Saborski zastupnici nastavili su raspravu o izmjenama Zakona o HNB-u. Oštre kritike upućene su Europskoj središnjoj banci jer nije oduševljena izmjenama zakona
Jedan je od onih koji se slaže s izmjenama i SDP-ov Gordan Maras, no predlagateljima, Mostu, ipak je zamjerio neke stvari.
'Naši građani puno više očekuju od nas; raspravu o monetarnoj politici, o fiskalnoj politici, o poreznoj reformi koja je užasno nepravedna, koja uzima onima koji su najsiromašniji, a daje onima koji su najbogatiji. S te strane vidim ovdje da Most pokušava unijeti više transparentnosti u HNB, a s druge strane podržava reformu koja će povećati plaće Savjetu i ljudima u Hrvatskoj narodnoj banci od 3.000 do 4.000 kuna', kazao je Maras.
SDP-ov Peđa Grbin spomenuo je pak mišljenje Europske središnje banke o predloženim izmjenama zakona kojima se, među ostalim, dopušta revizija poslovanja HNB-a putem Državne revizije. 'Europska središnja banka je jučer u okviru svoje nadležnosti koja proizlazi iz ugovora o funkcioniranju EU-a dostavila HNB-u i Ministarstvu financija svoje mišljenje o ovom prijedlogu zakona. Međutim, predlagatelji nisu imali potrebe obavijestiti Hrvatski sabor da je to mišljenje traženo. Novo mišljenje ukazuje na niz problema s načinom na koji je ovaj zakon izrađen i upute kako ga korigirati. Možemo se složiti ili ne složiti oko toga treba li pratiti to mišljenje, međutim ugovorom o funkcioniranju EU-a obveza je da ga poslušamo', poručio je Grbin.
Nitko se prema zastupnicima ne smije postaviti svisoka, replicirao je Maras na temu Europske središnje banke. 'Oni su njih ismijali jučer, ako ste vidjeli njihovo priopćenje. To se ne smije dozvoliti. I ako je to jedini razlog da podržim ovaj zakon, ja ću ga podržati. Neće oni objašnjavati kolegama iz Mosta što oni smiju i što ne smiju napisati u zakon i neće na taj način svisoka braniti svoje samoisporučitelje i tehničke radnike koji moraju voditi više interesa o našim građanima, nego o tome što im netko kaže iz Frankfurta', poručio je Maras.
Spomenuo je i podatke da je HNB najnetransparentnija banka u Jugoistočnoj Europi s Albanijom, Rumunjskom itd. 'Gledajte, obično kad se to napiše, onda se napiše koje je to istraživanje, tko ga je proveo. Mislim, možda je to bilo istraživanje gospodina Bulja i Grmoje, razumijete?' rekao je Maras.
Odmah mu je odgovorio Mostov Nikola Grmoja. 'Što se tiče ovoga da smo ja i kolega Bulj radili nekakvu analizu transparentnosti, mi sebi ne umišljamo da možemo napraviti takvu analizu, isto kao što si ne umišljamo da možemo biti npr. kvalitetni ministri poduzetništva bez dana radnog iskustva u realnom sektoru', bocnuo je Grmoja.
S obzirom na to da je Maras u svim svojim replikama spominjao predloženu poreznu reformu, za povredu Poslovnika javio se Miro Bulj tražeći da se opomene Marasa.
'Djelomično se slažem s vašim stavom i razmišljanjem, ali kada bismo na takav način presuđivali ili sudili i oduzimali riječ, onda nitko od zastupnika ne bi govorio ni o kakvoj temi jer u svakom izlaganju kolega zastupnika uvijek se govori o nekim drugim temama pa to bude uvod za glavnu temu', odgovorio mu je predsjedajući Milijan Brkić.
Maras mu je zahvalio. 'Zahvaljujem što ste zaštitili zastupnike da mogu govoriti ne samo o temama o kojima žele da govore ljudi iz Mosta, to je tzv. metkovićki poslovnik. Znači, govoriš samo o onome što mi iz Metkovića želimo da govoriš. Ja ću govoriti o onome što muči hrvatske građane i nitko me ovdje neće spriječiti u tome - ako mi se oduzme riječ, to je po Poslovniku, ali opet sutra ću nastaviti govoriti zbog toga što to od nas očekuju građani', poručuje Maras.
Na dopis Europske centralne banke osvrnuo se i Mostov Tomislav Panenić. 'Ja sam pogotovo bio sretan jučer kad sam vidio dopis, znao sam da smo nekoga uzdrmali, nekog smo dignuli sa stola. A s nama tu sreću vjerojatno dijele i škampi i tune koje pripremaju japanski kuhari jer oni su preživjeli jučerašnji dan, netko nije imao vremena za jelo, netko nije imao vremena za masažu, mislim da će maseri biti nesretni jučerašnjim danom', poručio je Panenić.
Žestok odgovor ECB-u zatražio je i SDP-ov Boris Lalovac. 'Jer mislim da je nedopustivo da u ovakvom priopćenju navode da bi se zastupnici u Hrvatskom saboru trebali izuzeti od glasanja, da bi na taj način, kako ovdje kažu, institucionalno utjecali na neovisnost Hrvatske narodne banke. Pa kakvo je to prodavanje magle Europske centralne banke? Znači, zabranjuju hrvatskim zastupnicima, nama ovdje, sve nas podcjenjuju i još to potpišu; bilo bi dobro da vidimo koji je to činovnik potpisao. Je li to potpisao Draghi, predsjednik Europske centralne banke, tko je to potpisao i da se vrlo žestoko odgovori na zahtjev da se zapravo zabrani uopće možda i rasprava o Hrvatskoj narodnoj banci', poručio je Lalovac.