Nedavan neuspješni ruski napad na istoku Ukrajine rezultirao je zastrašujućim prizorom: grobljem uništenih oklopnih vozila. Video snimljen na nepoznatoj lokaciji prikazuje olupine oko 14 vozila, među kojima su uobičajeni modeli poput starih tenkova T-62 (takozvani tenkovi kornjače) i oklopnih traktora MT-LB. Tenkovi kornjače zapravo su modificirani modeli T-62, T-72 ili T-80 s dodatnim metalnim oklopom, a pritom su dva neobična gusjeničara privukla posebnu pažnju
Na osnovi izgleda, s pet kotača sa svake strane i visokom improviziranom nadgradnjom, vozila podsjećaju na ručno izrađene oklopne transportere bazirane na zastarjelim šasijama T-62. Iako na prvi pogled djeluju nespretno i neučinkovito, ovakva vozila teoretski mogu pružiti razinu zaštite i mobilnosti dovoljne za pješadiju. Bez originalne kupole, njihova 33-tonska šasija s motorom od 580 konjskih snaga može poslužiti kao zaštićeno prijevozno sredstvo za vojsku.
Transformacije zarobljenih ruskih vozila nisu nepoznanica. Ukrajinci su već ranije prilagodili zarobljene T-62 u improvizirana borbena vozila pješadije i inženjerske strojeve. Ipak, u uvjetima modernog rata ovakve improvizacije rijetko se pokazuju uspješnima, piše Forbes.
Glavni tenk u vrijeme Sovjetskog Saveza
T-62 je bio glavni sovjetski borbeni tenk, a uveden je 1961. godine. Kao daljnji razvoj serije T-55, zadržao je mnoge dizajnerske elemente prethodnika, uključujući niski profil i oklop. Za razliku od prethodnih modela s narezanim cijevima, T-62 je bio prvi serijski proizvedeni tenk s glatkom cijevi koja je mogla ispaljivati projektile većih brzina.
Ukupno je proizvedeno više od 22.700 primjeraka T-62, a iako su ga kasniji modeli zamijenili u nasljednim državama Sovjetskog Saveza, ostao je u rezervi u bivšem SSSR-u te u aktivnoj upotrebi u drugim zemljama. Njegove dizajnerske značajke postale su standardizirane u kasnijim sovjetskim i ruskim serijskim tenkovima. Također, modernizirana verzija T-62M iz 1983. godine poboljšala je njegove borbene sposobnosti, uključujući vatrenu moć i zaštitu posade.
Današnja degradacija - od modernih T-72, T-80 i T-90 (s debljim oklopom, glavnim topovima od 125 milimetara i brzim automatskim punjačima za tročlane posade) do starijih T-62 (s tanjim oklopom, 115-milimetarskim topom za glavno oružje i osobljem koje ga puni) - zlokoban je znak za rusku vojsku u periodu u kojem su se napadi na frontu u Ukrajini usporili i pretvorili u krvavu borbu.
Moderno bojno polje
Problem za ova vozila, kao i za bilo koji drugi oklop, jest to što niti jedno vozilo nema velike šanse u okršajima na ničijoj zemlji prepunoj dronova. Napadi ruskih oklopnih transportera redovito završavaju uništenjem zahvaljujući ukrajinskim dronovima. Ti sićušni, ali smrtonosni strojevi mogu razoriti vozilo u manje od sat vremena.
'Ponekad se proces pokušava ubrzati napadom oklopne skupine', objasnio je jedan od ruskih blogera. 'Svaki put Ukrajinci potpuno unište te skupine FPV dronovima, u roku od 20 do 60 minuta.'
Video i izvještaji sugeriraju da se nedavni napad odvio u blizini Časiv Jara, grada u Doneckoj oblasti. Ruske snage pokušavaju zauzeti ovaj strateški grad već više od godinu dana, no dosad bez uspjeha. Gustoća olupina na 'groblju vozila' ukazuje na masivan napad koji je naišao na snažan ukrajinski otpor.
Improvizacije kao znak iscrpljenosti
Rusija je do sada izgubila više od 15.000 vozila, što dovodi do čestih improvizacija. Dok ona sofisticiranija, poput BMP-3 i BTR-82, bivaju sve rjeđa, improvizirani oklopni transporteri na osnovi T-62 sve su češća pojava. Ti priručni transporteri dijele sudbinu svojih sofisticiranijih prethodnika: budu uništeni prije nego što dosegnu neprijateljske linije.
Uz moderne tehnologije poput dronova, oklopna vozila - koja su nekad simbolizirala sigurnost na bojištu - sada postaju laka meta. Bloger koji je dokumentirao groblje T-62 sažima stvarnost ruskih napora: 'Sva oklopna vozila izgaraju prije nego što dosegnu neprijatelja.'