Upravni odbor Hrvatskog generalskog zbora (HGZ) na izvanrednoj sjednici održanoj u utorak razmotrio je aktualno stanje i većinom glasova zaključio da treba prestati s javnim međusobnim prozivanjima te sva nezadovoljstva ili prijepore rješavati unutar HGZ-a
Ukupna situacija u Hrvatskom generalskom zboru je stabilna te nastavlja odlučno djelovati sukladno svojim propisima, a prema prihvaćenim planovima rada.
Hrvatski generalski zbor će se i nadalje boriti za međusobne odnose utemeljene na međusobnom uvažavanju i poštovanju, solidarnosti, kolegijalnosti, međusobnoj toleranciji i povjerenju, istinitosti, prijateljstvu i odanosti kako u djelovanju unutar HGZ-a, tako i izvan njega, uvažavajući pravo na drugačije mišljenje i poštivanje mišljenja drugih, ali ne prihvaćajući anarhiju i nepridržavanje vlastitih propisa, objavio je Hrvatski generalski zbor.
No ono što nisu napisali u priopćenju je da su iz Hrvatskog generalskog zbora izbacili Ljubu Ćesića Rojsa, a on je tu informaciju potvrdio za Jutarnji list. Iako je poznat kao osoba bez dlake na jeziku, Ćesić Rojs je ovog puta ostao zakopčan te je za daljnje komentare uputio na predsjednika HGZ-a Marinka Krešića.
On je pak za Večernji izjavio sljedeće: Ljubo Ćesić Rojs nije isključen iz Generalskog zbora, no nastavi li djelovati u javnosti na način na koji to trenutno čini, nije isključeno da će mu se upravo to dogoditi. Sukus je to izjave koju nam je danas dao predsjednik udruge, general-bojnik Marinko Krešić. Na pitanje je li točna vijest o Rojsovu isključenju, o čemu je sam Rojs govorio pojedinim medijima, Krešić je uzvratio kako on za tu informaciju nije čuo, ne želeći dodatno komentirati Rojsove izjave.
Podsjetimo, prije 12 dana 12 generala u mirovini - Ivan Tolj, Ivan Kapular, Andrija Hebrang, Žarko Tole, Ivica Primorac, Željko Šiljeg, Ljubo Ćesić Rojs, Miljenko Galić, Ante Jelavić, Ilija Nakić, Mario Bradara i Žarko Keža - poslalo je otvoreno pismo medijima, u kojem su reagirali na susret skupine hrvatskih generala s nekoliko generala Armije BiH 29. svibnja u Zagrebu.
Uoči Dana državnosti, na poziv muftije akademika Aziza ef. Hasanovića, u prostorijama Islamskog centra u Zagrebu organiziran je susret izaslanstava Udruženja generala BiH i Hrvatskog generalskog zbora. Skupini od 12 generala smetalo je sudjelovanje na sastanku generala Džemala Merdana, za kojeg tvrde da je kao pripadnik JNA sudjelovao u agresiji na Hrvatsku. Sastanak su nazvali 'specijalnom operacijom Glupost ili Podvala'.
Rojs nije ostao samo na pismu, nego je potom danima govorio protiv Krešića, optužio ga za veleizdaju i tražio od njega da 'podnese ostavku na mjesto čelnika HGZ-a jer nije dorastao poziciji', iako mu je, kako navodi, kum.
Na sastanku su kao predstavnici HGZ-a bili Marinko Krešić, predsjednik HGZ-a, Mladen Kruljac, potpredsjednik, Frane Tomičić, član Upravnog odbora, i pukovnik Marko Lukić, a u izaslanstvu BiH bili su generali Rizvo Pleh, predsjednik Udruženja generala BiH, Nedžad Ajnadžić, zamjenik predsjednika, Enes Husejnović, predsjednik Skupštine, Džemal Merdan, član UO-a, i Sulejman Vranj.