Iz Ministarstva Unutarnjih poslova stigla je reakcija nepravomoćne presude Upravnog suda kojom je smjena policijskog dužnosnika koji je bio među 2.278 rukovodećih policijskih službenika koji su smijenjeni dolaskom Ranka Ostojića na čelo MUP-a, proglašena nevažećom
Objašnjavaju zašto je Ostojić zatečene kadrove smijenio. 'Zakon o policiji koji je 2011. donesen u okviru projekta EU Twinning Phare propisuje novi način odabira rukovodećeg policijskog kadra - kroz transparentno proveden postupak u skladu sa standardima EU-a, a u cilju potpune depolitizacije policijskog sustava.
Bez provedbe postupka odabira rukovoditelja putem internog oglasa, kroz ravnopravno nadmetanje i od strane neovisnog Povjerenstva, u kojem su kao članovi ravnopravno sudjelovali i predstavnici sindikata, unatoč novom Zakonu i njegovim proklamiranim ciljevima, policijom bi danas rukovodili kadrovi mimo Zakona, raspoređeni na najviše pozicije bez ikakvih kriterija, isključivo političkim dekretom', tvrde u MUP-u.
Kažu da su tada proveli implementaciju Zakona o policiji tijekom kojeg su izdana rješenja za 2.278 rukovodećih policijskih službenika.
Ističu da nema govora ni o kakvoj smjeni, jer su sve osobe ravnopravno sudjelovale u postupku. 'U suprotnom, da se interni oglas proveo za samo neka rukovodeća radna mjesta, kako je, prema tvrdnji pojedinih izvora, trebalo provesti postupak, došlo bi do izravne povrede općeg načela jednakosti, u slučaju čega bi nezadovoljstvo policijskih službenika bilo nemjerljivo, dok o pozitivnom izvješću EK-a ne bi moglo biti ni govora', napominju.
Kažu da nije nevažan podatak da je gotovo 90 posto policijskih službenika zatečenih na rukovodećim radnim mjestima kroz propisani postupak odabrano rukovoditeljima, jer su pokazali svoju neovisnost i stručnost te se pitaju o kakvim je onda tu smjenama riječ.
Kažu da je nakon pobjede Kukuriku koalicije u MUP-u zatečena 'devastirana kadrovska slika te situacija u kojoj je bivša Vlada pripremila za imenovanje policijske kadrove na način kojim se namjeravao izigrati Zakon o policiji.
Oni, su, kažu, te namjere prozreli, Vlada je pokušala novim Zakonom o policiji, u cijelosti prateći projekt EU-a, otkloniti posljedice nastale takvim postupkom, kao i očite nedostatke važećeg Zakona o policiji.
'Da bi novi rukovodeći policijski kadar bio odabran u skladu s EU standardima, bilo je potrebno objaviti interne oglase i provesti Zakonom propisani postupak, što je shvatio čak i Tomislav Karamarko, tadašnji ministar unutarnjih poslova, koji je i sam, i to netom nakon već objavljenih novih izbora, objavio interne oglase koje, s obzirom na izgubljenu vlast, nije stigao provesti. Ovaj postupak - objava internih oglasa te odabir policijskih kadrova u skladu sa Zakonom o policiji - sada se, nakon što je proveden, javno proglašava nezakonitim, kako zbog nerazumijevanja provedenog procesa, tako i zbog samog Zakona o policiji koji, zbog nedorečenosti pojedinih odredaba, otvara prostor takvom shvaćanju.
Zaključuju da provedba postupka objave internih oglasa te odabira rukovodećeg kadra kroz rad neovisnog tijela bila je obaveza Ministarstva unutarnjih poslova, neovisno o egzistiranju nejasnih odredaba koje sada koriste oni subjekti kojima nije u interesu da policijom rukovode stručnjaci.