U Libiji se dnevno proizvede 600.000 barela nafte, do kraja godine ta brojka trebala bi doseći 800.000 barela, a do kraja iduće godine 1,6 milijuna barela dnevno
Libija je počela samu sebe reklamirati britanskim investitorima kao sljedeći Dubai, a vlada je obznanila da će nagraditi svoje 'prijatelje' kada počne prodavati unosne naftne ugovore.
Predstavnici Nacionalnog prijelaznog vijeća pozvali su šefove City Oil Inc., javlja Guardian, na sastanak u Londonu kako bi se dogovorili o 'ogromnim mogućnostima' koje Libija nudi.
Naftne kompanije budno su pazile na libijske rezerve koje su prije svrgavanja Moamera Gadafija sačinjavale 95 posto izvoza.
Nuri Berruien, šef libijske libijske nacionalne naftne kompanije, naglasio je da će se prilikom dodjeljivanja novih ugovora za svojih 46 milijardi barela neiskorištenih naftnih rezervi, inače najvećih u Africi i osmih u svijetu, 'favorizirati prijatelji'. Ipak, dodao je da se novi ugovori neće sklapati prije izbora nove vlade.
Tranzicijska vlada obećala je da će postojeći ugovori s naftnim kompanijama, među kojima su BP, Shell, Eni i Total, biti ispoštovani, a jedina prepreka poštivanju ugovora bit će eventualni dokazi o korupciji prilikom sklapanja ugovora sa svrgnutom vladom.
Berruien je kazao da se u Libiji dnevno proizvede 600.000 barela nafte, a do kraja godine ta brojka bi trebala doseći 800.000 barela. Do kraja iduće godine, uvjeren je, doseći će prijeratne brojke i proizvoditi 1,6 milijuna barela dnevno.
Predstavnici međunarodnih naftnih kompanija tvrde da je najbolji način iskorištavanja libijskog crnog zlata partnerstvo s lokalnim kompanijama, a prema zakonu strane tvrtke mogu posjedovati do 65 posto dionica u zajedničkim pothvatima.