Nakon natprosječno toplog početka, studeni će konačno u petak pokazati da je ime ipak dobio po hladnoći, upozoravaju prognostičari
U srijedu će u unutrašnjosti ujutro biti magle ili niske naoblake, a potom tijekom dana i sunčanih razdoblja. Vjetar će većinom biti slab. Jutarnje temperature uglavnom će se kretati od 1 do 6 °C, a najviše dnevne između 12 i 16 °C.
Na Jadranu će u srijedu biti djelomično sunčano uz više oblaka u Dalmaciji gdje je još moguća kratkotrajna kiša ili pljusak s grmljavinom, osobito na krajnjem jugu. Puhat će slabo do umjereno jugo i istočnjak, a podno Velebita bura koja će se navečer širiti na veći dio obale. Jutarnje temperature kretat će se od 11 do 16 °C, a najviše dnevne većinom od 18 do 23 °C.
I u četvrtak će u unutrašnjosti biti magle ili niske naoblake, a tijekom dana sunčanih razdoblja. Vjetar će većinom biti slab sjeveroistočni. Temperature se neće bitnije mijenjati – najviše će biti oko 15 °C.
Na Jadranu će u četvrtak biti pretežno sunčano i toplije od prosjeka za studeni. Slaba bura i sjeverozapadnjak jačat će u noći na petak. Temperature će se uglavnom kretati od 18 do 24 °C.
U unutrašnjosti će u petak zapuhati sjeveroistočnjak koji će donijeti pad temperatura zraka, pa će dnevne vrijednosti, unatoč sunčanim razdobljima, biti većinom od 6 do 10 °C.
Na Jadranu će biti pretežno sunčano uz umjerenu ili jaku buru što će uzrokovati pad temperatura za oko pet stupnjeva.
Za vikend će u cijeloj zemlji biti pretežno sunčano, ali prohladno. U unutrašnjosti se očekuje jutarnji mraz uz temperature od -5 do 0, dok će najviše dnevne biti između 5 i 10 °C. Na Jadranu će ujutro biti uglavnom između 4 i 9 °C, a danju od 12 do 16 °C.
Biometeorološke prilike prema kraju tjedna bit će sve povoljnije. U ovom tjednu još nema na vidiku nikakvih zimskih iznenađenja poput snijega ili poledice, rekao je predsjednik udruge Crometeo Kristijan Božarov.
Zanimljivosti
Jedna narodna meteorološka izreka kaže: 'Kakav je studeni, takav je ožujak', što bi prema dosad viđenom trebalo značiti da ćemo imati lijep početak proljeća.
8. studenog 1870. godine u SAD-u izdano je prvo upozorenje na dolazak nevremena.
9. studenog 1992. RH je postala članicom Svjetske meteorološke organizacije.
10. studenog 1473. godine u Europi zbog neobično toplog vremena u listopadu su ponovno procvjetale voćke, a u studenome dozrele trešnje.