Prije dvoje i pol godine premoćno su osvojili povjerenje građana na lokalnim izborima te zasjeli u gradonačelničku fotelju Zagreba i Splita. Milan Bandić i Željko Kerum uoči parlamentarnih izbora 2011. daleko su od nekadašnje popularnosti što pokazuju nedavno provedene ankete. Pokušali smo stoga saznati što stoji iza pada lokalnih šerifa
Iako se lokalni izbori smatraju svojevrsnim testom i iskušavanjem snaga za parlamentarne izbore, slučaj Keruma i Bandića ruši ovu paradigmu. Prema anketama koje je provela agencija Ipsos Plus oba će se gradonačelnika morati itekako potruditi za saborski mandat te su im realne šanse za to poprilično male. Istraživanje je pokazalo kako Hrvatska građanska stranka Željka Keruma u eventualnoj koaliciji s HSS-om u desetoj izbornoj jedinici ne prelazi izborni prag.
U isto vrijeme, izborni je prag nedostižan i za Bandića koji u tri zagrebačke izborne jedinice, prvoj, šestoj i sedmoj, prema Ipsosu osvaja između 0,5 i 1,9 posto glasova dok u eventualnoj koaliciji s HSS-om u drugoj izbornoj jedinici može osvojiti 6,4 posto glasova.
'Vidi se da uspjeh na lokalnoj razini ne mora značiti uspjeh na nacionalnoj iako često smatramo da su lokalni pokazatelji za parlamentarne izbore', rekao je za tportal politički analitičar Višeslav Raos. Smatra kako je Bandićev izlazak na izbore svojevrsno bježanje od nezavidne situacije u Zagrebu s obzirom da nema većinu u skupštini za razliku od Keruma u Splitu. Činjenica da je Zagreb podijeljen u četiri izborne jedinice također Bandiću ne ide na ruku, a negativan rejting pokazao je kako je u famoznom omjeru snaga SDP-a i Bandića u Zagrebu stranka ipak jača od svoje nekadašnje perjanice i Pogane Vlake. Raos misli kako se Bandić prevario kada je mislio glasove koje je dobio u drugom krugu predsjedničkih izbora kapitalizirati na parlamentarnim.
'Bilo je puno desnih birača, pogotovo HDZ-ovih, koji su glasovali za Bandića jer u drugom krugu nije bilo njihovog kandidata, a za Josipovića nisu htjeli, kaže Raos.
Negativnom rejtingu dvojice lokalnih moćnika pridonosi i činjenica da oko sebe nemaju istaknute pojedince, 'one man band' nije dobra formula za dobivanje izbora. Raos je kao primjer naveo Ljubu Jurčića koji, ako je suditi prema anketama, ima velike izglede za prelazak izbornog praga, jer, smatra Raos, na izbore izlazi s PGS-osm i Grujićevim Blokom umirovljenika zajedno.
No, ne isključuje kako bi nas izborni rezultati mogli iznenaditi. Raos kaže kako je standardna pojava da desni birači izbjegavaju sudjelovanje u anketama. 'Kerum se u desetoj izbornoj jedinici možda ipak ugura u Sabor dok bi Bandić više glasova mogao dobiti na listi za dijasporu nego u svom gradu', zaključuje.
Za politologa Boška Piculu upitna je poruka koju Bandića šalje svojim sugrađanima izlaskom na parlamentarne izbore. Naime, za razliku od splitskog, zagrebački gradonačelnik ne može obnašati obje funkcije, tj sjediti u Saboru i upravljati gradom.
Dodaje kako bi se Bandić saborske fotelje mogao odreći u korist nekog od svojih suradnika, kao što je to i do sada radio, no pitanje je kome bi prepustio mjesto. Naime, Bandićeva nezavisna lista Stijena za sada se sastoji samo od njega. O ostalim imenima s njegove liste za sada se samo špekulira; spominje se dogradonačelnica Jelena Pavičić Vukićević i gradski 'ministar
financija' Slavko Kojić. Uz Bandića više nisu niti oni koji su bili u njegovom stožeru u vrijeme predsjedničkih izbora poput Duška Ljuštine ili pak Zvonimira Šostara.
'Uz to je paradoksalno da Bandić nema najveće mogućnosti u Zagrebu nego u 11. izbornoj jedinici za dijasporu', smatra Picula.
Picula smatra kako Bandić ima još jednu otegotnu okolnost u usporedbi s Kerumom – poraz na predsjedničkim izborima. 'On ima etiketu gubitnika', kaže politolog te dodaje kako će ovi izbori biti svojevrsni test uspješnosti vladavine Splitom i Zagrebom.
'Niski rejting govori u prilog činjenici da njihovi birači loše ocjenjuju njihovo obnašanje vlasti u gradu', smatra Picula. Činjenica da su i Kerum i Bandić 'solo igrači' Piculu ne čudi. 'Ni niti ne računaju na eventualnu slojevitost svojih lista. Oni svojom pojavom ili privlače ili ne privlače glasače.
Populistički pristup dvojice gradskih šefova očito više kod glasača ne prolazi. Njih dvojica nisu nova lica u politici, smatra Picula i zaključuje kako će bez obzira na njih populizam uvijek biti: 'Populizam ostaje, mijenjaju se njegovi nositelji'.