SKICA ZA PORTRET

Od 'kninske kraljice' do strmoglavog pada: Što sada čeka Josipu Rimac?

18.07.2016 u 10:23

Bionic
Reading

Donedavna kraljica HDZ-a, kako su joj tepali unutar stranke, i bivša kninska gradonačelnica Josipa Rimac prema nekim medijskim informacijama neće se naći na stranačkim listama za predstojeće izbore. Politički pad ove donedavno vrlo utjecajne stranačke dužnosnice i miljenice sada već politički mrtvog Tomislava Karamarka dogodio se u vrlo kratkom periodu koji je započeo nakon što je HDZ-ov partner Most stavio veto na njezin izbor za zamjenicu ministrice uprave Dubravke Jurline Alibegović. Budući da je na izborima za Predsjedništvo HDZ-a prošlog svibnja odlučeno kako će glavni tajnik stranke biti Ivan Domagoj Milošević, Rimac je ostala i bez opcija da zasjedne na neku od pozicija u vrhu stranke. Utješno po nju je pak to da ju je u međuvremenu USKOK zbog nedostatka dokaza prestao istraživati u slučaju nezakonitog stjecanja stana u Kninu. Tportal donosi portret ove kontroverzne političarke čija je politička karijera nakon što je stranku preuzeo Andrej Plenković - ozbiljno u pitanju

Skicu za portret bivše gradonačelnice i 'kninske kraljice', kako su je neki prozvali zbog neosporne moći i političkog uspjeha koji je stekla sa samo 35 godina, unatoč aferama koje su pratile njezin uspon, nije teško ocrtati jer lik i djelo probitačne političarke i donedavne zvijezde HDZ-a svakodnevno su punili medije.

Sada već bivša gradonačelnica 'kraljevskog grada', koja je zauzela tron 'kraljice HDZ-a', na kojem su dosad sjedile Vesna Škare Ožbolt, Ljerka Mintas Hodak, Marina Matulović Dropulić, Bianca Matković i Jadranka Kosor, rođena je u Lukaru, selu pored Oklaja, 25. veljače 1980. godine. Rasla je, kako sama voli istaknuti, u radničkoj obitelji Čulina kao najmlađa od pet sestara.

Osnovnu školu završila je u gradu u kojem je donedavno stolovala, ali ga zbog rata napušta s obitelji. Nakon Oluje vraća se u Knin te završava ekonomsku školu, a logičan izbor nakon srednje škole vodi je na splitski Ekonomski fakultet. Znanja usvojena na splitskoj ekonomiji usavršava u zagrebačkoj poslovnoj školi Libertas te na veleučilištu VERN

Volonterskim radom do čelnog mjesta Crvenog križa u Kninu

Usporedo sa školskim obavezama, Josipa Rimac našla je vremena volontirati u Crvenom križu. Predani volonterski rad mlade Kninjanke uskoro je prepoznat i ona s nepunih dvadeset godina postaje šefica gradskog Crvenog križa, ali i potpredsjednica krovnog hrvatskog ogranka te humanitarne organizacije. Tu počasnu, ali i prestižnu funkciju Rimac dijeli s Franjom Gregurićem, nekadašnjim HDZ-ovim premijerom, što je dovelo do toga da se mnogi pitaju je li Crveni križ zapravo HDZ-ova ispostava.

Valja napomenuti kako je prije Josipe Rimac kninski Crveni križ vodila njezina sestra Biserka, a nakon što je najmlađa sestra Čulina postala gradonačelnica, na mjesto šefa gradske ekspoziture Crvenog križa zasjeda sestra Anđelka. Stoga ne čudi to da Kninjani Crveni križ nazivaju sestrinskom manufakturom. 

Drmaju li HDZ-ovci Crvenim križem, posebna je to tema, no njihova povezanost u slučaju Josipe Rimac je neosporna. Naime, kao 16-godišnjakinja bivša kninska gradonačelnica dobiva člansku iskaznicu tada najmoćnije stranke, čiji članovi vrlo brzo prepoznaju djevojčine političke ambicije. Njezin kapacitet prvi je uvidio Ante Kulušić, saborski zastupnik i predsjednik Županijskog odbora HDZ-a. Lojalan svim šefovima HDZ-a te unatoč svim turbulencijama i dalje u sedlu šibensko-kninskog HDZ-a, Kulušić daje prve političke savjete mladoj Kninjanki koja već s 25 godina postaje gradonačelnica.

