SJEDNICA DVA ODBORA

Nova bura u Saboru, ovog puta oko bih. šestorke

02.06.2016 u 13:39

Bionic
Reading

Moguće posljedice presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Haagu po Republiku Hrvatsku u predmetu u predmetu Prlić i drugi i predmetu protiv Vojislava Šešelja bila je tema zajedničke sjednice Odbora za ratne veterane i Odbora za pravosuđe. No iako se na sjednici trebalo raspravljati o presudama, pažnju nekih članova više je okupiralo to tko se pojavio ili nije pojavio na sjednici

Odluka Haškog suda u slučaju Prlić i drugi može imati dalekosežne posljedice po Hrvatsku, pojasnio je na početku sjednice predsjednik Odbora za ratne veterane Miodrag Demo. podsjetio je da su šestorica čelnika nekadašnje Hrvatske zajednice Herceg-Bosne u Haagu nepravomoćno osuđena na zatvorske kazne između 10 i 25 godina za zločin nad Bošnjacima tijekom rata u BiH te da presuda govori o udruženom zločinačkom pothvatu. Podsjetio je i da je pravomoćna presuda najavljena za sredinu 2017.

'U kuloarima se govori kako je spremno tisuće tužbi koje bi mogle biti veće nego tužbe koje su hrvatski građani imali prema Ljubljanskoj banci', rekao je Demo.

Osvrnuo se i na presudu Šešelju poručivši kako on 'navodno smrtno bolestan i dalje huška na nove ratove'. 'Toliko o pravdi i pravednosti', rekao je Demo.

Apelirao je da se pomogne bih. šestorki 'kao što se pomoglo u slučaju Gotovine i Markača'.

Kako je na početku sjednice predsjednik Odbora za pravosuđe Arsen Bauk imao raspravu u Saboru, u ime tog odbora progovorio je Stevo Culej. 'Jasno nam je u kojoj se situaciji Hrvatska zbog ovih presuda nalazi. Predsjednik Odbora za pravosuđe Arsen Bauk ovdje se nije pojavio s namjerom da nas podijeli', poručio je Culej, dodavši da su i hrvatski suci podlegli radu stranih, haških sudaca.

No na njegovu prozivku Bauka reagirao je SDP-ov Peđa Grbin. 'Nikome u Hrvatskoj nije sporno da je presuda Šešelju sramotna. No ovdje raspravljamo o dvije nepravomoćne presude Haškog suda. Još 1996. donesen je Ustavni zakon o suradnji s Haškim sudom i prema tom zakonu Vlada je zadužena za suradnju s Haagom. O nepravomoćnim presudama se ne raspravlja i preuranjeno je govoriti o konačnim odlukama', rekao je Grbin podsjetivši i da su pravomoćne odluke u slučajevima Gotovine, Blaškića i drugih bile bitno različite od prvostupanjskih odluka.

'Nakon toga, došla je reakcija kolege Culeja, koji besramno proziva Arsena Bauka. Ne mogu sudjelovati u ovakvoj sjednici, gdje se koristi svaki trenutak za politiziranje', rekao je Grbin i napustio dvoranu.

Nakon njegova odlaska reagirao je HDZ-ov Josip Đakić. 'Izostanak zastupnika i zastupnica iz oporbe i napuštanje kolege Grbina govori kakav je odnos prema onima koji pate zato što su branili Hrvatsku i hrvatski narod', kazao je Đakić.

Sjednica je, dodao je, sazvana kako bi se raspravilo o mogućim posljedicama presude šestorki na RH. 'Kada bi ovakva presuda postala pravomoćna, RH bi bila u velikim problemima s teškim teretom zločinca i agresije', rekao je Đakić.

Da se ova tema ne smije koristiti u dnevnopolitičke svrhe smatra Mostov Miro Bulj, koji je zbog odnosa prema šestorki prozvao sve 'dosadašnje političke elite'.

'Prvi ministar koji je posjetio šestorku je ministar pravosuđa Ante Šprlje. Svi ranije su dodvorništvom te ljude ostavili na cjedilu. Prošlo je vrijeme da se izdaju hrvatski interesi pod parolom lociranja, izručivanja. Hrvatski vojnik u BiH nije vodio privatni rat, nego rat za slobodu Hrvatske, na temelju legalnog sporazuma', rekao je Bulj.

I nezavisni Stipe Petrina kaže kako je 'sramota da se sjednica saziva pod plaštom zajedništva, a da se onda potiču podjele'.

'Svaka će podjela svima naštetiti', upozorio je Petrina, koji je uvjeren da su Prlić i ostali 'isporučeni na pladnju međunarodnom političkom sudu koji treba izjednačiti žrtvu i agresora' te kako im ne može pomoći Sabor, nego Vlada i predsjednica RH.

Oporbu je prozvao i HDZ-ov Ivan Šipić. 'Ne slažem se s Grbinom i Petrinom da treba šutjeti do iza pravomoćne presude, jer što tada možemo napraviti. Politikantstvo je Grbinov izlazak odavde i nedolazak predsjednika Odbora za pravosuđe', kazao je Šipić.

Rasprava je očito razočarala HDZ-ovog Željka Dilbera.

'Ne mogu vjerovati da opet dolazimo u situaciju od prije 12-15 godina. Sram me svih koji ističu politiku i politikantstvo i kao se odriču toga, a u biti upravo to rade. I molim vas, nemojmo pomagati našim generalima kao što smo pomagali Gotovini i Markaču, jer ako budemo, uopće nećemo pomoći Hrvatskoj. Haški sud je činjenica i ne možemo ga izbjeći, jednako kao ni presudu. Jesmo li mogli? Vjerujem da jesmo da smo ovo napravili prije prvostupanjske presude', poručio je Dilber.

Tematskoj sjednici nazočili su ministri pravosuđa i branitelja Ante Šprlje i Tomo Medved te predstavnici ministarstava unutarnjih i vanjskih poslova, Ministarstva obrane i Predsjednice RH, no oni su se u raspravu uključili tek na za javnost zatvorenom dijelu sjednice. Pred kraj otvorenog dijela sjednice došao je i Arsen Bauk kojeg su prozivali zbog nedolaska.