zlatni padobran

Je li Vlada smjenom osigurala Sopti otpremninu ili na nju ima pravo ako i sam da ostavku?

05.02.2025 u 12:32

Bionic
Reading

Tri života izgubljena su prije pola godine u Malom Lošinju. Uprava Jadrolinije zbog toga nije dala ostavke, a nakon jučerašnje najave Vlade da će biti smijenjena otvorilo se pitanje otpremnina i je li im smjenom zapravo osiguran 'zlatni padobran'

Podsjetimo, to da će tročlana Uprava Jadrolinije biti smijenjena, odlučila je jučer Vlada RH nakon što je objavljeno izvješće o tragediji na trajektu Lastovo, a u njoj su živote izgubila trojica mornara dok je jedan teško ozlijeđen.

Sve to dolazi pola godine nakon tragedije koja se dogodila prilikom iskrcaja u Malom Lošinju, kada je pala pramčana rampa.

Ugovori šest plus šest

David Sopta, predsjednik Uprave Jadrolinije, ali ni resorni ministar Oleg Butković nisu se tada pojavili na mjestu događaja.

Uprava Jadrolinije negirala je ikakvu odgovornost i odbijala je otići iako je Butković nekoliko dana nakon nesreće sugerirao da bi Sopta trebao dati ostavku.

Netom prije nego što ga je Vlada odlučila smijeniti, kao i članove Uprave Gorana Frkovića i Riana Bukšu, Sopta je kazao da je 'spreman povući se s mjesta predsjednika Uprave Jadrolinije' te da će prihvatiti sve zaključke Skupštine Društva.

Dakle ni tada nije bio spreman sam otići, nego tek prihvatiti smjenu. Ima li Sopta pravo na otpremninu i koliko ona iznosi, pitali smo Jadroliniju, ali odgovor nismo dobili. Pitali smo i ima li Sopta pravo na nju ako sam da ostavku i ako ga se smijeni, ali ni na to nije nam odgovoreno.

Neven Melvan, glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske, kaže da Soptina posljednja izjava, prema kojoj je spreman povući se ako tako odluči Skupština, najbolje govori o kakvom je čovjeku riječ.

'To je naprosto skandalozno. Pa ako Skupština odluči, on nema što biti spreman povući se jer je on tada bivši. Prema mojim saznanjima, ali to su samo saznanja, jer ugovor nisam vidio, oni imaju pravo na šest plus šest ili da im se ponudi radno mjesto sukladno njihovim kvalifikacijama unutar tvrtke', kazao je Melvan.

Upitan bi li bilo moralno od Uprave da uzme otpremninu ako na nju ima pravo u slučaju smjene kazao je: 'Da je itko moralan, on bi otišao onoga trenutka u kojem se dogodila tragedija i o novcu ne bi razmišljao.'

Nepromijenjeni uvjeti

Nediljko Bulić iz Nezavisnog sindikata pomoraca putničkih brodova Hrvatske te predstavnik radnika u Nadzornom odboru Jadrolinije koji je amenovao ugovore Uprave kazao je da sva tri njezina člana imaju pravo na šest plus šest ako ne prihvate mjesto unutar tvrtke. Upitan imaju li pravo na otpremninu i ako sami daju ostavku naveo je da 'nije siguran', ali smatra da je to ostalo nepromijenjeno i da 'u svakom slučaju imaju pravo na šest plus šest, bez obzira na to jesu li smijenjeni ili su sami otišli'.

'Da mene pitate bih li ja uzeo otpremninu, rekao bih vam da ne bih. Poginulo je troje ljudi. Kako će postupiti Sopta ili netko drugi, to ne znam', naveo je Bulić.

Ako je točno to da članovi Uprave imaju pravo na otpremninu, a pritom je svejedno hoće li sami otići ili biti smijenjeni, onda u državnim tvrtkama postoje različita pravila igre. Naime, kada je Josip Škorić naprasno napustio mjesto predsjednika Uprave Hrvatskih cesta u kolovozu prošle godine, iz te tvrtke su naveli da upravo zbog te činjenice nema pravo na otpremninu. Međutim mjesec kasnije ispostavilo se da Škorić nije otišao iz HC-a, nego je postao savjetnik u istoj toj tvrtki, a u rujnu je uhićen u akciji USKOK-a.

Situacija 'za iskočiti iz kože'

Ivana Marković, saborska zastupnica SDP-a i gradonačelnica Supetra, koja godinama upozorava na nepravilnosti u državnom brodaru, kazala je da je cijela ova situacija 'za iskočiti iz kože'.

'Jedino ispravno politički i moralno je bilo da su ti ljudi odstupili kada se sve dogodilo ili da su tada smijenjeni. Oni su imali sve informacije o tome što se događa i koji su problemi još od 2019. godine, kad je maknut član Uprave koji ih je upozoravao, kao i NO i sindikati', kazala je Marković.

Upitana je li moguće da je smjenom Vlada osigurala otpremninu za Soptu, Marković je kazala da njegov ugovor nije vidjela, ali da je - s obzirom na to kako se stvari razvijaju i da on sam ne želi dati ostavku, već čeka da ga maknu - i to opcija.

Prema podacima iz imovinskih kartica, Sopta i članovi Uprave Jadrolinije zarađuju nešto više od četiri tisuće eura mjesečno.

Tragedija trajekta Lastovo
  • Tragedija trajekta Lastovo
  • Tragedija trajekta Lastovo
  • Tragedija trajekta Lastovo
  • Tragedija trajekta Lastovo
  • Tragedija trajekta Lastovo
    +15
Tragedija na trajektu Lastovo Izvor: Pixsell / Autor: Nel Pavletić