daleko mu kuća

Propada izručenje? Mamićev odvjetnik: 'Nema uvjeta, s time se slaže i tužiteljstvo'

23.07.2019 u 14:07

Bionic
Reading

Danas je, pred Sudom Bosne i Hercegovine, održano ročište na kojemu se razmatrao zahtjev hrvatskog Ministarstva pravosuđa za izručenje bivšeg Dinamova čelnika Zdravka Mamića. 'Nema uvjeta za primjenu ugovora o izručenju', rekao je po izlasku sa Suda Mamićev odvjetnik Zdravko Rajić, dodajući da je razlog to što je većina djela za koje se Mamić tereti počinjena prije potpisivanja sporazuma između Hrvatske i BiH

Tužiteljica Gordana Bosiljčić kazala je da od 32 kaznena djela za koja se tereti Mamić, samo ih je sedam počinjeno nakon potpisanog Ugovora o izručenju državljana BiH i Hrvatske. Ugovor je potpisan u studenom 2012., a stupio je na snagu 2014. godine.

Bosiljčić je dodala da je po članku 40. Zakona o međunarodno-pravnoj pomoći jasno da BiH ne izručuje svoje državljane te da se ovaj Ugovor ne može retroaktivno primjenjivati. Ustvrdila je da nije ispunjen ni uvjet obostrane kažnjivosti po novoj optužnici koja tereti Mamića za izvlačenje novca iz Dinama, javlja Dnevni avaz.

Mamićev odvjetnik Rajić uvjeren je da njegov klijent neće biti izručen Hrvatskoj, dok je Mamić rekao da je za djela za koja se tereti Dinamu donio 500.000 eura. Također, odvjetnik Rajić zatražio je ukidanje mjera zabrane, zabranu putovanja i javljanja policiji.

Današnje ročište obilježila je Mamićeva izjava uoči ulaska u zgradu Suda da je predsjednik Vrhovnog suda RH, Đuro Sessa, pokvaren i korumpiran. Ujedno, Mamić je izrazio uvjerenje da će Tužiteljstvo BiH odbaciti zahtjev za njegovo izručenje Hrvatskoj jer u BiH, za razliku od Hrvatske, vlada pravo.

Đuti Sessi poručio je da je nepošten, pokvaren i korumpiran sudac, koji je ruglo i nije zaslužio da bude predsjednik Vrhovnog suda.

'Toliko je drzak, a on i ja znamo da je korumpiran i naravno da ću to bez problema dokazati kada se stvore uvjeti za to. Predlažem mu da se obojica podvrgnemo detektoru laži. I još je toliko drzak da na uglednog odvjetnika poziva Hrvatsku odvjetničku komoru. Za ostale neću reći jer moram čuvati artiljeriju', rekao je Mamić.

Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut

Sessa je odgovorio da je šokiran tim optužbama, a hoće li i službeno reagirati odlučit će kad pogleda cijelu izjavu.

'A što da vam kažem... Nadam se da ljudi više vodi računa tko govori, a ne što govori. Sve je to plod njegove fabrikacije', rekao je Sessa, koji još uvijek ne zna hoće li protiv Mamića poduzimati i neke pravne korake, za Dnevnik Nove TV.

'Teško mi je to sada reći, nisam u Zagrebu, a htio bih detaljnije proučiti što je rekao. Moram prespavati, ali ne znam ima li uopće smisla povlačiti se s takvim tipovima', kaže Sessa.

  • +11
Zdravko Mamić dolazi na Sud BiH Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut

Hrvatska je od Bosne i Hercegovine tražila izručenje Mamića po drugoj optužnici koja je protiv njega podignuta pred Županijskim sudom u Osijeku i potvrđena u svibnju kada mu je zbog toga određena i mjera pritvora.

>>> Šef Vrhovnog suda šokiran Mamićevim optužbama da je korumpiran i pokvaren

Mamića i još šest okrivljenika tužiteljstvo tereti da su, u sklopu zločinačkog udruženja, oštetili Dinamo za oko 200 milijuna kuna. Optužnica se odosi na Mamićevog sina Maria, brata Zorana, bivšeg Dinamova direktora Damira Vrbanovića te na poduzetnicke Sandra Stipančića i Igoar Krotu te menadžera Nikkyja Artura Vuksana.

Optužnica Zdravka Mamića tereti da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinam i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača klub oštetili za više od 144 milijuna kuna. Uz navedeno, tvrdi se u optužnici, NK Dinamo je neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7.35 milijuna eura, odnosno 55,8 milijuna kuna.

>>> Miljević tvrdi da ima saznanja o korumpiranim sucima. Pitali smo ga zašto to nije sam otišao prijaviti, a oglasio se i USKOK

Mamić je u lipnju prošle godine nepravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora, zbog izvlačenja oko 116 milijuna kuna iz Dinama, a neposredno uoči izricanja te presude pobjegao je u Bosnu i Hercegovinu, čije državljanstvo ima, te danas živi u Međugorju.

Sud BiH je u lipnju razmatrao zahtjev da se Mamiću odredi pritvor u toj zemlji do konačne odluke o tome hoće li biti izručen Hrvatskoj no na kraju su mu samo nametnute mjere zabrane putovanja izvan zemlje uz obvezu javljanja policijskoj postaji u Čitluku.