Hrvatska u svakom momentu mora znati tko ulazi u zemlju, tko prolazi kroz zemlju i tko izlazi iz zemlje, poručio je šef HDZ-a Tomislav Karamarko komentirajući najave Slovenije da će vraćati ekonomske migrante
Karamarko je podsjetio da je od početka izbjegličke krize bio za snažniju kontrolu granice odnosno 'ne za to da se zatvore granice, nego da znamo tko ulazi i tko prolazi kroz našu zemlju'.
'Humanitarni aspekt apsolutno da, moramo zaštititi te nesretne ljude koji bježe od rata i spašavaju gole živote, ali moramo znati što su ekonomski migranti i što su oni koji imaju neke druge, treće, zločeste, blago rečeno, namjere. Dakle, moramo u svakom momentu znati tko ulazi u zemlju, tko prolazi kroz zemlju i tko izlazi iz zemlje', naglasio je Karamarko.
Upitan što ako Slovenija doista počne vraćati takve migrante, Karamarko je odvratio da je to 'pitanje za premijera Zorana Milanovića, koji je dopustio da se stihijski ulazi u Hrvatsku'.
Ostojić: Hrvatska zatvara granice za ekonomske izbjeglice
U međuvremenu, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić kazao je da Hrvatska više neće primati ekonomske migrante: 'Javili smo kolegama i u Makedoniji i u Srbiji da izbjeglice iz tih zemalja očito više neće moći prolaziti ovom rutom. Problem nije tako velik, radi se samo o 162 osobe'.
Slovenija je, naime, već počela zaustavljati prihvat stranih državljana na svojoj granici s Hrvatskom za koje sumnja da su ekonomski migranti, koje ne smatra izbjeglicama jer oni ne bježe iz ratom zahvaćenih zona na Bliskom istoku, potvrdila je u četvrtak slovenska policija u izjavi za Slovensku tiskovnu agenciju STA.
Srbija je također zatvorila svoje granice za sve migrante koji nisu izbjeglice s ratnih područja, potvrdili su srbijanski državni dužnosnici nakon što je Visoko povjerenstvo UN za izbjeglice (UNHCR) priopćilo da je i Makedonija ograničila prolaz za izbjgelice koje ne dolaze s ratom zahvaćenih područja Sirije, Iraka i Afganistana.
Što planira EU?
Ministri unutarnjih poslova EU-a trebali bi na sastanku u petak dogovoriti strože kontrole na vanjskim granicama schengenskog prostora kako bi se povećala sigurnost u svjetlu terorističkih napada u Parizu 13. studenoga u kojima je poginulo 129 ljudi, po nacrtu zaključaka koji je Reuters dobio na uvid.