Izjava razriješenoga ministra unutarnjih poslova Vlahe Orepića da je Hrvatska u ozbiljnoj političkoj krizi te da narod mora reagirati jer se radi o uzurpaciji vlasti izazvala je sablazan javnosti. Je li ministar pozivom na ulice ugrozio sigurnost zemlje i narušio ustavni poredak, za tportal ocjenjuje kriminalist Željko Cvrtila
Cvrtila kaže da je Orepićev poziv narodu da iziđe na ulice vrlo opasna izjava. No smatra da Orepić zapravo poziva narod na ulice zbog svoje fotelje, a ne zbog uzurpacije vlasti.
'Stvar je još šokantnija zbog toga što je riječ o ministru koji bi trebao štititi od toga da se na nasilan način ruše institucije. No Oprepić radi suprotno i poziva na revoluciju, da se stvari rješavaju na ulici, a ne tamo gdje se trebaju rješavati, u Vladi i Saboru. Riječ je o potpuno neprimjerenoj reakciji', naglašava Cvrtila.
Smatra ipak da Orepić nije prešao granicu i da bi mogao snositi kaznenu odgovornost zbog svoje izjave.
'Dobro je to izveo te je rekao da bi narod trebao reagirati na uzurpaciju. Nije eksplicitno pozvao da se ide na rušenje institucija nasilnim putem, ali je na prikriven način poslao poruku. Kad bi se sutra protiv njega pokrenula kriminalistička istraga, naravno da bi se vadio na to da je rekao da narod mora reći svoje, reagirati te da nije mislio da se ide na revoluciju i na rušenje ustavnoga poretka', kaže Cvrtila.
Međutim smatra da je takva reakcija jednog ministra, koji poziva narod protiv uzurpacije vlasti, na vrlo opasnom rubu zakonitosti, pogotovo zato što je riječ o ministru unutrašnjih poslova, doduše bivšem, ali tada još nije bio prihvatio smjenu.
'Kad bismo mogli ići dalje i predviđati njegovu reakciju, mogli bismo zaključiti da je on spreman i represivni aparat kojemu je na čelu upotrijebiti protiv odluka koje se donose u Saboru i Vladi', ocjenjuje kriminalist.
Cvrtila ipak ne bi rekao da je Orepić ušao u kriminogenu sferu, ali je na samom rubu.
Orepić je, također, prozvao premijera Andreja Plenkovića kazavši da čuva leđa ministrici gospodarstva Martini Dalić i njezinim mentorima koji su, po njemu, upleteni u nešto nezakonito, a pritom nije ponudio dokaze za takav iskaz. Cvrtila kaže da postoje Ravnateljstvo policije i Državno odvjetništvo koji bi takve stvari trebali istražiti i podastrijeti dokaze, a ne ministar.
'Obaveza ministra nije operativno rukovođenje policijom, već osigurati tehničke, kadrovske i financijske resurse da bi policija mogla funkcionirati, kao i djelomičan civilni nadzor nad radom policije, da ne bi došlo do zlouporaba, a sada on sam insinuira i poziva na nekakvu zlouporabu', napominje.
Cvrtila upozorava na to da se u demokratskom sustavu u Hrvatskoj kada se smjenjivalo ministre još nije dogodilo da se insinuira na ovakav način i poziva narod.
'Policija i ravnatelj policije nisu tu da slušaju zapovijedi ministra, to nije vojna hijerarhija. Oni su dužni postupati po zakonu RH, neovisno o eventualnim zloupotrebama u smislu pokretanja policijskih snaga, a zakon kaže da moraju štititi ustavnopravni poredak. Dakle trebali bi se suprotstaviti bilo kakvoj nezakonitoj zapovijedi', poručio je na kraju Cvrtila.