IZVANREDNO STANJE U KARLOVCU

Kupa i Korana dramatično bujaju, poplavljeno stotinjak kuća

  • +8

Vodostaji karlovačkih rijeka u porastu

Izvor: Pixsell / Autor: Kristina Stedul Fabac

Bionic
Reading

Vodostaji karlovačkih rijeka Kupe i Korane premašili su sve dramatične prognoze i dalje rastu. Prema najnovijim informacijama Kupa je dosegla ogromnih 840 centimetara i na snazi je izvanredno stanje, a Korana je dosegnula 842 cm. Stanovnici nebranjenih područja bore se rijekom, dok su na terenu sve raspoložive snage pod koordinacijom Stožera za zaštitu i spašavanje. Vatrogasci su počeli graditi zečji nasip na Korani na Rakovcu. Sa strepnjom se očekuje skorašnji prolazak visokog vodenog vala kroz Karlovac

U Karlovcu je u četvrtak u 22 sata proglašeno izvanredno stanje jer je vodostaj Korane prošao 780 centimetara te je u 23 sata iznosio 795 centimetara, a po prognozi Državnog centra za obranu od poplava ta će rijeka svoj maksimum dosegnuti u petak prijepodne vodostajem od 818 centimetara.

Za rijeku Kupu su u Karlovcu na snazi izvanredne mjere, u odnosu na izvanredno stanje niži oblik opasnosti, jer s 816 centimetara u 23 sata Kupa još nije prijetila izlijevanjem u branjenom dijelu grada, gdje su nasipi i protupoplavni zidovi projektirani za vodostaj od 8,5 metara. Gradonačelnik Damir Jelić izjavio je u četvrtak oko pola noći da je poplavljeno stotinjak kuća, ali da nema žrtava i da svi građani imaju potrebnu pomoć hitnih službi.

Dobra je vijest da je kiša prestala padati. Karlovačke rijeke izlile su se na mnoge lokalne prometnice. Voda sve više nadire i prema kućama u 15 karlovačkih prigradskih naselja. Osim od poplave, stanovništvu opasnost prijeti i od bujica i klizišta, upozorio je na izvanrednoj konferenciji za novinare županijski vatrogasni zapovjednik Goran Franković. Dodao je kako je sve spremno za evakuaciju stanovništva. Tisuće vreća s pijeskom trebale bi izdržati vodostaj od osam metara.

'Sad strepimo sa svakim centimetrom jer je Korana jako visoka. Ona puni Kupu pa kad prijeđe osam metara, to je opasno, to nikako nije dobro', rekao je Jelić.

Prema riječima Zorana Čavlovića iz Državnog centra za obranu od poplave, hidrološke prognoze kažu da će Kupa dosegnuti maksimalnu vrijednost od 827 centimetara u ranim jutarnjim satima, što je 17 centimetara niže nego prošle godine u rujnu, kad je bilo potopljeno pet stotina kuća u nebranjenim dijelovima jugoistoka grada. Istaknuo je važnost činjenice da je kiša oslabila i da po prognozama na kontinentu tijekom petka više neće ni padati.

Poplavljene ceste na karlovačkom području

Zbog vode na kolnicima mnoge su ceste zatvorene za promet na karlovačkom području, a kolnici su mokri i skliski u većem dijelu zemlje. Mogući su odroni na cestama u gorju i duž Jadranske magistrale (DC8). Magla mjestimice smanjuje vidljivost na cestama u unutrašnjosti, ima je i na autocestama, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK). Magla je na dionicama autocesta A1 između Zagreba i Bosiljeva 2 te tunela Mala Kapela i Sveti Rok; A3 Bregana-Lipovac između Križa i Novske; A4 Zagreb-Goričan između Iavnje Reke i Brezničkog Huma; A6 Rijeka-Zagreb između Bosiljeva 2 i Delnica. Za sav promet zatvoren je granični prijelaz Mihanović Dol i Plavić. Obilazak je preko graničnog prijelaza Razvor. Zbog vjetra u prekidu je trajektna linija Dubrovnik-Lopud-Suđurađ. Brodska linija 505 Šibenik - Zlarin - Prvić Luka - Šepurine - Vodice plovi bez pristajanja u luci Prvić Luka.

