Šef nadzornog tijela Ujedinjenih naroda opisao je situaciju u najvećoj europskoj nuklearnoj elektrani kao 'vrlo krhku' i obećao proširiti inspekcije agencije kako bi u njih uključile kritične opskrbe električnom energijom
Komentari šefa UN-ove nuklearne agencije Rafaela Grossija uslijedili su nakon novih napada u blizini nuklearne elektrane Zaporižja, koju su okupirali Rusi, u jugoistočnoj Ukrajini, piše Euronews.
Grossi, koji bi trebao posjetiti lokaciju u srijedu, govorio je u utorak na tiskovnoj konferenciji u Kijevu nakon sastanka s predsjednikom Volodimirom Zelenskim i ukrajinskim dužnosnicima za nuklearnu i energetsku industriju. To je njegov deseti posjet Ukrajini od ruske invazije u veljači 2022.
'Mislim da je situacija - često sam je tako opisivao - vrlo krhka', rekao je Grossi. 'Opet je na rubu nestanka struje. Imali smo ih osam u prošlosti. Nestanak struje znači da nema hlađenja. Ako nema hlađenja, onda možda imate katastrofu', rekao je.
Ranije je Grossi objavio na X-u da je na putu za Zaporižju kako bi 'pomogao u sprječavanju nuklearne nesreće'.
Područje izloženo topničkom granatiranju
Tvornica koja se našla pod ruskom kontrolom nakon invazije u ponedjeljak je bila izložena topničkom granatiranju na tom području, što je oštetilo pristup tog postrojenja energiji, objavio je operater elektrane Energoatom te je za napade okrivio Rusiju.
'Rusko granatiranje oštetilo je jedan od dvaju vanjskih nadzemnih vodova, a preko kojih NE Zaporožja dobiva struju iz ukrajinskog elektroenergetskog sustava', rekao je operater u objavi na Telegramu. 'U slučaju oštećenja druge linije pojavit će se hitna situacija', rekla je ukrajinska agencija, dodajući da tehničari nisu mogli pristupiti mjestu oštećenja zbog 'stvarne prijetnje ponovnog granatiranja'.
Analitičari kažu da bi eksplozija u tvornici Zaporižja proizvela radijaciju i vjerojatno izazvala paniku, ali bi rizik od radijacije izvan neposrednog područja eksplozije bio relativno nizak i nimalo sličan razmjerima katastrofe u Černobilu 1986. godine. Također, ako bi vjetar puhao u istočnom smjeru, radijacija bi putovala prema Rusiji.
Zaporižja je jedna od četiri regije — uz Doneck, Herson i Luhansk — u južnoj i istočnoj Ukrajini koje je Rusija djelomično anektirala u rujnu 2022., sedam mjeseci nakon što je izvršila invaziju.
'Ozbiljna međunarodna kriza'
Prošlog tjedna čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) odgovorio je na kritike koje je dobio zbog posjeta ruskoj elektrani Kursk: 'Ovo je vrlo ozbiljna međunarodna kriza i ljudi očekuju da IAEA stane na jednu stranu i kritizira A ili B. Da bismo bili relevantni, da bismo bili korisni u ovoj situaciji, moramo se nastaviti angažirati, moramo održati svoj rad tehničkim i objektivnim', rekao je Grossi.
IAEA, sa sjedištem u Beču, kaže da napadi u tijeku na području Zaporižje, kao i oštećenja ukrajinske mreže, predstavljaju prijetnju opskrbi električnom energijom, a ona je od vitalnog značenja za nuklearne elektrane u zemlji.
Grossi, koji putuje s timom stručnjaka i dužnosnika IAEA-e, započeo je krug sastanaka u Kijevu zaustavljanjem u ministarstvu energetike i razgovorima s ministrom Hermanom Haluščenkom. Izjavio je da je prihvatio ukrajinski zahtjev za proširenjem inspekcija na električne trafostanice koje napajaju ukrajinske nuklearne elektrane.
'Ovo je nova dimenzija, nadam se važna dimenzija naše potpore ovdje, o čemu smo upravo sada razgovarali i složili se s predsjednikom Zelenskim', zaključio je.