REFERENDUM POD UPITNIKOM

Oporba čeka da se o ćirilici oglasi Ustavni sud

04.12.2013 u 16:00

Bionic
Reading

Dok se zbrajaju potpisi koje su građani dali za održavanje referenduma o dvojezičnosti, odnosno o ćirilici, i dalje je nejasno kako će se, ako potpisi pristignu na adresu Sabora, postaviti političke snage u parlamentu. U SDP-u su dali naslutiti da će gotovo sigurno zatražiti mišljenje Ustavnog suda, i u tome ih podržavaju i Laburisti, a u HDZ-u se zasad o konkretnim potezima ne žele oglasiti

'Dok sam ja predsjednik Vlade, neka to dobro čuju, referendum o ćirilici neće nikad proći', jasno i glasno je prije nekoliko dana izjavio premijer Zoran Milanović. Kako je dodatno pojasnio, u slučaju referenduma o ćirilici ne očekuje reakciju Ustavnog suda jer je uvjeren da Sabor može sam i prije toga reagirati i tumačiti Ustav jer se radi o 'otvorenoj diskriminaciji'.

'Postoje određene granice preko kojih ne možete tolerirati pritisak na manjine, i to nećemo dopustiti. Hrvatska je 20 godina gradila sustav prava i pozitivne diskriminacije, koji predstavlja društveni konsenzus i nikakvi potpisi me u tome neće obeshrabriti. To smatram lošom i nedobronamjernom inicijativom, kojoj ćemo se suprotstaviti svim pravnim sredstvima', rekao je Milanović

Time je Milanović jasno dao do znanja kako smatra da bi saborski Odbor za Ustav trebao odbaciti održavanje referenduma i prije nego što o tome išta priupita Ustavni sud. No na takav stav ne pristaju u HDZ-u jer smatraju da je jedino Ustavni sud ovlašten tumačiti Ustav.

'HDZ podržava ovu referendumsku inicijativu, ali ćemo pratiti mišljenje ustavnih stručnjaka i Ustavnog suda', kazao nam je HDZ-ov Gordan Jandroković.

Naime, u HDZ-u su već ranije izrazili sumnju da bi referendum o ćirilici mogao biti srušen na Ustavnom sudu. Postoji neka razina dostignutih manjinskih prava koja doduše nije sukladna mnogim europskim zemljama, praksi europskih zemalja, ali s obzirom na to da je to već na neki način ušlo u Ustavni zakon vjerujem da će se vrlo teško bilo tko odlučiti da ta prava drugačije tretira od onoga kako je sada predviđeno ustavnim zakonom', kazao je prije desetak dana HDZ-ov Davorin Mlakar, a jučer se na tragu tog mišljenja oglasio i Vladimir Šeks, kazavši kako je ta referendumska inicijativa sporna 'jer se radi o namjeri ograničavanja i smanjivanja prava'.

Takvo mišljenje moglo bi se i dodatno učvrstiti ako Sabor do kraja godine izmijeni Ustav, s obzirom na to da bi se novim odredbama trebalo ograničiti o čemu se može odlučivati na referendumu.

No ako Sabor ne stigne izmijeniti Ustav i potpisi stignu Odboru za Ustav, to će radno tijelo imati mogućnost poslati referendumsko pitanje na ocjenu ustavnosti Ustavnom sudu. Vladajuća koalicija gotovo će sigurno to napraviti, no pitanje je hoće li pritom imati i podršku HDZ-a. Iako su pojedini članovi te stranke proteklih dana izrazili sumnju u ustavnost referendumskog pitanja, u stranci još nisu dogovorili daljnje poteze. 'Osluškivat ćemo mišljenje Ustavnog suda', ponavlja nam Jandroković dodajući da u HDZ-u žele vidjeti i koje će poteze povući vladajuća koalicija.

Stav vladajuće koalicije donekle dijeli Dragutin Lesar iz Hrvatskih laburista, koji će kao član Odbor za Ustav također odlučivati o referendumskom pitanju ako se postavi pitanje traženja mišljenja o njegovoj ustavnosti. 'S obzirom na nedavno upozorenje Ustavnog suda vezano uz referendum o braku i poteze Sabora, ja očekujem da se Ustavni sud oglasi i prije nego što potpisi stignu u Sabor. No ako se ne oglasi, ja ću inzistirati da zatražimo mišljenje Ustavnog suda o ustavnosti referendumskog pitanja i prije nego što potpise pošaljemo na provjeru', kazao nam je Lesar.
302147,300358,301600,300837