Mađarski ledolomci koji će razbijati led na području od Batine do Iloka na hrvatski dio Dunava dolaze najvjerojatnije sutra, a najkasnije prekosutra. Dva će ledolomca biti stacionirana u Vukovaru i biti angažirana na tom dijelu Dunava, dok će se druga dva nalaziti kod vojvođanskog Apatina, potvrđeno je iz Hrvatskih voda
Niske temperature koje meteorolozi najavljuju i za iduće dane stvorit će dodatne probleme na Dunavu, ali i Dravi, pa u Hrvatskim vodama očekuju daljnje stvaranje leda i pojava ledostaja. Zbog toga će provedba obrane od leda potrajati najmanje 10 do 15 dana
Analiza stanja na gornjem toku Dunava i informacije koje dolaze iz Mađarske nisu ni malo optimistične jer je na cijelom toku rijeke u susjednoj državi povećan postotak pokrivenosti vodne površine plovećim ledom, odnosno tzv. ledohod. Postoji i velika mogućnost stvaranja ledostaja, odnosno zaleđenosti vodne površine stojećim ledom na kritičnim točkama.
'Očekuju se i dalje niske temperature zraka koje će uvjetovati pojačanje ledohoda i pojavu ledostaja na Dunavu. Istodobno, zbog tendencije daljnjeg padanja vodostaja Dunava dodatno će se povećati mogućnost formiranja ledenih čepova i barijera na kritičnim lokacijama', potvrdio je Zoran Đuroković, voditelj Glavnog centra obrane od poplava, u svom izvješću Ministarstvu poljoprivrede i Hrvatskim vodama.
Dakle, nizak vodostaj Dunava u ovom trenutku nije prijetnja za moguće izazivanje poplava, no ukoliko bi se stvorili ledeni čepovi, a u uzvodnom dijelu rijeke došlo do naglog otapanja snijega, dogodile bi se tzv. ledene poplave.
'Eventualno naglo zatopljenje na uzvodnom području moglo bi uzrokovati porast vodostaja nizvodno, pa bi to, uzimajući u obzir mogući ledostaj Drave i Dunava na našem području, moglo otežati provedbu mjera obrane od leda, ali i uvjetovati provedbu mjera obrane od poplava', dodatno je pojasnio Zoran Đuroković.
Iz razloga prevencije većih problema i težih posljedica, angažirana su četiri mađarska ledolomca, a odgovorni uvjeravaju da su sve nadležne službe maksimalno angažirane kako bi se spriječila sva neugodna iznenađenja.
Posljednja izvješća govore da na hrvatskoj dionici Dunava nema ledostaja, no ledohoda i priobalnog leda svakako ima. Kod Batine i Dalja je više od polovice površine rijeke pokriveno plovećim ledom, dok je na području Vukovara i Iloka trećina rijeke pod ledom. Potencijalna kritična točka je Daljska krivina, no tamo trenutno nema nagomilavanja leda.