EKSPRESNA DELOŽACIJA

Liz Truss na izlaznim vratima Downing Streeta: Već se nagađa i o nasljednicima, doznajte tko je u igri

17.10.2022 u 12:31

Bionic
Reading

U kratkih šest tjedana Liz Truss uspjela je razbjesniti sve frakcije unutar Konzervativne stranke. Većina torijevaca sada se slaže da ona ne može predvoditi stranku na sljedećim izborima, a u britanskim medijima već se počelo spekulirati o njezinim nasljednicima

Britanska premijerka Liz Truss, koja je pobijedila na unutarstranačkim izborima u Konzervativnoj stranci obećavajući smanjenje poreza i 'rast, rast, rast', do petka je uspjela natjerati pristaše desne struje torijevaca da šalju bijesne poruke preko WhatsAppa, žaleći se na njezin najnoviji zaokret po pitanju poreza na dobit, čime se proračun koji je planirala gotovo u potpunosti raspao.

'Nikad nisam vidio tako grozničavu atmosferu kakva trenutno vlada', rekao je veteranski torijevski zastupnik koji je na unutarstranačkim izborima podržao Truss. Drugi zastupnik koji ju je podržao jasno je poručio: 'Imam osjećaj da je ovo kraj. Mislim da će ona morati otići ovaj tjedan.'

Zastupnici Konzervativne stranke žustro su počeli tražiti mehanizme za svrgavanje Truss i kandidate koji bi je zamijenili. Iako stranačka pravila kompliciraju njezinu smjenu, mogu se promijeniti, a uklanjanje Truss postaje pitanje 'kada će', a ne 'hoće li'. Njezina je jedina snaga u ovom trenutku, kažu upućeni, to što nema očitog nasljednika, piše Politico.

S obzirom na to da se tržišta nisu uspjela smiriti ni nakon odluke Truss da smijeni svog prijatelja i ministra financija Kwasija Kwartenga, što je bio zadnji u nizu pokušaja da se smire previranja koja traju posljednja tri tjedna, otkako je objavljen njezin proračun, sada su se pojavile glasine da su neki od njezinih bivših suparnika u utrci za vodstvo konzervativaca testirali svoju razinu podrške ako odluče izazvati promjene u vrhu stranke.

  • +12
Liz Truss Izvor: EPA / Autor: ANDY RAIN

Truss više nema izbora?

Prošlotjedna napeta, na brzinu dogovorena press konferencija, na kojoj je Truss odgovorila na samo četiri pitanja i otišla nakon deset minuta, nije nimalo popravila raspoloženje. Njezina je slabost naglašena imenovanjem Jeremyja Hunta za ministra financija, veterana kabineta ministra iz vremena vladavine Camerona i May, a koji je u unutarstranačkoj borbi podržavao njezina suparnika Rishija Sunaka.

Najoštriji kritičari Truss sada tvrde da je njezina smjena pitanje nacionalnog, a ne političkog interesa - pomirili su se s gubitkom sljedećih izbora, ali nju na mjestu premijerke smatraju prijetnjom gospodarstvu Ujedinjenog Kraljevstva. Dapače, neki 'pobunjenici' u Konzervativnoj stranci smatraju da Truss ne može učiniti ništa da vrati povjerenje tržišta. 'Tržišta žele vidjeti da vlada razumije svoju parlamentarnu stranku i da su njih dvije usklađene, a ne da su stalno u sukobima. U suprotnom, zašto vjerovati bilo čemu što vlada javno kaže?' rekao je jedan od bivših ministara. Za mnoge zastupnike smjena Truss je i pitanje smanjenja štete koju trpi torijevski brend.

'Gomila libertarijanskih entuzijasta preuzela je torijevsku stranku. To je naš 'problem Corbyn' (op.a., Jeremy Corbyn, bivši čelnik laburista, pokušao je nametnuti drugačiju ekonomsku politiku svoje stranke te izgubio na izborima). Sada imamo izbor između klizišta i totalnog uništenja. Ne možete uništiti gospodarstvo i reputaciju konzervativaca kao stranke koja ima ekonomski sposobne politike te očekivati ​​išta manje', kazao je jedan od torijevskih zastupnika.

  • +9
Liz Truss Izvor: Profimedia / Autor: Joel Goodman/LNP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Najveća mana Truss je rigidnost. Inzistirala je na tome da je reakcija tržišta na njezin miniproračun bila rezultat pogreške u komunikaciji, a ne pogreške politike. Njezina odluka da inzistira na tom stavu i odbijanje da prizna krivnju na sastanku s torijevcima prošle srijede razbjesnili su zastupnike. Jedan torijevski strateg kazao je da premijerku uopće nisu zabrinule ankete po kojima su laburisti popularniji od konzervativaca.

'Nju nije briga za izbore. Kaže nešto u smislu - 'mi nismo populisti, moramo učiniti ono što je ispravno'. Ona jednostavno ne shvaća da treba uvjeriti ljude u svoje planove', rekao je.

Koliko je javnost naklonjena britanskoj premijerki, pokazuju i britanski mediji. Tabloid Daily Star na svom Youtube kanalu ima live prijenos natjecanja tko će duže izdržati - Liz Truss na mjestu premijerke ili glavica salate izvan hladnjaka.

Tko će duže izdržati - Liz Truss ili glavica salate? Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Daily Star

Torijevska pravila kompliciraju njezinu smjenu

Dođe li doista do svrgavanja Truss, ona će biti zapamćena kao premijerka s najkraćim stažem u britanskoj povijesti. No provesti njezinu smjenu u praksi nije baš lako. Prema pravilima stranke, Truss ima poštedu od pokretanja pitanja povjerenja u prvih godinu dana obavljanja premijerske dužnosti. Mehanizam o kojem se raspravlja je promjena pravila kako bi se omogućilo da se dovede u pitanje njezino vodstvo kako bi torijevski zastupnici mogli izabrati nasljednika bez glasanja osnovnog članstva. No član Odbora 1922, koji nadzire pravila izbora konzervativnog vodstva, rekao je da se nije razgovaralo o izmjenama pravila i da se trenutačno one ne očekuju.

