Više od 150 Kineza trenutno se bori na strani Rusije protiv Ukrajine, procjenjuju ukrajinske vlasti. Predsjednik Volodimir Zelenski 8. travnja objavio je na X-u videosnimku koja prikazuje kineskog borca u zarobljeništvu. Snimku dugu svega 23 sekunde Ukrajinci su nazvali novom eskalacijom rata. Kina, očekivano, takve tvrdnje opovrgava
Zelenski je izjavio kako su u Donjeckoj regiji zarobljena dva kineska državljana te da se u posjedu njihovih dokumenata, bankovnih kartica i drugih osobnih informacija.
Regutacija putem društvenih mreža
'Riječ je o većem broju kineskih boraca u ruskim uniformama', tvrdi predsjednik. Uz popis od 155 imena koje, kako navode ukrajinske tajne službe, predstavljaju kineske borce u ruskim postrojbama, Zelenski upozorava: 'Pitanje kineskih boraca je ozbiljno'.
Prema informacijama ukrajinskih izvora, regrutacija kineskih boraca odvija se putem društvenih mreža poput TikToka i drugih kineskih digitalnih platformi. Zelenski tvrdi da službeni Peking ima saznanja o tome te da regrutacija nije tajna – ruska strana navodno objavljuje otvorene oglase i videozapise za privlačenje novih boraca.
Sigurnosni analitičar Nico Lange objašnjava da ne postoji službeni sporazum između Kine i Rusije o slanju vojske. Umjesto toga, riječ je o civilima koji na razne načine dospijevaju na bojište, a dio njih navodno biva uvučen u sukob kroz lažne tvrtke ili čak žrtve trgovine ljudima. Drugi se regrutiraju preko privatnih vojnih kompanija poput bivše Wagnerove skupine.
'Ruska vojska bilježi visoke gubitke i pokušava ih nadomjestiti privlačeći nove regrute velikim novčanim primanjima', ističe Lange za WiWo.
Američki dužnosnici, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekli su da se čini da kineski borci imaju minimalnu obuku i da nemaju nikakav zamjetan utjecaj na ruske vojne operacije.
Bivši zapadni obavještajni dužnosnik koji je upoznat s tim pitanjem rekao je Reutersu da se oko 200 kineskih plaćenika bori za Rusiju, s kojima kineska vlada nema nikakve veze.
No kineski vojni časnici su, uz odobrenje Pekinga, obilazili područja blizu ruskih linija bojišnice kako bi izvukli pouke i upoznali se s ratnom taktikom. Oni su tamo 'apsolutno uz odobrenje', rekao je bivši dužnosnik.
Peking negira, ali navodno opskrbljuje Rusiju tehnologijom
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova odbacuje ukrajinske optužbe. U priopćenju navode da Kina svoje državljane kontinuirano upozorava da se klone sukobljenih područja i da ne sudjeluju u vojnim operacijama.
'Tvrdnje o kineskom sudjelovanju u ratu su neutemeljene', poručili su iz Pekinga.
Ipak, Kina navodno kontinuirano isporučuje Rusiji takozvane 'dual-use' proizvode – tehnologije koje se mogu koristiti i u civilne i u vojne svrhe, uključujući mikročipove i komponente za oružane sustave. Istraživanja su pokazala da se kineski dijelovi redovito nalaze u ruskim dronovima i raketama.
Iako je administracija američkog predsjednika Joea Bidena više puta upozorila Peking zbog opskrbe Rusije, konkretne reakcije iz Europske unije i Njemačke za sada izostaju.
'Kad su se prvi put pojavili sjevernokorejski vojnici, SAD je ukinuo ograničenja dometa za određeno oružje – to je bio signal da međunarodno uključivanje u rat predstavlja novu razinu eskalacije', kaže Lange.
Dodaje kako bi slične mjere trebale biti donesene i sada, u svjetlu sve većeg kineskog uključivanja.
'Poruka mora biti jasna: tko god na ovaj način pomaže Rusiji, prelazi crvenu liniju. Tko želi obranu Ukrajine, mora na ovakve događaje odgovoriti konkretnim posljedicama', zaključuje sigurnosni stručnjak.