MARATONSKO ZASJEDANJE HDZ-A

Karamarko: Imamo predispozicije da uđemo u novo preslagivanje

05.06.2016 u 08:36

Bionic
Reading

Konačno su završene sjednice Predsjedništva HDZ-a i Središnjeg odbora u subotu u zagrebačkom hotelu Panorama koje su trajale skupa više od pet sati. Samo sjednica Predsjedništva je trajala tri sata dulje nego je predviđeno i na njoj je bilo disonantnih tonova što je i priznao sam Karamarko

Zamjenik predsjednika stranke Milijan Brkić oštro je nastupio prema Karamarku postavivši pitanje njegove odgovornosti za situaciju u kojoj se našla Vlada, ali i stranka. Postavljeno je i pitanje tko je Karamarka ovlastio da kaže kako premijer Tihomir Orešković više nema potporu HDZ-a. 'Što ako se ne uspije presložiti većina u Saboru?' pitao je Brkić Karamarka, doznao je N1 od izvora bliskih HDZ-u. Karamarko je nakon što je izašao pred novinare objasnio što se događalo. Kazao je da je Brkić bio jedan od dvoje, troje ljudi koji su nas stol stavili mogućnost da se on povuče iz Vlade i što bi ta konstelacija značila za stranku. 'Nikakve kritike nije bilo', naglasio je Karamarko. Osnovi zaključak maratonskih sjednica Predsjedništva i Glavnog odbora je da se kreće u rušenje premijera Oreškovića i pokušaj stvaranja nove parlamentarne većine.

'Razgovarali smo o našoj taktici u ovoj situaciji, kako će se stranka ponašati u odnosu na mogućnost novog preslagivanja i zaključili smo da imamo predispozicije, kvalitetne i dobre elemente da uđemo u novo preslagivanje', rekao je Karamarko novinarima nakon sjednica stranačkih tijela u zagrebačkom hotelu Panorama. S kim planira provesti preslagivanje parlamentarne većine i Vlade, nije želio otkriti.

HDZ je ostao pri stavu da premijer Tihomir Orešković više ne uživa njihovo povjerenje, no Karamarko nije mogao precizirati na koji način će osigurati njegov opoziv. 'Dogovorit ćemo se o samoj tehnici s našim ljudima, tako da idemo u tom smjeru', rekao je Karamarko, ostavivši otvorenom mogućnost premijerova opoziva kroz saborsku proceduru, ali i izlaska HDZ-ovih ministara iz Vlade.

Razgovara se o većini za opoziv Oreškovića

Na pitanje ima li većinu za opoziv premijera u Saboru, odgovorio je kako se o tome razgovara, a potvrdio je kako je "teoretski moguće" da se o opozivu premijeru u Saboru odluči prije rasprave o oporbenom prijedlogu da se njega (Karamarka) opozove s dužnosti prvog potpredsjednika Vlade.

'Moguće je teoretski. Mi ciljamo na to da, ako dođe do sastavljanja nove većine, da ona bude kvalitetna, jer ovo iskustvo koje smo imali ne bismo s nikim više htjeli ponoviti, ne daj Bog', rekao je Karamarko.

Karamarko nije jednoznačno odgovorio na pitanje hoće li i kada HDZ zatražiti premijerov opoziv u Saboru, no kazao je kako će se rasplet dogoditi vrlo brzo. 'Dopustite nam dan-dva pa ćete sve znati. Krenut će sve to skupa. U svakom slučaju, ja sam nekoliko puta i danas ponovio ministrima da rade svoj posao kao da se ništa ne događa. Ovo je jedna sekundarna posljedica, važno je da ministarstva i dalje rade. Važno je da aktiviramo potencijale iz EU fondova, a sve ukazuje da to ide u pravom smjeru', rekao je.

HSS je i dalje dio Domoljubne koalicije

Iako je Predsjedništvo HSS-a ranije u subotu jednoglasno odlučilo istupiti iz Domoljubne koalicije, Karamarko tvrdi da su oni i dalje dio te koalicije. 'HSS je dio Domoljubne koalicije, imao sam sastanak s njihovim predsjednikom jučer. Što se danas dogodilo, nije mi poznato', kazao je. Na pitanje je li moguća velika koalicija sa SDP-om odgovorio je da u ovom trenutku, ne i odmah dodao: 'Zapravo, ne.' Hoće li oporba podržati prijedlog opoziva premijera, Karamarko nije želio nagađati. 'Ne znam, to treba njih pitati', uzvratio je.

