Iako iz sigurnosnih razloga u SAD-u nije običaj na predsjedničke inauguracije pozivati čelnike drugih zemalja, Donald Trump je na svojoj drugoj inauguraciji prekršio to nepisano pravilo. Među ograničenim brojem visokih uzvanika našao se tako i tek jedan iz bivše Jugoslavije - premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski
Trumpov tim je pomno probrao uzvanike za inauguraciju, u potpunosti ignorirajući centrističke političare te čelnike većine europskih zemalja i Europske unije. Od izabranih šefova država i kapitalaca svjetske politike prisutni su bili tek talijanska premijerka Giorgia Meloni i 'argentinski Trump' Javier Milei.
Inauguraciji je nazočilo i niz čelnika desnih stranaka koji formiraju osovinu tvrde desnice, što već godinama zbija redove u Europi, poput čelnika britanskih 'reformista' Nigela Faragea, francuskog desnog predsjedničkog kandidata Erica Zemmoura ili Tina Chrupalle, supredsjednika njemačkog AfD-a, nove omiljene stranke Elona Muska.
Desnica po Trumpovu ukusu
U ovom se korpusu našao i Hristijan Mickoski, uz Meloni jedini izabrani premijer iz redova tvrde desnice u europskim državama koji je po Trumpovu ukusu. On i njegov ministar vanjskih poslova Timčo Mucunski na društvenim su se mrežama pohvalili fotografijama i videozapisima iz republikanske lože, u kojoj su se družili s Michaelom Whatleyjem, predsjednikom Nacionalnog odbora Republikanske stranke. Tamo su, očito, upali zahvaljujući snažnom lobiranju dijela makedonske zajednice u SAD-u iz organizacije Makedonija 2025., a koja okuplja makedonsku dijasporu širom svijeta.
Makedonski premijer pohvalio se i susretom s Richardom Grenellom, bivšim šefom Nacionalne obavještajne zajednice SAD-a i Trumpovim izaslanikom za Balkan iz prvog mandata, od kojega je, kaže, zatražio 'angažman partnera vezan za strateške interese ulaska zemlje u EU'. Sjeverna Makedonija je, podsjetimo, zapela na putu prema Europskoj uniji jer Bugari od nje traži priznavanje, kako tvrde, 'nasljeđa zajedničkih povijesti', inzistirajući na tome da, među ostalim, prestane učenike u školama podučavati notornoj činjenici da je Bugarska za vrijeme Drugog svjetskog rata bila fašistička država.
Ni Orban ni Vučić ni Dodik
Mickoski je, inače, čelnik VMRO-DPMNE-a, stranke koja je tradicionalna članica Europske pučke stranke, no od njegova izbora čvrsto drži protrampovski vanjskopolitički kurs. Nije ni čudo, s obzirom na to da se nikad nije odrekla nasljeđa Nikole Gruevskog, njegova prethodnika i dugogodišnjega makedonskog premijera, a koji je u bijegu od pravosuđa potražio spas u Budimpešti kod svog - ali i Trumpova - dugogodišnjeg saveznika Viktora Orbana.
Sam Orban je inauguraciju ovoga puta ipak preskočio, no netom nakon izbora bio je pozvan na odvojenu audijenciju kod Trumpa (i Elona Muska) u njegovo odmaralište Mar-a-Lago. Srpske medije - barem one koji se usuđuju kritički pisati o vladavini tamošnjeg predsjednika - prilično je iznenadila činjenica da na inauguraciju nije bio pozvan Aleksandar Vučić, a koji se trenutačno nalazi u Davosu. Milorad Dodik pak, kao najveći fan Trumpa u regiji, izostao je s inauguracije iz objektivnih razloga - i dalje je pod američkim sankcijama pa ne može putovati u SAD.
Opsjednut Panamom, Grenlandom i Meksikom, Trump, dakako, još nije ni nagovijestio eventualnu buduću orijentaciju svoje administracije kad su u pitanju regija i Balkan, no ona će nedvojbeno ovisiti o razvoju situacije s Rusijom i Ukrajinom. Ipak, ako je suditi po činjenici da je iz regije na inauguraciju pozvan samo Mickoski, čini se da su oni poput Vučića i Orbana, koji su se kleli u Trumpa, barem ovu prvu bitku za malo pažnje - izgubili. A koliko će od toga profitirati Mickoski i Sjeverna Makedonija, opterećena problemom s Bugarskom, koja im koči napredak u pregovorima s EU-om, tek ostaje vidjeti.