Litavski ministar obrane ocijenio je u srijedu da bi zrakoplovi NATO-a stacionirani u baltičkim zemljama trebali rušiti ruske dronove u zračnom prostoru njegove zemlje i njezinih susjeda, nakon što je prošli tjedan u Latviji pao ruski dron
Od ulaska triju baltičkih zemalja u NATO 2004., njihovim nebom patroliraju zrakoplovi NATO-a jer one ne posjeduju borbene zrakoplove.
Misija NATO-a za nadzor baltičkog neba "treba ne samo patrolirati nego treba i, bude li potrebno, ako je moguće, ako vrijeme to dopušta, skratiti lanac odlučivanja na razini NATO-a kako bi zrakoplovi mogli odmah poletjeti i uništiti dronove", rekao je novinarima Laurynas Kasciunas.
Ruski dron iranske proizvodnje Šahed pao je u subotu u Latviji, no nije eksplodirao.
Latvijski predsjednik Edgars Rinkevics rekao je u utorak da njegova zemlja razgovara o tom problemu sa saveznicima.
"Postavljamo pitanje protokola za presretanje dronova kod naših partnera u NATO-u i tražimo da saveznički borbeni zrakoplovi budu korišteni čim se neki dron približi našim granicama", rekao je novinarima, ocijenivši da problem nastaje između ostaloga zato što zrakoplovi dobivaju zapovijedi iz NATO-a, a ne s lokalne razine, što usporava proceduru.
Poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski rekao je početkom mjeseca da bi Varšava trebala imati pravo srušiti ruske projektile koji prijete njezinu teritoriju dok se nalaze još iznad Ukrajine.
Ukrajina je također u srijedu zatražila od susjednih zemalja članica NATO-a da sruše ruske rakete i dronove kojima su mete njezine zapadne regije.
"Rusi ... sve češće gađaju mjesta blizu granice NATO-a", rekao je šef diplomacije Andrij Sibiha, pozivajući na "zajednički, čvrst i odlučan odgovor".
Obaranje tih projektila "bio bi dostojanstven i ispravan korak", dodao je.