Sirene u Karlovcu; Jelić otkrio da je predviđena katastrofa

U Karlovcu je sinoć u 20 sati i 15 minuta sirenama oglašena nadolazeća opasnost jer je vodostaj Kupe dosegnuo osam metara i dva centimetra, a Gradski stožer za zaštitu i spašavanje pozvao je građane da ostanu mirni i da se u slučaju potrebe obrate Centru 112 i predsjednicima gradskih četvrti i mjesnih odbora. Zbog obilnih kiša u Zagrebu vatrogasci su u četvrtak od 15 do 22 sata bili na 50 intervencija.

Građanima na karlovačkom području cijeli dan pomaže stotinjak profesionalaca i dvjestotinjak organiziranih građana te zasad nije potrebno da se građani, nakon zvuka sirena, odazivaju za pružanje pomoći.

Prognoza za petak: kiša još na istoku zemlje i Jadranu

Djelomice sunčano s promjenljivom naoblakom, a ujutro u unutrašnjosti i mjestimičnom maglom. Ponegdje će još biti kiše, posebice u istočnoj Hrvatskoj te na sjevernom i južnom Jadranu, gdje su mogući i izraženiji pljuskovi praćeni grmljavinom. Vjetar u unutrašnjosti uglavnom slab, a na Jadranu povremeno umjeren jugozapadnjak, na južnom dijelu još prijepodne i jako jugo. Najviša dnevna temperatura zraka većinom od 16 do 21 Celzijevih stupnjeva, u gorju malo niža, navodi se u prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za danas, 16. listopada.

Vodostaj Korane u 19 sati bio je 764 centimetara. Poplavljena su mnoga dvorišta, podrumi i prometnice, a probleme stvara i bujična voda koja u brdskim dijelovima grada čini štetu na komunalnim objektima i kućama te vatrogasci i razne službe pomažu građanima, rečeno je u četvrtak navečer u Gradskom stožeru za zaštitu i spašavanje.

Kako je rekao predsjednik tog stožera, gradonačelnik Damir Jelić, u Karlovcu tristotinjak osoba organizirano provodi mnogobrojne aktivnosti na ublažavanju teškog stanja, a jedna od posebnih aktivnosti je namjerno potapanje gradilišta na kojem je djelomično izgrađen KAquarium da se ne bi zbog pritiska vode građevina urušila.

Tlakovi uzgona su jaki i u suradnji s izvođačem radova AB gradnjom dogovoreno je 'potapanje'. Da je građevina završena, to ne bi bilo potrebno jer se ona gradi na koti kojoj maksimalni vodostaj od 884 centimetra (koliki je bio prošle godine) ne bi mogao naštetiti, rekao je Jelić. Dodao je da se i na preostalih 15-ak gradskih lokacija gdje ima problema stanje drži pod nadzorom.

'Zagrebu ne prijeti poplava'

Zagrebački vatrogasci ispumpavali su vodu iz podrumskih stambenih i poslovnih prostora te s ulica uklanjali srušena stabla, a Podusedu su izvlačili i automobil iz nabujalog potoka. Pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba Pavle Kalinić poručio je da su sve službe u gradu spremne u slučaju vremenskih nepogoda, a zapovjednik zagrebačke Javne vatrogasne postrojbe Siniša Jembrih rekao je Hini da je svih pet vatrogasnih postaja i 57 dobrovoljnih vatrogasnih društava spremno za intervencije. U slučaju potrebe pomoći će im i HGSS. Istaknuo je da Zagrebu ne prijeti poplava, odnosno ne očekuju izlijevanja Save, te izvijestio da su od 15 do 22 sata bili na 50 intervencija po cijelome Zagrebu. 'Bilo je dosta rušenja drveća koje smo uklanjali s ulica i ispumpavanja vode iz podrumskih stambenih i poslovnih prostora, a iz nabujalog potoka ispod križanja Aleje Seljačke bune i Aleje Bologne izvlačili smo osobni automobil', rekao je.

Gradonačelnik je postavio pitanje zašto je popunjena samo trećina kanala Kupa-Kupa, koji bi trebao rasteretiti grad od visokih voda.

'Da je popunjen 80 posto, sada bi vodostaj u gradu bio pola metra niži, ali u uzvodnim Brodarcima nema ustave koja bi vodu usmjeravala u kanal Kupa-Kupa. Gdje je ustava? Da je izgrađena, ne bih ja sada ovdje glumio cirkusanta. Uz tu ustavu još je osam nerealiziranih velikih projekata. Ovdje se vidi kako ne funkcionira jedan ustroj i reći ću, da ne ispadne politikantstvo, da sustav nije funkcionirao ni pod bivšim vladama', istaknuo je Jelić.

