OVRŠITELJI PREDLAŽU VLADI

Kako izbjeći kazne zbog lexa Perković?

16.09.2013 u 16:13

Bionic
Reading

Hrvatska udruga javnih ovršitelja predložila je Vladi da spor s Europskom komisijom oko primjene Europskog uhidbenog naloga riješi na način da Saboru na donošenje uputi izmjene zakona koje bi sadržavale prestanak važenja vremenskog ograničenja primjene Europskog naloga s 1. siječnja 2014. godine, kako je to regulirala i Češka

Da bi Hrvatska izbjegla izgledne kazne kojima već prijeti potpredsjednica EK Viviane Reding, nužno je promijeniti lex Perković, odnosno Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama EU. Prijedlog kako u tom zakonu anulirati za EK neprihvatljivo vremensko ograničenje primjene Europskog uhidbenog naloga izglasovano neposredno uoči ulaska Hrvatske u EU, dala je Hrvatska udruga javnih ovršitelja (HUJO).

'Kako bi se na promptan i za obje strane prihvatljiv način ispravilo kršenje Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji u vidu vremenskog ograničenja primjene europskog uhidbenog naloga samo na kaznena djela počinjena nakon 7. kolovoza 2002. te time izbjegle teške političke i gospodarske posljedice po Republiku Hrvatsku, u općem interesu hrvatskih građana i države, hrvatskoj Vladi i Europskoj komisiji predlažemo sljedeće kompromisno rješenje: da Vlada u Hrvatski sabor uputi prijedlog izmjena Zakona koji bi sadržavao prestanak važenja vremenskog ograničenja primjene Europskog uhidbenog naloga s 1. siječnja 2014. godine, kao što je to slučaj kod Češke Republike', naglašava predsjednik HUJO-a Vedran Vidmar

Predsjednik HUJO-a, udruge koja je i sama nastala nakon spornih izmjena Zakona o javnim ovršiteljima, smatra da bi ovim prijedlogom Hrvatska ostvarila ravnopravan status s posljednjom državom članicom EU koja vremensko ograničenje primjene Europskog naloga nije dogovorila tijekom svojih pregovora o pristupanju EU, a početak iduće godine bi vjerojatno bio prihvatljiv i Europskoj komisiji, budući da je 1. siječnja iduće godine već ranije prihvatila u odnosu na Češku Republiku.

Naime, europska povjerenica za pravosuđe Viviane Reding u petak je s predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelonm Barrosom i povjerenikom za proširenje Štefanom Füleom o kršenju Europskog uhidbenog naloga u Hrvatskoj obavijestila čitav kolegij povjerenika, od kojega je dobila podršku za prijedlog uvođenja sankcija iz članka 39. Administrativne službe Europske komisije finaliziraju dokument kojim će države članice obavijestiti o kršenju Europskog uhidbenog naloga u Hrvatskoj i potrebi uvođenja sankcija iz članka 39. hrvatskog pristupnog ugovora. Riječ je, zapravo, o konzultacijama s državama članicama, što je prvi korak u proceduri sankcioniranja Hrvatske.