Pet godina prije ustoličenja u Kninu udaje se za Danijela Rimca, radnika na INA-noj benzinskoj crpki. Obitelj se uskoro širi i mladi bračni par dobiva kćer Katju. Obiteljsku sreću i prvi gradonačelnički mandat ne kvare ladice prepune anonimnih prijava protiv mlade šefice Knina o rasipanju državnog novca te kršenju zakona na štetu građana i države. Štoviše, Josipa Rimac ih sve demantira dok Državno odvjetništvo odbacuje predmete.

Gradonačelnicu se sve češće spominjalo u kontekstu sumnjivih pogodovanja. Među prvima prijavljuje je bivši direktor kninske Tvornice vijakaIvica Barišić zbog zloporabe položaja i pogodovanja Stolariji Lapčić u kninskoj poslovnoj zoni Preparandija. 

Slučaj prodaje gradskog zemljišta

Kasnije je mediji povezuju i s prodajom gradskog zemljišta na kojem je izniknula Billa. Naime, Grad je prodao zemljište virovitičkom poduzetniku i prijatelju bivšeg ministra unutarnjih poslova Ivice Kirina po bagatelnoj cijeni od 1,2 milijuna kuna. On je pak isto zemljište nekoliko mjeseci kasnije prodao Billi po cijeni od 6,8 milijuna kuna.

Upitana zašto Knin nije popravio budžet tim poslom, Rimac se opravdala nalazom vještaka koji je procijenio zemljište na 800.000 kuna, iz čega proizlazi da je Grad Knin zapravo zaradio 400.000 kuna.

Činjenica je da kninsko gospodarstvo nije predmet zavisti drugih gradonačelnika u Hrvatskoj, a najprofitabilnija tvrtka u gradu je - ljekarna. Prema pisanju Jutarnjeg lista, po podacima resornog ministarstva, posljednjega dana 2014. socijalnu pomoć u tom gradu primalo je čak 18 posto stanovništva, što je najviši udio u Hrvatskoj. I sam pad broja socijalnih slučajeva, čini se, zasluga je strožih kriterija i revizije Ministarstva socijalne politike kojom je pročešljan svaki primatelj socijalne pomoći, a ne eventualni gospodarski oporavak, otvaranje radnih mjesta ili stvarni pad udjela siromašnih.

Kada se gradonačelnica povukla i posao prepustila svome zamjeniku Nikoli Blaževiću te prešla u Sabor uoči prošlogodišnjih parlamentarnih izbora na kojima je bila direktorica HDZ-ove kampanje, glasovi njezinih oponenata nisu se stišavali.

'Josipa Rimac iza sebe je ostavila Knin kao zonu besperspektivnosti iz koje se ljudi masovno iseljavaju', mišljenja je Ivan Klarin, predsjednik Županijskog odbora SDP-a Šibensko-kninske županije i načelnik Tisnog, o Rimac i aferama koje se vuku iza imena sada već bivše kninske gradonačelnice i osobe od posebnog povjerenja bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka. Naime, mladu, ali ne i neiskusnu političarku on je imenovao direktoricom svoje predizborne kampanje, a Klarin je smatra najodgovornijom za sadašnje stanje u 'kraljevskom gradu'.

Klarin: Knin postao zona besperspektivnosti

Dok je javnost prošle godine naveliko nagađala da je Josipa Rimac prebačena u Sabor kako bi izbjegla kazneni progon za protuzakonito vlasništvo nad stanom, Klarin odlazi korak dalje pa je proziva osobom koja 'od prvog do zadnjeg dana svojeg upravljanja plete mrežu nepotizma, korupcije i pogodovanja svojem koruptivnom miljeu'.

Kada je redakcija tportala prošle godine pokušala kontaktirati s njome da ocijeni svoj mandat na čelu Knina, tradicionalno zatvorena Josipa Rimac nije se javljala na pozive.

Prema Klarinu, nepotizam i pogodovanje uzrok su svim minusima i nenamjenskom trošenju gradskog novca. 'Oni pak koji nisu bili uvučeni u njezinu mrežu bili su predmetom njezinog podmetanja, ali i otvorenog šikaniranja i protjerivanja s posla', kazao je za tportal Klarin, dodajući da je sve to posljedica zatvaranja stotina obrta i radnih mjesta te pretvaranja grada u zonu besperspektivnosti koje je dovelo do masovnog napuštanja Knina i okolice.

