mogu odahnuti

Osječki lovac na stršljene obučava nove ljude, a stigla im je i pomoć - specijalni kombinezoni

29.10.2018 u 18:21

Bionic
Reading

Osječki lovac na stršljene, pčelar Ivica Mišin iz Tenje, odsad će u akcije sa suradnicima uz šest posebnih kombinezona i pari rukavica koje je osječko-baranjskom Savezu pčelara uručila Osječko-baranjska županija

Ivici Mišinu, pčelaru iz Tenje, već deset godina radno je mjesto gnijezdo stršljena, a u borbu s njima dosad je kretao volonterski. Samo ove godine izišao je na 1643 intervencije i zovu ga iz svih dijelova Hrvatske.

<<< Osječki lovac na stršljene otkrio nam je na koji način misli potamaniti te insekte diljem Hrvatske >>>

'Gradonačelnik Zagreba mi je ponudio smještaj, kamion i naknadu samo da dođem raditi u sezoni. Smatram da je situacija s pojavom stršljena jako ozbiljna, čak i kaotična. Ako se nešto ozbiljno ne poduzme, već za dvije-tri godine stršljena može biti kao muha. Brzo se razmnožavaju, a opasnost od njih je osobito velika za pčelare jer jedan stršljen može u jednoj minuti ubiti 60-90 pčela. No opasan je i za ljude, osobito jer već šest godina u Hrvatskoj nema naših autohtonih stršljena, nego dominiraju mutanti našeg i indijskog koji su 50 puta otrovniji', ispričao je Mišin te je Osječko-baranjska županija osječko-baranjskom Savezu pčelara darovala šest posebnih kombinezona i pari rukavica kako bi ovaj lovac na stršljene s kolegama imao u čemu raditi.

Samo ove godine, napomenuo je Mišin, uništio je i dva legla azijskog stršljena, osobito opasnog. Građane upozorava na oprez te savjetuje da se ne upuštaju u rizik i samoinicijativno uništavaju legla jer to može dovesti do smrtonosnih posljedica.

Stršljeni
  • Stršljeni
  • Stršljeni
  • Stršljeni
  • Stršljeni
  • Stršljeni
Ivica Mišin, lovac na stršljene Izvor: Cropix / Autor: Vlado Kos

'Broj mobitela je 098/ 175 4050 i dostupan je 24 sata', ponovio je te dodao kako očekuje sustavno rješenje države za ovaj problem. Novac i plaću, kaže, ne očekuje, nego sredstva za rad i zaštitnu opremu.

'Gotovo nema mjesta na kojima se stršljeni ne mogu pojaviti. Autohtoni stršljen je obitavao u šumama i napuštenim objektima, a sada ih nalazimo i u centru grada. Uklonio sam, primjerice, gnijezdo koje su vlasnici stana na 12. katu u centru Osijeka napravili u dnevnoj sobi za vrijeme njezina godišnjeg odmora, zatim u vrtićima, školama, proizvodnim halama, liftovima', kaže Mišin.

U suradnji sa Županijskim savezom pčelara, Osječko-baranjska županija obavlja pripreme radi utvrđivanja potrebne opreme za nastavak uništavanja legla stršljena već od početka 2019. godine.