Sjeverna Kina upozorila je na pojavu bolesti usjeva i životinja dok se poplavna voda povlači iz ruralnih područja, a neki se gradovi bore da obnove zalihe pitke vode nakon najgorih poplava u šest desetljeća.
U pokrajini Hebei, koja graniči s glavnim gradom Pekingom, prošlog je tjedna palo više padalina nego inače u godinu dana u sklopu oluja koje su uslijedile nakon tajfuna Doksuri.
Tako velika količina padalina utjecala je na jesenske usjeve i oštetila je poljoprivrednu opremu.
Lokalne vlasti moraju pojačati mjere za sprječavanje i kontrolu velikih epidemija zbog mrtvih životinja, štetočina i kukaca, rekao je ministar poljoprivrede Tang Renjian nakon inspekcije pogođenih područja u utorak.
Farme diljem Hebeija ozbiljno su pogođene. Brojne svinje i ovce utopile su se u poplavi, a usjevi su uništeni.
"Poljoprivredni i ruralni odjeli na svim razinama trebali bi točno procijeniti katastrofalnu situaciju poljoprivrednika, pomoći pogođenim poljoprivrednicima da riješe praktične poteškoće i spriječiti katastrofom uzrokovano siromaštvo ili povratak u siromaštvo", poručio je Tang, objavljeno je na mrežnoj stranici ministarstva.
U Zhuozhouu, najteže pogođenom gradu u Hebeiju, radnici u zaštitnim odijelima raspršili su dezinficijens po naseljenim područjima kako bi spriječili širenje bolesti, izvijestila je državna novinska agencija Xinhua.
Opskrba čistom vodom prekinuta je u nekim ruralnim područjima i gradovima Hebeija, poput Shijiazhuanga, gdje su vodovodne cijevi i bunari uništeni u poplavama, a to će osjetiti deseci tisuća ljudi.
Ministarstvo vodnih resursa između ostalog postavlja punktove za opskrbu vodom i šalje cisterne u pogođena područja.
Čak i u Pekingu, gdje su najmanje 33 osobe poginule u poplavama, tim od gotovo 600 ljudi "utrkivao se s vremenom" kako bi obnovio opskrbu vodom u ruralnom okrugu.