jedini u EU

Mađarska kao 'crna ovca': Stiglo objašnjenje zašto nisu podržali europske carine

09.04.2025 u 19:26

Bionic
Reading

Europska unija uvela je uzvratne carine na američku robu vrijedne oko 22 milijarde eura, no jedna članica nije podržala ovakav odgovor na američke carine. Nije preveliko iznenađenje da se radi o Mađarskoj

Mađarska je bila jedina od 27 članica Europske unije koja je glasala protiv uvođenja carina SAD-u. Nije tajna da je mađarski premijer Viktor Orban blizak američkom predsjedniku Donaldu Trumpu i da je bio jedan od rijetkih europskih čelnika koji su otvoreno navijali za njegovu pobjedu na prošlogodišnjim izborima.

'Takve mjere uzrokovale bi daljnju štetu europskom gospodarstvu i građanima povećanjem cijena. Jedini put naprijed su pregovori, a ne odmazda', komentirao je europske carine na društvenim mrežama ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto.

No, osim dobrih odnosa sa SAD-om, Mađarska je u obzir uzela i domaće pritiske, navodi BBC. Iako su političari diljem Europe zabrinuti zbog inflatornog utjecaja carina, Mađarska se više od većine članica posljednjih godina bori s rastom cijena, iako ima veći manevarski prostor jer koristi vlastitu valutu, a ne euro.  

Prošlog mjeseca mađarska vlada je čak uvela ograničenja trgovcima hranom koliko mogu zaraditi na skupini od 30 osnovnih prehrambenih artikala.

Mađarska se također suočava s velikim gospodarskim udarom Trumpovih carina na automobile jer je to industrija koja zapošljava više od 100.000 Mađara i čini 21% izvoza.

Skupa cijena za Mađarsku

Ministar vanjskih poslova Szijjarto kazao je da će prema njihovim izračunima očekivane protumjere EU značiti povećanje cijena u Mađarskoj za oko 18 milijardi forinti. Proizvodi poput kontaktnih leća, kozmetičkih proizvoda i plastičnih cijevi koji se koriste u građevinarstvu postat će skuplji.

Mađarski šef diplomacije Szijjarto ranije je zagovarao da EU pregovara sa SAD-om o snižavanju carina. Naime, američke carine na europske automobile iznosile su 2 posto, dok je EU opalila uvoz američkih automobila s carinom od 10 posto. Nedavno se u razgovorima spominjala i nulta stopa carina na automobile, a to je prije nekoliko dana EU i službeno ponudila SAD-u.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u ponedjeljak da je ta opcija 'davno i opetovano nuđena, ali nije bilo adekvatnog odgovora'. Nakon što je plan iscurio u javnost Trumpov savjetnik za trgovinu Peter Navarro nazvao ga je 'dobrim, malim početkom'. Ali također je pozvao na smanjenje drugih prepreka, uključujući PDV (najviša stopa u EU od 27 posto primjenjuje se samo u Mađarskoj), uz carine. Među ostalim, zatražio je i da se u EU dopusti prodaja GMO svinjetine, kukuruza, govedine koja dolazi iz SAD-a.

Međutim, Trump ni ponudu od nula posto nije smatrao dovoljnom, te od Europe zatražio da se obveže na kupovinu američke energije u vrijednosti od 350 milijardi dolara.