tvrde da je neustavan

Oporba žestoko o Zakonu o izbornim jedinicama: 'Hoćemo li biti banana-država?'

25.05.2023 u 15:08

Bionic
Reading

Saborska oporba u četvrtak je žestoko kritizirala prijedlog Zakona o izbornim jedinicama, tvrdi da je neustavan i pita hoćemo li biti banana-država u kojoj se poništavaju izbori, a napali su i predsjednika Ustavnog suda jer se ne želi 'izjasniti' dok se zakon ne donese

Sandra Benčić (Možemo) kaže kako prijedlog Zakona 'pokazuje da HDZ ponovno krade izbore i namješta izborne jedinice' da si poveća izglede za uspjeh.

"Do sada smo imali tri izborne jedinice koje su pratile granice županija, a od danas nemamo nijednu jer svaka izborna jedinica cjepka minimalno jednu županiju, a imamo i frankenštajnsku 7. izbornu jedinicu u kojoj birači iz Kutine i Novske glasaju s onima s Paga", rekla je.

Benčić tvrdi da je premijer napravio prijedlog da im pogoduje na izborima, jer se nema hrabrosti suočiti s problemima u HDZ-u i boji se suočiti s Anušićem. Zaključila je da smo zato "od danas u poziciji neustavnosti budućih izbornih jedinica". „Zar Plenković hoće da se nakon 30 godina, u kojima smo donekle mislili da smo konsolidirali demokraciju, dovedemo u stanje banana-država u kojima se poništavaju izbori”, upitala je Benčić.

Peđa Grbin (SDP) smatra da prijedlog Zakona o izbornim jedinicama manje poštuje ono što je Ustavni sud odlučio nego sustav kojeg smo imali do sada. No, kaže Grbin, predsjednik Miroslav Šeparović unaprijed najavljuje da neće reagirati, iako Ustavni sud može Saboru o tome podnijeti izvješće.

Sjednica Sabora
  • Sjednica Sabora
  • Sjednica Sabora
  • Sjednica Sabora
  • Sjednica Sabora
  • Sjednica Sabora
    +8
Sjednica Sabora Izvor: Cropix / Autor: Damjan Tadić

„Meni to djeluje kako je Šeparović dopustio da se donese onakva odluka kako bi pokazao da nešto radi, a u konačnici ne planira ništa konkretno napraviti oko izbornih jedinica i očito je da se oko toga dogovorio s HDZ-om”, mišljenja je Grbin.

Za Davorka Vidovića (Socijaldemokrati) riječ je o demonstraciji političke sile da se ponudi model skrojen u 'obiteljskoj kuhinji'. Dodaje kako je logično da zakone od velike važnosti za demokratsku strukturu zemlje 'sačini i prezentira struka i da se povede najšira moguća javna rasprava, što je potpuno isključeno'.

I Vidović kaže da je HDZ predložio frankenštajnski sustav, u kojem ima izborna jedinica od Novske do Novalje, u kojem je pola Hrvatske u samo jednoj izbornoj jedinici. Smatra da je riječ o lošem prijedlogu i samovolji HDZ-a da si poveća šansu za jedan ili dva mandata na račun 'gerrymanderinga'. Božo Petrov (Most) izjavio je da je predsjednik Ustavnog suda Šeparović bio i bit će produžena ruka vladajućih.

Što se tiče izbornih jedinica – tresla se brda, rodio se miš, kaže Petrov. Napominje kako je Most prije pet mjeseci rekao da će ostati 10 izbornih jedinica u kojima će se birati 14 zastupnika.

"Njima ovaj sustav odgovara i kroje ga po sebi, samo neće im to pomoći na idućim izborima", kazao je Petrov. Anka Mrak Taritaš (GLAS) ističe da želi živjeti u zemlji liberalne demokracije, u kojoj se ne manipulira. „Plenković čini sve da izlaznost na izbore bude što manja, način na koji se ovome pristupilo je ispod svake razine i učinjen je ozbiljan korak nazad”, dodala je.

Mrak Taritaš smatra da je zadaća oporbe potaknuti revolt građana, tako da građani kažu premijeru Plenkoviću: 'e, pa, ne možeš nam ukrasti izbore, izaći ćemo i nećemo glasati za tebe'. Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) ocijenio je da definiranje izbornih jedinica nema veze s demokratskom praksom jer se ne uključuje nitko iz oporbe, a zakon će se donijeti u manje od godinu dana do izbora.

„U doba Domovinskog rata je bilo više sluha i razgovora s oporbom nego danas i ovo je još jedan primjer Plenkovićevog autokratskog vođenja države jer će si vladajući pokušati priskrbiti koji mandat više ovim neprirodnim cjepkanjem županija”, ustvrdio je.