propali pregovori

Najavljen štrajk medicinskih radnika: Stat će kompletna dijagnostika

28.10.2024 u 21:11

Bionic
Reading

Sindikat Zajedno najavio je štrajk zdravstvenih radnika, koji bi mogao započeti sljedeći tjedan, nakon neuspješnih pregovora s vladom i Ministarstvom zdravstva

Zdravstveni djelatnici traže promjene u uredbi o koeficijentima, što podrazumijeva i povećanje plaća, ističući da su dosadašnja povećanja bila nedovoljna, javlja HRT.

Predsjednik sindikata Krunoslav Kušec rekao je da nije postignut dogovor te da će svi članovi, uključujući medicinske sestre i tehničare, stupiti u štrajk.

"Nažalost, dogovor nije postignut, mirenje neuspješno, sindikat Zajedno ide u štrajk. Medicinske sestre, radiološki tehnolozi, laboranti, farmaceutski tehničari, svi djelatnici u sustavu zdravstva idu u štrajk.

Ako postoje silni milijuni za ratove, što se ne može naći koji milijun za zdravstvene djelatnike, koji svoje zdravlje, svoj život ostavljaju na svojim radnim mjestima? Veliki je odljev laboranata, radioloških tehnologa i medicinskih sestara iz naših ustanova.

Tko će danas, sutra raditi? Tko će liječiti naše pacijente? Ministarstvo zdravstva i vlada uopće nemaju razumijevanja ni za djelatnike u zdravstvu, ni za naše pacijente, što je sramotno", kazao je Kušec.

Šef sindikata je istaknuo kako će štrajk biti ubrzo, te da će stati kompletna dijagnostika u većini zdravstvenih ustanova u Republici Hrvatskoj.

"Neće biti magnetske rezonancije, neće se obrađivati uzorci krvi, neće biti rendgena, neće biti apsolutno ničega. Žao mi je pacijenata, ali nemamo drugog izbora", rekao je.

"Zdravstveni djelatnici su na prosjačkom štapu"

Također je podsjetio da su pokušavali razgovarati s Ministarstvom od ožujka, no nisu dobili odgovor sve dok nije najavljen štrajk.

Napomenuo je neprimjerenu razliku u plaćama između zdravstvenih radnika i saborskih zastupnika, ističući da su zdravstveni djelatnici na prosjačkom štapu.

"Žalosna je činjenica što radiološki tehnolog, laborant, djelatnici sanitetskog prijevoza imaju osnovnu plaću 1300 eura, a saborski zastupnici koji se na sjednicama nekad pojave, nekad ne imaju plaću 5000-6000 eura. Zar to nije sramotno? Milijuni idu u Ukrajinu. Sramota! Jednostavno došla je voda do grla i mi krećemo u štrajk", govori Kušec.

Vladimir Markuš, voditelj Odjela saniteta, istaknuo je probleme vozača saniteta, koji su niz godina zarađivali manje od svojih kolega, dok su sada degradirani u niži platni razred unatoč malim povećanjima plaća.

"Ja sam 20 godina vozač saniteta, ali ono što se vozačima saniteta događalo tih 10 godina, od kada su došli zavodi za hitnu medicinu, to je nedopustivo. Deset godina sam primao za 200 eura manju plaću od svojih kolega u Istarskoj županiji. To je u 10 godina 20 tisuće eura. Sada, novom uredbom, mi smo pali iz četvrtog u treći platni razred.

Mi smo dobili povećanje plaća, nitko ne govori da nismo, ali to je 20, 30 eura, ovisi kakve su smjene. S dužnim poštovanjem prema drugim radnim mjestima, vozač vlakića u parku prirode ima veći koeficijent nego ja vozač saniteta, koji vozim bolesne, nepokretne, teško pokretne ljude, obavljamo sve što treba", rekao je Markuš.

Državni tajnik: Nema potrebe za štrajkom jer su svima plaće rasle

U Ministarstvu kažu da su na povišice u zdravstvu ove godine potrošili su više od 400 milijuna eura.

"Za nikakvim štrajkom potrebe nema jer svima su plaće rasle. Nije nas strah štrajka. Mi smo demokratska država, može se štrajkati po pravilima. Pacijenti mogu biti mirni, neće biti nikakvih problema", rekao je za HRT Tomislav Dulibić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva.