SKIDANJE STIGME

Kako živi Wuhan pet godina nakon pandemije? O koroni šute i kunu se u - umjetnu inteligenciju

07.02.2025 u 08:56

Bionic
Reading

U siječnju 2020. godine vlasti su zatvorile Wuhan, višemilijunski kineski grad, zbog brzog širenja novog koronavirusa, za koji se vjeruje da je nastao i proširio se na tamošnjoj tržnici. Više od 13 milijuna stanovnika u gradu i više od 60 milijuna njih u provinciji Hubei provelo je 76 dana u strogoj izolaciji, a epidemiolozi i vlade diljem svijeta uglavnom su slijedili primjer Kine. No kako se danas, pet godina nakon izbijanja virusa, živi u Wuhanu?

Odgovor na to pitanje potražili su novinari Radio Slovenije Luka Hvalc i Maj Valerij te su na tu temu snimili radijsku reportažu, a prenosi je portal slovenskog javnog servisa. Wuhan su posjetili nekoliko dana prije kineske Nove godine. Atmosferu u gradu opisuju opuštenom i dinamičnom, iako su, kako navode, veličanstveni neboderi s obje strane rijeke bili obavijeni maglom i smogom na inače sunčan dan.

Razgovarali su s nekoliko ljudi, a oni su im listom rekli da se ne bave pitanjima izbijanja koronavirusa u tom gradu. Neugodno im je zbog toga što se za njih zna samo zbog covida i ne žele govoriti o tom teškom razdoblju. Prema službenoj statistici kineskih vlasti, u prva tri mjeseca potpune blokade grada, do kraja travnja 2020. godine, 3869 stanovnika Wuhana umrlo je od posljedica zaraze koronavirusom.

Gospodin Jing, prvi sugovornik slovenskih novinara, rekao im je da su ponosni na kinesku vladu jer je strogim mjerama uspjela zaštititi svoje stanovnike od još veće katastrofe. Pohvalio je odgovorne za to što su se tijekom gotovo tromjesečne gradske blokade brinuli o svima, a oni koji su poslani u karantenu mogli su besplatno živjeti u hotelima.

Wuhan pet godina nakon izbijanja pandemije koronavirusa
  • Wuhan pet godina nakon izbijanja pandemije koronavirusa
  • Wuhan pet godina nakon izbijanja pandemije koronavirusa
  • Wuhan pet godina nakon izbijanja pandemije koronavirusa
  • Wuhan pet godina nakon izbijanja pandemije koronavirusa
  • Wuhan pet godina nakon izbijanja pandemije koronavirusa
    +11
Wuhan pet godina nakon izbijanja koronavirusa Izvor: EPA / Autor: ALEX PLAVEVSKI

'Blindirana' tržnica

Nešto drukčiji dojam ostavlja područje tržnice Huanan, jer vjeruje se da je na njoj koronavirus prešao sa životinja na ljude i pokrenuo pandemiju. Oko nje su visoke plave ograde, u okolici se može vidjeti nekoliko zaštitara, postavljene su i brojne kamere, ali tako je svugdje u gradu. Gornji dio jednog od krakova tržnice još je otvoren, ali tamo već godinama prodaju naočale pa nisu imali doticaja s dijelom u kojem se nudila hrana, a pretpostavlja se i žive životinje. Tržnica hrane sada radi u četvrti udaljenoj 40 minuta. Nije poznato što će biti s dvije zgrade u centru grada. Zanimljivo je to da se u susjedstvu nalazi dječji vrtić, odmah do zabarikadirane tržnice, pišu slovenski novinari.

Slovenski novinari kažu da im zaštitari nisu dopustili posjetiti najveće groblje u gradu, a na kojem za vrijeme pandemije pogrebi nisu bili dopušteni nekoliko tjedana. Bez objašnjenja su zamoljeni da ga napuste. Zato su uspjeli razgovarati s profesorom Georgeom Fu Gaom, vodećim kineskim virologom i ravnateljem Nacionalnog centra za zarazne bolesti. Gao inzistira na tome da ne postoje dokazi za to da je virus koji se brzo proširio cijelim svijetom izbio upravo na tržnici u Wuhanu.

'Javnost je bila upozorena. Naša vlada je 23. siječnja 2020. odlučila potpuno zatvoriti cijeli grad Wuhan. Sve je to bilo potrebno, ali i neuobičajeno, iako je za nas profesionalce takva akcija sasvim normalna. Ranije, kada je došlo do izbijanja SARS-a, pokrenuli smo iste mehanizme nakon što smo identificirali porijeklo virusa. Tada su mjere odmah stupile na snagu, SARS se nije proširio, ali nažalost, s covidom je bilo drugačije. Smatram da je ovaj koronavirus vrlo 'pametan', znao je kako izbjeći zamke, prerastao je u pandemiju', kaže Gao, no nije odgovorio na pitanja o suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom u istraživanju porijekla virusa, kao ni o detaljima nastanka i prelaska koronavirusa sa životinja na ljude.

Vjera u umjetnu inteligenciju

Gao je svoju izjavu zaključio riječima: 'Možda će jednog dana umjetna inteligencija pomoći pronaći odgovore.' Čini se da se Kinezi uzdaju u nju i u mnogim drugim područjima. Wuhan je, naime, nakon završetka pandemije razvio jedan od najmoćnijih superračunalnih sustava u Kini, a najnaprednije tvrtke djeluju u takozvanoj optičkoj dolini, do koje iz centra grada treba putovati gotovo sat vremena.

Slovenski novinari ondje su posjetili i tvornicu tvrtke Hisense, jednog od najvećih proizvođača televizora na svijetu i vlasnika Gorenja iz Velenja, svojevrsne veze između Kine i Slovenije. U Wuhanu također djeluju najnaprednije tvrtke u laserskoj i optičkoj industriji, a i sjedište je Yangtze Memoryja, najvećeg kineskog proizvođača računalnih čipova i poluvodiča.

Wuhan sve više uključuje umjetnu inteligenciju u organizaciju i kontrolu gradskog života jer mu je cilj postati superpametni grad. U blizini spomenute optičke doline testira se samovozeća magnetna željeznica, a već se mogu isprobati i samovozeći taksiji. Unatoč stagnaciji i neizvjesnosti oko uvođenja američkih carina, u Wuhanu je još uvijek jaka automobilska industrija te se prije svega fokusira na električne automobile.

Slovenski novinari zaključuju da je i u neformalnim razgovorima gotovo nemoguće osjetiti sumnju da je u pandemiji nešto pošlo po zlu ili da se možda moglo bolje djelovati. Koronavirus je samo još više zbližio Kineze te su ponosni na sebe i na reakciju vlasti u pandemiji, a vjeruju da će zajedništvom pregurati i Trumpove prijetnje carinama. No ipak, danas prazna bolnica, koja je na početku pandemije izgrađena na periferiji Wuhana u samo deset dana, ostaje spremna.