Predsjednička kandidatkinja stranke Možemo Ivana Kekin u središnjem Dnevniku HTV-a rekla je da država nekima u ovoj zemlji služi za to da uzmu 10 posto zdravstvenog proračuna. Uvjerena je, kaže, da postoji potencijal da se izgradi zdrava Hrvatska
Komentirala je rezultate anketa koje joj daju sedam do osam posto potpore birača, te naglasila kako je uvjerena da će do 29. prosinca s trendom porasta uspjeti ući u drugi krug. 'Zadovoljna sam trendom jer sad imam zaista snažan rast, najveći od svih kandidata. Vidimo da kandidati koje bih trebala prestići za ulazak u drugi krug - ili stagniraju ili padaju', kazala je Ivana Kekin u Dnevniku HTV-a.
Govoreći o prioritetima navela je da planira biti predsjednica nove generacije 'koja će za razliku od svih prethodnika, pa i ovog sadašnjeg, graditi savez s građanima ove zemlje za zdravu Hrvatsku'.
Konsenzus s građanima vezano za ideale
'Kad sam ušla u samu kampanju, pitala sam se čemu služi država. I mi ovih dana vidimo da država nekima u ovoj zemlji služi za to da uzmu 10 posto zdravstvenog proračuna. S druge strane, prolazim po cijeloj Hrvatskoj, komuniciram s građanima i preko društvenih mreža i ono što vam mogu reći sa sigurnošću jest da se mi oko osnovnih vrijednosti i ideala u velikoj mjeri slažemo. I među građanima imamo konsenzus', poručila je.
Uvjerena je, dodaje, kako postoji potencijal da izgradimo zdravu Hrvatsku. 'Mislim na zemlju koja je zdrava od korupcije, zemlju zdravih institucija koje ne vode ljudi koji su se vozikali noću s podzemljem i zemlju građana koji su zdravi jer im nitko ne uzima 10 posto proračuna za zdravstvo', naglasila je.
Što zamjera Zoranu Milanoviću
Na pitanje što misli o mandatu aktualnog predsjednika Zorana Milanovića, odgovorila je kako se ne bi kandidirala kad bi mislila da je on uspješan predsjednik.
'Zoranu Milanoviću zamjeram što pet godina nije progovarao o temama koje su za većinu u ovoj zemlji važne - o potpuno legaliziranoj privatizaciji i otimačini javnog zdravstva i o rastućoj nejednakosti među građanima. Također i vraćanje odlikovanja Branimiru Glavašu, savezništvo s Orbanom ili Dodikom', kazala je Kekin.
Podsjetila je da je Milanović 'građane koji su se borili protiv bezakonja i ilegalne gradnje njegovog donatora nazvao zavidnim parazitima' te dodala kako 'on izazove današnjice i probleme sutrašnjice vidi u povratku u jučer, u 'tuđmanizam'.
O vojsci na granicama
Na pitanje kojim se bave njezini protukandidati - treba li vojska biti na granicima - odgovorila je kako 'vojska treba ići na granice kad je zemlja u ratu, a to Hrvatska nije'. Dodala je kako Hrvatska ima 'tisuće vrlo kvalitetno obučenih policajaca koji su zaduženi za čuvanje naše granice'.
Osvrnula se i na angažman hrvatskih časnika u misiji NSATU kazavši kako je 'premijer Andrej Plenković višestruko lagao hrvatskim građanima da se dio misije neće odvijati u Ukrajini, a poslije se saznalo da hoće'.
'Plenković je lagao o misiji NSATU'
'Lagao je također i o naravi misije, u smislu da Hrvatska ne mora slati vojsku ako želi sudjelovati. To smo sve saznali od zamjenika glavnog tajnika NATO-a. Plenković, da je htio riješiti pitanje NSATU misije - mogao je. Samostalno, konsenzusom s predsjednikom ili saborskim zastupnicima. Nijednu od te tri opcije nije iskoristio, što jasno upućuje da je zloupotrijebio bolnu temu rata u Ukrajini - da bi stekao neke političke bodove', kazala je Kekin.