Bivša gradonačelnica često je bila na meti kritika portala feral.com.hr koji vodi kninski liječnik dr. Nenad Gnječ. Prema Gnječu, oko sada već bivše prve osobe Knina povlačile su se mnogobrojne afere koje još uvijek nisu dokazane.

'Postoje tek sumnje da je pogodovala, da je nezakonito stekla stan i sumnja u vjerodostojnost braniteljskog statusa njezinog supruga', kazao je za tportal Gnječ, dodajući kako takvih slučajeva ima širom Hrvatske i da njegov portal samo ukazuje na nepravilnosti, zaključujući kako se nada da će pravna država u ovom, ali i u drugim slučajevima malverzacija, pogodovanja, zloporabe položaja i ovlasti te oštećenja državnog proračuna koji su doveli do sveopće besperspektivnosti konačno profunkcionirati.

Krvna slika grada 20 godina nije oporavljena

Koliko je Knin besperspektivan, govore i objavljeni podaci Fine i servisa transparentno.hr, prema kojima krvna slika grada 20 godina nakon Oluje nije oporavljena. Gospodarski oporavak gotovo da se nije pomaknuo s mjesta od oslobađanja pa tako kninsko gospodarstvo ovisi o komunalnim tvrtkama i malim obrtnicima, a jedini ozbiljniji investitor je samoborski DIV koji je preuzeo bivšu tvornicu vijaka TVIK i uložio u novu tvornicu. 

Zbirni prihod deset najvećih kninskih kompanija lani je iznosio 164,9 milijuna kuna, pri čemu gotovo dvije trećine otpada na dvije tvrtke – Sirovina Benz Transport i Proizvodno-trgovački centar Krka. Najveći kninski poduzetnici zapošljavaju svega 269 djelatnika, a mnogi, poput spomenutog Klarina, za takvo stanje optužuju upravo Josipu Rimac.

Ipak, o Josipi Rimac pojedini kninski poduzetnici, poput Ljubomira Ljubića, vlasnika trgovačkog obrta Ljubić koji putem trgovina i pekara zapošljava tridesetak ljudi, o bivšoj gradonačelnici imaju samo riječi hvale. Kako je prošle godine kazao za tportal, bivša gradonačelnica je pomagala razvoju Knina koliko je bilo u njezinoj mogućnosti. 'Pomagala je gradu da se razvije, no našim ljudima je teško udovoljiti', ukratko nam je kazao Ljubić, upitan za svoja iskustva s Josipom Rimac, za koju smatra da je korektno radila svoj gradonačelnički posao. 

Neokrznuta punim ladicama kaznenih prijava, mlada gradonačelnica, pored izgradnje i obnove, brižljivo je gradila javni imidž izvan lokalnih granica. Za uspjeh mlade, uspješne i privlačne Josipe Rimac zainteresirale su se i ženske revije u kojima je naglašavala istančani modni ukus. Od parfema, primjerice, može koristiti isključivo Lacoste Beige i Dolce&Gabbana One dok ostale izbjegava u širokom luku jer izazivaju alergiju na njezinoj koži.

Preferira domaće dizajnere i skupocjene torbice

Kao pravi domoljub, doznajemo iz časopisa, sada već bivša gradonačelnica preferira domaće dizajnere, a od torbica one skupocjene brenda Louis Vuitton, čije cijene nerijetko prelaze peteroznamenkaste cifre.

U ispovijedima ženskim časopisima ova 'vojnikinja partije', kako se sama nazvala, naglašavala je kako joj je otac zabranio zadržati djevojačko prezime nakon udaje i kako radije ljetuje na vrhovima Dinare bez struje. Priznala je da joj je najromantičnija gesta upućena suprugu dopuštenje njegovoj majci da živi s njima u stanu koji je bio predmetom istrage USKOK-a, a koji je sumnjao da je nezakonito došla do njega i time oštetila državni proračun za 584.000 kuna. 

Nakon što je objavljeno kako je tada još uvijek aktualna gradonačelnica postala predmetom istrage obranila se riječima da je njezin suprug Danijel dobio stan u postupku stambenog zbrinjavanja kao branitelj, a ne kao muž gradonačelnice. Nakon što su u HDZ-u zapuhali neki novi vjetrovi, što će biti s političkom karijerom donedavne HDZ-ove moćnice i jesu li bili u pravu oni koji su godinama ukazivali na Josipu Rimac kao na 'generatora pogodovanja i malverzacija', pokazat će vrijeme.