U Saboru se dan nakon komemoracije u Jasenovcu ponovo govorilo o Drugom svjetskom ratu i antifašizmu, a predsjednik Sabora Luka Bebić, osvrnuvši se na govor bivšeg predsjednika Stipe Mesića u Jasenovcu u nedjelju, rekao da nitko nema licencu na antifašizam te da se neki uvijek trse biti strašno veliki antifašisti
'Nitko nema pravno na monopol u tome. Neki ljudi bi željeli sebe predstaviti kao izuzetne antifašiste. Ili si antifašist ili nisi, a ne se isticati nekim bombastičnim izjavama. Ja jesam antifašist, kao što i većina hrvatskog naroda jest antifašist, što bi tu trebalo. Nitko nema licencu na antifašizam', zaključio je predsjednik Sabora Luka Bebić komentirajući riječi Stipe Mesića koji je u Jasenovcu rekao da je u Hrvatskoj još uvijek problem to što se antifašizam poistovjećuje s komunizmom, a komunizam s fašizmom.
'To je njegova izjava, to je njegovo mišljenje i ne bih komentirao, ali tu je očita razlika između jednoga i drugoga', mišljenja je potpredsjednik Sabora Ivan Jarnjak.
Bivši sindikalist i sadašnji saborski zastupnik HDZ-a Boris Kunst nije čuo što je Mesić govorio u Jasenovcu, ali smatra da je trebao biti konkretniji i imenovati osobe na koje je mislio, jer danas ima veću slobodu nego što je imao kada je obnašao dužnost predsjednika. 'Općenito smatram da u Hrvatskoj postoji distinkcija između antifašizma i komunizma', rekao je Kunst.
Predsjednik Saveza antifašističkih boraca Ivan Fumić kaže da ima mnogo takvih koji izjednačavaju, ali i razlikuju antifašizam od komunizma. 'Sjećate se izjava gospodina Sanadera, 'antifašizam da, komunizam ne'. Bez komunističke partije ne bi bilo ni ustanka ni uspješne antifašističke borbe. S time da se mora znati da najveći broj sudionika antifašističke borbe nisu bili komunisti. Ideja je bila komunističke partije, a ona se sastojala u dvije istaknute sentence, 'smrt fašizmu i sloboda narodu i druga 'ravnopravnost i jednakost'', objasnio je Fumić.
Inače, Odbor za obilježavanje 65. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata i pobjede nad fašizmom dogovorio je obilježavanje Dana pobjede 9. svibnja u koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski. Odbor čine članovi predsjedništva Sabora, po jedan zastupnik iz svakog kluba zastupnika, tri člana Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske te osam istaknutih antifašista iz krugova javnih, znanstvenih i kulturnih djelatnika.
Pokrovitelj obilježavanja je Sabor, predsjednik Republike i predsjednica Vlade uz učešće Grada Zagreba i Saveza antifašističkih boraca.