Hrvatski sabor u petak je većinom glasova izmijenio Zakon o kaznenom postupku kojim se katalog kaznenih djela dopunjuje kaznenim djelom podmićivanja zastupnika
To znači da će sudac istrage moći odrediti, na zahtjev državnog odvjetnika, posebne dokazne radnje ako postoje osnove sumnje u počinjenje kaznenog djela podmićivanja zastupnika. Te izmjene se donose radi usklađivanja s pravnim standardima OECD-a.
Izmjenama se uvodi i nova obveza policiji da obavještava žrtve o puštanju uhićenika i pritvorenika na slobodu, a rok za uvođenje obveznog tonskog snimanja rasprava prolongira s 1. svibnja 2025. na 1. srpnja 2027. godinu.
Zakon o grobljima poslan u drugo čitanje
U drugo čitanje upućen je prijedlog Zakona o grobljima kojim se predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990., a koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku.
Zakonom se predviđa uklanjanje spomenika koji vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje hrvatskih građana te veličaju agresorsku vojsku u Domovinskom ratu. Sporne nadgrobne spomenike, kada se zakon usvoji, moći će prijaviti bilo tko, a predviđeno je i uvođenje povjerenstava na razini županija koja će davati mišljenje o njihovoj prikladnosti.
Sabor je također izglasao novi Zakon o sportskoj inspekciji kojim se jača inspekcijski nadzor u sportu, kao i Zakon o državnoj informacijskoj infrastrukturi kojim se propisuje da su tijela državne uprave, druga državna tijela i javne ustanove čiji je osnivač Hrvatska obvezni koristiti državnu informacijsku infrastrukturu.
Osim toga, donio je višegodišnji program službene državne kartografije za razdoblje od 2025. do 2034. godine po kojem bi do 2034. cijelo područje Hrvatske bilo obuhvaćeno aerofotogrametrijskim snimanjem i zračnim snimanjem LIDAR-om te izrađene službene državne karte Hrvatske.
Usvojen je i zakon o provedbi Uredbe EU o općoj sigurnosti proizvoda kojom se, među ostalim, utvrđuju stroži zahtjevi vezano uz opću sigurnost proizvoda u pogledu sljedivosti. Jednoglasno je potvrđen Napredni okvirni sporazum između Europske unije i Republike Čilea.
Prihvaćeno je i nekoliko izvješća među kojima i Izvješće o korištenju europskih strukturnih i investicijskih fondova i pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2024. godine.