PAO U KAZAHSTANU

Novi detalji nesreće azerbajdžanskog aviona: Ruska raketa oborila avion

24.01.2025 u 19:08

Bionic
Reading

Let Azerbaijan Airlinesa 8243 srušen je 25. prosinca raketom iz sustava Pantsir-S1, koji je iz Sirije prebačen u Rusiju, što je rezultiralo smrću 38 osoba i ozljedama 29 putnika, otkrili su izvori bliski istrazi

Prema informacijama koje je prenijela međunarodna novinska agencija AnewZ, a potom objavio Euronews, raketu koja je oborila avion ispalio je sustav Pantsir-S1. Sustav je prebačen iz Sirije u Rusiju, a prema ruskim istražiteljima, identificirani su osoba koja je lansirala raketu te zapovjednik koji je izdao naredbu.

Letjelica, koja se približavala Groznom, bila je izložena elektroničkim ometanjima koja su izazvala ozbiljne kvarove u kontrolnim sustavima. Na kraju se srušila u blizini zračne luke Aktau u Kazahstanu, izvijestio je AnewZ.

Vlada Azerbajdžana tvrdi kako avionu nije bilo dopušteno sletjeti ni na jedan ruski aerodrom unatoč hitnim zahtjevima pilota za prisilnim slijetanjem. Umjesto toga, naređeno mu je da nastavi let preko Kaspijskog mora prema Kazahstanu. Tijekom tog leta, GPS sustavi aviona bili su ometani.

Pad aviona u Kazahstanu
  • Pad aviona u Kazahstanu
  • Pad aviona u Kazahstanu
  • Pad aviona u Kazahstanu
  • Pad aviona u Kazahstanu
  • Pad aviona u Kazahstanu
Pad aviona u Kazahstanu Izvor: Profimedia / Autor: Emergency Situations of Kazakhst / AFP / Profimedia

Zahtjevi Azerbajdžana Rusiji

Tri dana nakon nesreće, azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev u obraćanju naciji potvrdio je da je zrakoplov oborila raketa iz Rusije. 'Možemo jasno reći da je avion oborila Rusija. (...) Ne tvrdimo da je to učinjeno namjerno, ali učinjeno je', izjavio je Alijev.

Alijev je tada iznio tri zahtjeva prema Rusiji:

  • Isprika Rusije Azerbajdžanu - što je, prema Alijevu, već ispunjeno kada je predsjednik Vladimir Putin 28. prosinca izrazio sućut i nazvao nesreću 'tragičnim incidentom.'
  • Priznavanje krivnje - što Moskva još nije učinila.
  • Kažnjavanje odgovornih i isplata odštete - uključujući kompenzaciju Azerbajdžanu, ozlijeđenim putnicima i članovima posade.

Kako bi se osigurala potpuna transparentnost, kazahstanska vlada odlučila je poslati crne kutije zrakoplova u Brazil na daljnju analizu - potez je to koji pokazuje da su Kazahstan i Azerbajdžan bili usklađeni u potrazi za transparentnom istragom.