Kao opciju potvrdio je i prijevremene parlamentarne izbore, a na pitanje je li moguće da HDZ ponovo 'sjedne' s Mostom odgovorio je smijehom. 'Takav ringišpil mislim da nećemo gledati', odgovorio je predsjednik HDZ-a. Kazao je i kako mu se premijer Orešković 'nije javio od jučer, otkad je bio u SOA-i' te dodao kako će se s njim vjerojatno čuti poslijepodne.


Središnji odbor potvrdio je imenovanje Domagoja Ivana Miloševića glavnim tajnikom stranke, Domagoja Maroevića političkim te Mire Kovača međunarodnim tajnikom HDZ-a.
Predsjedništvo je na četverosatnoj sjednici raspravljalo i o taktici koju bi stranka trebala primijeniti nakon poziva premijera Tihomira Oreškovića dvojici potpredsjednika Vlade Tomislavu Karamarku i Boži Petrovu da istupe iz Vlade.

Neslužbene informacije govore kako je na sjednici Predsjedništva zauzet stav da će se od premijera Tihomira Oreškovića tražiti ostavka, a ako je ne podnese, HDZ će u Saboru pokrenuti proceduru njegova opoziva. Stranački kuloari govore kako je bilo i povišenih tonova, kako su neki članovi Predsjedništva tražili Karamarkovu odgovornost za situaciju u kojoj se našla stranka, no čini se kako je veći dio Predsjedništva ipak stao uz predsjednika HDZ-a. Službene izjave očekuju se nakon sjednice Središnjeg odbora HDZ-a, koja je u tijeku.

HDZ će najvjerojatnije u Hrvatskom saboru tražiti opoziv predsjednika Vlade Tihomira Oreškovića, izjavio je potpredsjednik stranke, ministar pomorstva Oleg Butković, za N1 uoči sjednica Predsjedništva i Središnjeg odbora HDZ-a u subotu u Zagrebu, naglasivši da se događaju iracionalne stvari i da se to ne može dopustiti.

Zahtjev za opoziv će se dogoditi u slučaju da Orešković ne posluša preporuku i zahtjev predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka i ne podnese ostavku. Nakon svih poteza koji su se dogodili, HDZ, kao najveća stranka u zemlji, ne može dopustiti da se događaju ovako iracionalne stvari, istaknuo je Butković.

'Prvo je Most tražio da Karamarko odstupi, a onda se dogodilo ovo, da čovjek koji je došao na mjesto premijera isključivo zbog HDZ-a traži ostavku Karamarka', dodao je Butković. Objasnio je da će HDZ, ako Orešković sam ne odstupi, pokrenuti postupak izglasavanja povjerenja premijeru u Saboru.

Također je rekao kako je HDZ stranka koja je dobila najviše glasova na parlamentarnim izborima te da će diktirati situaciju u Saboru. Na novinarski upit o mogućnosti daljnje suradnje s Mostom, rekao je da iako je u politici sve moguće ipak sumnja u opstanak aktualne Vlade.

'Nakon svega ovoga, teško će ova Vlada opstati', istaknuo je Butković za N1. 'Procedura se zna, ako Vlada padne, odnosno ako se premijeru izglasa nepovjerenje, ide se u okupljanje nove većine i mi mislimo da u tome možemo uspjeti', dodao je.

Prijedlog opoziva premijera može uputiti najmanje petina saborskih zastupnika

Opoziv premijera, odnosno prijedlog da mu se u Hrvatskom saboru izglasa nepovjerenje, u proceduru može uputiti najmanje petina zastupnika. Ako bi se HDZ na to odlučio već u ponedjeljak, u dnevni red tekuće sjednice prijedlog bi se mogao uvrstiti najranije u srijedu, 8. lipnja, za kada je sazvan nastavak zasjedanja Sabora. U tom slučaju, Vlada bi imala osam dana da se očituje o prijedlogu, do 16. lipnja, do kada Hrvatski sabor mora odlučiti i o oporbenom prijedlogu da se glasa o nepovjerenju prvom potpredsjedniku Vlade Karamarku. Sabor ima 30 dana otkad se prijedlog uvrsti u dnevni red da odluči o opozivu premijera.

Odluči li ga opozvati, s premijerom pada i Vlada te počinje teći 30-dnevni rok da se okupi parlamentarna većina koja bi podržala novog mandatara i imenovala novog premijera i Vladu. Ne uspije li nitko okupiti većinu, predsjednica Republike će raspustiti Sabor i raspisati nove izbore. Uz proceduru opoziva u Saboru, HDZ-u je na raspolaganju i varijanta po kojoj bi svi njihovi ministri podnijeli ostavku i tako ostavili Vladu bez mogućnosti da donosi odluke, no u HDZ-u nisu željeli govoriti razmišlja li se i o tome.