Predsjednik Ivo Josipović na kraju mandata održao je tradicionalno novogodišnje primanje za predstavnike diplomatskog zbora na koji je bila pozvana i novoizabrana predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, ali nije došla. Kako doznaje tportal, novoizabrana predsjednica poziv je morala odbiti jer se još uvijek nalazi u Bruxellesu
'Godina koju smo upravo započeli u Hrvatskoj je obilježena predsjedničkim izborima, okončanjem mojeg i početkom mandata naše novoizabrane predsjednice gospođe Kolinde Grabar Kitarović. Svjedočili ste da je Hrvatska i ovaj put potvrdila da je privržena demokratskoj praksi koju je prihvatila od svojeg osnutka', rekao je Josipović na tradicionalnom prijemu za diplomatski zbor te prvoj predsjednici države zaželio 'uspjeh u obnašanju dužnosti'.
'Ovo je također prilika i da izrazim nadu da ćete i gospođi Grabar-Kitarović pristupiti s jednakom dobronamjernošću i razumijevanjem te da će vaša buduća suradnja biti obilježena istim intenzitetom i razinom podrške kakvu sam i sâm uživao', kazao je Josipović pred 63 veleposlanika i predstavnika sedam međunarodnih organizacija akreditiranih u Hrvatskoj.
Diplomatima je izrazio zahvalu što su mu 'svesrdno pomagali' u njegovim nastojanjima da produbi i ojača postojeća i otkrije nova partnerstva.
U svim tim naporima tijekom mandata, kazao je Josipović, surađivao sam s dvije vlade različitog ideološkog predznaka što se nije pokazalo kao prepreka.
'Dapače, u zaštiti i promicanju hrvatskih nacionalnih interesa djelovali smo sinergijski. Nadam se da će se takva praksa nastaviti i u mandatu Kolinde Grabar-Kitarović', kazao je.
Izrazio je čvrsto uvjerenje da će Hrvatska i u idućem razdoblju ostati vjerna idealima demokracije i vrijednostima koje ona nosi.
'Kao predsjednik uvijek sam beskompromisno zagovarao toleranciju, suživot, kompromis i dijalog. Uvjeren sam da će nas te vrijednosti voditi i u budućnosti', rekao je Josipović.
Osvrnuvši se na svoj petogodišnji mandat, podsjetio je prvo na trenutak preuzimanja dužnosti predsjednika, kada je Hrvatske bila kandidat za članstvo u EU, a svi u zemlji podređeni istom cilju - punopravnom članstvu u Uniji koji je bio zacrtan odmah nakon osamostaljenja.
'U ostvarenje tog cilja, uloživši autoritet i vjerodostojnost, ugradio sam svoj doprinos', kazao je predsjednik.
Kako je rekao, značajan dio svog mandata posvetio je unapređenju dobrosusjedskih odnosa u jugoistočnoj Europe, zadaći koja 'nije bila jednostavna zbog živih sjećanja, trauma i još vidljivih posljedica rata'.
'No suradnja sa susjedima naša je trajna i kontinuirana obveza', istaknuo je predsjednik i dodao da je na premisama mira, sigurnosti i stabilnosti, kao osnovne pretpostavke napretka i prosperiteta, gradio svoj pristup odnosima u regiji.
Smatra da iako još uvijek nisu do kraja uređeni odnosi u regiji, objektivan će promatrač uočiti veliki napredak u odnosu na pozicije s kojih se krenulo.
Prema njegovim riječima, predsjednički su mandat obilježile i dramatične strateške globalne mijene.
'U Hrvatsku se prelila gospodarska kriza koja nažalost kod nas još uvijek traje, promijenili su se strateški odnosi u svijetu i na našem kontinentu, suočeni smo s novim izazovima kao što su terorizam, klimatske promjene, ebola (...) Potvrđene su pouke kojima nas je i ranije poučavala globalizacija - a to je da je nemoguće probleme rješavati samo unutar granica jedne države', poručio je predsjednik.
U svijetlu nedavnih terorističkih napada u Parizu u kojima je izgubljeno 17 života, predsjednik države je kazao da smo 'svjedoci jačanja globalnog terorizma koji udara na temeljne vrijednosti' tekovine zapadnih demokracija, uključujući i pravo na različitost, miran suživot i slobodu izražavanja.
'Terorizam je pošast današnjice (...) On izvire iz ekstremizma i isključivosti koju moramo ustrajno suzbijati gdje god i u kojem god se obliku pojavljuje. Vrijedi činjenica da terorizam može udariti bilo kad, bilo gdje i bilo koga – stoga i odgovor mora biti zajednički', poručio je Josipović
Izrazio je zadovoljstvo što se Hrvatska u posljednjih pet godina njegova mandata pokazala 'stabilnom i sigurnom državom'.
U ime diplomatskog zbora, doajen diplomatskog zbora i apostolski nuncij Alessandro D'Errico je kazao da su diplomati s divljenjem i poštovanjem pratili aktivnosti predsjednika Josipovića, posebice zbog njegove uloge u jačanju pozicije Hrvatske i politike pomirenja i stabilizacije regije.
'Iznimno smo cijenili vašu neumornu predanost jačanju pozicije Hrvatske u obitelji nacija te vaš zamjetljiv napor u korist pomirbe i mira u regiji', kazao je apostolski nuncij D'Errico.