BERBA MEDALJA U INDONEZIJI

Kakva skromnost: Dok se političari razmeću, mladi genijalac zahvalan jer mu je država platila put

27.07.2017 u 12:00

Bionic
Reading

Petar Suman, ovogodišnji najmaturant i osvajač brončane medalje na najvećem i najprestižnijem međunarodnom natjecanju iz fizike za učenike srednjih škola koje je održano u Indoneziji, progovorio je o svojim planovima i perspektivi u Hrvatskoj. Suman je pokazao nevjerojatnu skromnost istaknuvši zahvalu jer je država za peteročlanu ekipu koja je ostvarila odličan rezultat na natjecanju izdvojila sto tisuća kuna

Petar Suman iz zagrebačke Gimnazije Lucijana Vranjanina u Hrvatskoj je osvojio nagradu od pet tisuća kuna i priznanje Ministarstva znanosti i obrazovanja kao najmaturant zbog najboljeg rezultata na ispitima iz matematike, fizike i hrvatskog jezika na višoj razini državne mature.

Potom se kao dio peteročlane ekipe uputio na međunarodno natjecanje iz fizike u Indoneziju. Berba medalja za Hrvatsku bila je odlična: osvojili su srebrnu i tri brončane medalje te počasnu pohvalu.

'To su najbolji rezultati u povijesti Hrvatske, a natječemo se od 1992. godine', kazao je Suman za HTV.

Na pitanje jesu li zadaci bili teški, kaže: 'Jesu, bili su dosta zahtjevni, pet sati teorije i pet sati eksperimenata - dosta je to bilo naporno.'

Tijekom boravka u Indoneziji sudionicima je bilo zabranjeno korištenje mobitela te su ih po dolasku morali pohraniti u sef. To je Sumanu također bilo dobro iskustvo.

'Bilo mi je super bez mobitela i nije mi nedostajao. Shvatio sam da čovjek puno kvalitetnije provodi vrijeme bez mobitela i puno smo se više družili, bilo je to super iskustvo', prepričava.

Suman je upisao studij fizike na PMF-u. Volio bi, kaže, raditi na sveučilištu ili u nekom od instituta.

Na pitanje je li mu školski sustav u Hrvatskoj omogućio sve, skromno je krenuo govoriti kako im je država platila sve troškove puta u Indoneziju. Kazao je: 'Sve nam plaćaju. Samo naš put u Indoneziju koštao je preko sto tisuća kuna pa možemo biti zahvalni što nam to uopće plaćaju. Uvijek ima mjesta za napredak, ali ja sam zadovoljan time koliko nam država pomaže.'

Ovaj brucoš nešto što bi se trebalo podrazumijevati shvaća kao iznimnu dobrohotnost države, što ne čudi jer je ranije bilo slučajeva da su učenici sami tražili sponzore za financiranje putovanja na međunarodna natjecanja.

Sa sredstvima za putovanja, s druge strane, problema nemaju najviši državni dužnosnici.

Nedavni odlazak na finale teniskog turnira u Wimbledonu koštao je državu gotovo 30 tisuća kuna jer je državna delegacija letjela vladinim avionom. Isti je avion bio u zraku i tijekom nedavnog katastrofalnog požara na splitskom području.

Njime je premijer Andrej Plenković letio iz Zagreba u Split kako bi dan nakon katastrofe obilazio opožareno područje. U isto vrijeme iz Zagreba su u istom smjeru krenuli automobili s njegovim osiguranjem i pratnjom. Zrakoplov je tada otišao po predsjednicu u Salzburg kako bi i ona mogla što prije doći do Splita.

Uspredbe radi, roškovi famoznog putovanja predsjednice Kolinde Grabar Kitarović na samom početku ove godine u SAD iznosili su 73.867,60 kuna, i to samo za nju i pročelnicu kabineta.

Ako se vratimo još malo unatrag, dolazimo do još boljeg primjera. Početkom 2015. tadašnja potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, prema pisanju medija, potrošila je 120 tisuća kuna na službenom putu u turskoj Ankari. Pusić je tada zatražila da zrakoplov Vlade dođe u Tursku po nju i njezinih troje suradnika.