Ustvrdio je kako su samo prošle godine građani Karlovca imali sto milijuna kuna štete te kako je sramota da su od države za odštetu dobili jedva milijun kuna pa je grad s dobrovoljnim prilozima dodao dva milijuna.

'Biljana Željeznjak: Damire, sprema se katastrofa'

Zamoljen da komentira izjavu ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine u srijedu u Karlovcu da je politikantstvo to što karlovački Gradski stožer pretjeruje o veličini problema, Jelić je rekao: 'Mi u Karlovcu imamo 'poplavni turizam' i onaj koji gradonačelnika takvoga grada proziva za politikantstvo je u najmanju ruku neozbiljan jer u deset godina, koliko sam dužnosnik u ovom gradu, svjedok sam mnogih ljudskih tragedija, onih kada nekome pet puta u kuću uđe voda.'

Jelić je rekao da ga je u ponedjeljak, prije njegova istupa i početka preventivnih aktivnosti, nazvala Biljana Željeznjak iz Hrvatskih voda i rekla: 'Damire, sprema se katastrofa.'

'Biljana Željeznjak je u sustavu podređena ministru Jakovini, koji sada proziva nas za politikantstvo, a ja sam sazvao Stožer s ulaznim podatkom da će vodostaj na Kupi biti 8,5 metara. Jao si ga onome tko se s takvim podatcima igra, vezano za izbore. I ako ministar Jakovina misli da netko od nas uživa u ovoj priči tri sekunde medijske slave zbog ovih poplava, onda se grdno vara', rekao je Jelić.

Govoreći o konkretnim aktivnostima, istaknuo je da se zbrinjavaju stari i nemoćni, dio k rodbini, a dio u bolnicu, te da se grade nasipi, od kojih je najveći Zatok, koji brani Mostanje.

'Jesu li ljudi svjesni da smo sada spasili Mostanje s gradskim novcem, a da to uopće nije posao grada. A oni dolaze ovdje s blindiranim automobilima i gorilama koji ne daju građanima prići im blizu. Kakvi izbori, uopće me izbori ne zanimaju. To je sramota', rekao je Jelić. Na terenu su izmjerene sve potrebne kote, da se zna točno gdje i što treba raditi, ovisno o vodostaju, a u 24 sata može se, rekao je Jelić, izbaciti minimum 20.000 ili 25.000 vreća za zečje nasipe. Zasad nema potopljenih kuća, ali ima kuća koje trpe štete zbog bujičnih voda u brdskim dijelovima grada.

Problemi u Zagorju

Zbog obilne kiše voda prijeti na 15 lokacija u Hrvatskom zagorju. Najugroženije je stubičko područje. Izlijeva se voda iz slijevnih jaraka, brane se podrumi, a poplavljeno je i prizemlje škole u Gornjoj Stubici. U Stubičkim Toplicama voda je u hotelu zarobila 50-ak gostiju. Angažirani su vatrogasci i civilna zaštita.

U pripravnosti su i sve službe u Sisačko-moslavačkoj županiji. Vodostaji Kupe, Save i Odre opadaju pa nema razloga za paniku, tvrde u kriznom stožeru.

Gospić - porast vodostaja - poplavljene prometnice

Obilna kiša koja tijekom četvrtka gotovo ne prestaje padati na širem području Gospića uzrokovala je porast vodostaja rijeka Like, Novčice i Bogdanice, a potoci i bujične vode s Velebita poplavili su prometnice i donje dijelove stambenih i gospodarskih zgrada u Gospiću i okolici.

Od srijede ujutro do sinoć u Gospiću je palo više od 279 litara kiše po četvornom metru.

Kako se doznaje u ličko-senjskoj Policijskoj upravi, najkritičnije je u podvlebitskom naselju Brušanima, gdje se potok Suvaja izlio iz korita i poplavio nekoliko stotina metara državne ceste Gospić-Karlobag. Ta je cesta trenutačno zatvorena za sav promet na dionici Brušane-Baške Oštarije. Dvije ekipe Javne vatrogasne postrojbe iz Gospića ispumpavaju vodu iz podruma, a gospićki vatrogasci pumpaju vodu iz stanova i kuća u nižim dijelovima grada. Pod vodom su i lokane ceste u Ličkom Novom, Žabici, Smiljanu i Novoselu.

U Gackoj dolini zbog poplave bujičnih voda prometno je odsječen zaselak Krakovac u blizini Sinca.