Još jedan mehanizam o kojem se raspravlja u nekim krugovima dobivanje je većine torijevskih zastupnika da se dogovore o njezinoj zamjeni i postavljanju novog premijera putem većine glasova u Donjem domu britanskog parlamenta. Takav bi potez mogao biti tehnički moguć, ali bi uvukao kralja Charlesa III u ustavni sukob s oporbenim strankama koje bi zahtijevale izbore ako Truss ne može kontrolirati parlamentarnu većinu. A natjerati sve torijevske zastupnike da se slože oko jednog kandidata ne bi bilo lako, osobito u vrijeme u kojem je stranka toliko podijeljena.

Tko se spominje kao nasljednik Truss?

Nekoliko imena spominje se u igri za nasljednika Truss, piše Sky news. Među njima je i Jeremy Hunt, novoimenovani ministar financija kojeg sad već spominju kao najmoćnijeg čovjeka u vladi. Iako inzistira na tome da Truss još uvijek kontrolira svoju vladu, Hunt je već dao naznake toga da namjerava promijeniti smjernice ekonomske politike koje su je i dovele na vlast.

Mnogi ga u Konzervativnoj stranci vide kao siguran izbor, no Hunt je dvaput neuspješno pokušao postati vođa torijevaca, a prethodno je bio ministar vanjskih poslova, ministar zdravstva i tajnik za kulturu. U utrci za lidera konzervativaca ove godine eliminiran je u prvom krugu glasanja, a nakon toga podržao je Sunaka. Bio je i u zadnjem krugu izbora za vođu Konzervativne stranke na unutarstranačkim izborima 2019. - tada je izgubio od Borisa Johnsona sa 66 posto prema 34 posto glasova članova stranke.

Drugo ime koje se spominje je Rishi Sunak, bivši ministar financija iz Johnsonove vlade koji je na posljednjim izborima za lidera torijevaca izgubio od Truss. Sunak je već tada upozoravao Truss da će njezini planovi za smanjenje poreza poslati gospodarstvo u slobodan pad, optužujući je za 'ekonomiju iz bajke' dok je obećavala nefinancirana smanjenja poreza. Nakon miniproračuna koji je planirala Truss i kaosa koji je nastupio Sunakovi pristaše smatraju da je on opravdao one koji su ga podržavali i vjerovali njegovim upozorenjima. 'Obistinilo se sve što je rekao', kazao je za Telegraph zastupnik koji ga je podržavao.

Sunak je u srazu s Truss na unutarstranačkim izborima uvjerljivo odnosio pobjedu među parlamentarnim zastupnicima Konzervativne stranke, no postavlja se pitanje može li sada ponovno ujediniti stranku, jer smatra se da je odigrao ključnu ulogu u odlasku Borisa Johnsona s mjesta premijera.

Neki visokorangirani torijevci navodno su vodili razgovore o tome da bi kao zamjenu za Truss mogli istaknuti zajedničku listu Sunaka i Penny Mordaunt. Ova čelnica Donjeg doma parlamenta završila je na trećem mjestu u ovoljetnoj utrci za vodstvo torijevaca prije nego što je podržala Truss. Međutim od tada se sukobila s premijerkom nakon što je sugerirala da bi naknade trebale rasti u skladu s inflacijom. Ova bivša ministrica obrane također je izazvala pomutnju na konferenciji torijevaca ranije ovog mjeseca rekavši da je stranačka komunikacija 'sranje'.

U porukama preko Whatsappa iz grupa Konzervativne stranke, koje su procurile u britanske medije, torijevski zastupnik Crispin Blunt pozvao je Sunaka i Mordaunt da preuzmu dužnost lidera stranke i premijera. 'Istupite, Rishi i Penny, uz našu podršku i ohrabrenje u interesu svih nas', napisao je.

Neki u Konzervativnoj stranci zagovaraju i povratak Borisa Johnsona iako je izletio s funkcije prije samo tri mjeseca. Svojim oproštajnim premijerskim govorom, Johnson je potaknuo spekulacije o budućem povratku u politiku unatoč tome što je obećao 'najvatreniju potporu' Truss. Naime u govoru se Johnson usporedio s Cincinatom, rimskim državnikom koji se borio protiv invazije prije nego što se vratio na svoju farmu. Prema predaji, Cincinat se kasnije vratio služiti drugi mandat. Neki torijevski zastupnici navodno otvoreno sugeriraju da stranka zatraži od Johnsona da se vrati u Downing Street, unatoč tome što je smijenjen prije samo tri mjeseca nakon niza skandala poput Partygatea. Nejasno je bi li bivši premijer bio zainteresiran za povratak.

Zadnje ime koje se spominje ono je ministra obrane Bena Wallacea. Ovaj bivši vojnik naširoko je cijenjen zbog uloge koju je odigrao u potpori Ujedinjenog Kraljevstva Ukrajini. Ostao je neutralan u utrci za vodstvo torijevaca prije nego što je na kraju podržao Truss. Postoje sumnje oko toga bi li on želio biti lider jer je isključio sebe iz utrke ovog ljeta nakon 'pažljivog razmatranja i razgovora s kolegama i obitelji'. Wallace je u vladi obnašao jedino dužnost ministra obrane, a na toj je funkciji od srpnja 2019. Već je signalizirao da bi vjerojatno otišao s mjesta ministra ako vlada odustane od ključnog obećanja da će povećati potrošnju za obranu.