U cirkularnom štrajku jučer u obrazovnim ustanovama u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Ličko-senjskoj županiji sudjelovalo je 20,69 posto djelatnika dok je u štrajku upozorenja 19. ožujka štrajkalo njih više od 23 posto, kazali su u utorak u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM)
Cirkularne štrajkove u osnovnim i srednjim školama te visokim učilištima i znanstvenim institutima organiziraju Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja. Štrajk u Slavoniji održan je u četvrtak, dok je prvi bio u utorak u četiri dalmatinske županije, a za 9. travnja najavljuju novi cirkularni štrajk u Sjevernoj Hrvatskoj.
U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih na konferenciji za medije opetovali su kako razloga za štrajk nema te su pozvali roditelje da pošalju sutra djecu u škole u županije u kojima se nastavlja cirkularni štrajk.
'Kad gledamo po županijama u kojima je jučer održan štrajk, u Istri je u odnosu na prvi dan štrajka broj djelatnika u štrajku bio nešto veći, za 1,64 posto. U Primorsko-goranskoj županiji bio je 13,54 posto manji odaziv na štrajk i u Ličko-senjskoj županiji 45 posto manji odaziv na štrajk", rekao je državni tajnik Stipe Mamić.
Što se tiče škola, štrajk je gotovo 10 posto manji, kazao je Mamić. Dodao je da je u osnovnim školama štrajk nešto veći od 11 posto, što je nešto manje nego što je to bilo u prvom danu štrajka. S gotovo 12 posto palo je na 11,6 posto.
"Kod srednjih škola vidimo usporavanje, pad je isto oko 11 posto, iako je odaziv u srednjim školama značajniji nego u osnovnim. U sustavu visokog školstva, prvi dan štrajka je bio 4,58 posto zaposlenika, a u drugom danu 2,38 posto, odnosno 53 djelatnika od 2.226. Dakle, pad je gotovo 50 posto. Od nastavnog osoblja sudjelovalo je 2,17 posto zaposlenika u štrajku, a od nenastavnog 2,74 posto", rekao je.
Što se tiče organizacije nastave, 94 osnovne škole, gotovo 80 posto njih je radilo redovito. Djelomičan rad je bio u 21 školi, odnosno 17,65 posto, a svega u četiri škole, odnosno 3,36 posto nije bila organizirana nastava.
U srednjim školama drugog dana štrajka je bitno drugačija situacija, kazao je Mamić. Dvije škole ili pet posto radile su normalno, u 32 ili 80 posto nastava je bila djelomično organizirana, i u njih šest ili 15 posto uopće nije bilo nastave.
Fuchs: Pregovori za osnovicu kreću krajem svibnja
"Za sada smo još uvijek u relativno povoljnoj, komotnoj poziciji. Prvi dan štrajka je bio generalni, drugi dan štrajka kako ga nazivaju sindikati je cirkularni i kad se to sve skupa završi, to su dva dana izgubljene nastave", kazao je Fuchs. Dodao je da se ta dva dana još uvijek u sklopu postojećeg školskog kalendara mogu nadoknaditi. Rekao je i ako štrajk potraje da će se razmotriti druge mogućnosti.
Kazao je da pregovori za osnovicu što je i ključni zahtjev sindikata kreću krajem svibnja. "To je pravo mjesto gdje se onda može razgovarati i mislim da je najpametnije da se tako i postupi i da se školska godina odradi do kraja, kako je to školskim kalendarom i predviđeno", poručio je ministar dodavši da se nikome ne prijeti i da svi imaju pravo na štrajk.