Baš kao i brojni drugi visoko društveni sisavci, slonovi imaju vrlo razvijen sustav komunikacije koji uključuje sva njihova osjetila – sluh, miris, vid i dodir
Oni razmjenjuju informacije o svojem psihološkom stanju – spolnom, tjelesnom i osobnom identitetu, o svojem emocionalnom stanju – primjerice jesu li u strahu, razigrani, sretni, ljutiti ili uzbuđeni, kao i specifične poruke o svojim namjerama ili željama.
U bliskom kontaktu slonovi mogu komunicirati kemijski, gestikulacijom ili milovanjem i trljanjem tijela pripadnika svoje skupine dok će na velikim distancama na pozive koji ponekad znaju dolaziti s udaljenosti od 10-ak kilometara reagirati trubljenjem ili tutnjavom.
Organizacija ElephantVocies, koja se bavi istraživanjem i zaštitom slonova, prva je u svijetu prikupila, analizirala i na svojim stranicama sustavno objavila veliku bazu podataka koja, među ostalim, predstavlja glasanje i druge oblike komunikacije slonova u različitim situacijama. Svaki oblik komunikacije protumačen je u kontekstu.
Evo nekoliko primjera glasanja.
Uzbuna
Kada se slonovi nađu u nekoj uznemirujućoj situaciji, oni će članove svoje obitelji ili skupine upozoriti na opasnost. Naglo će podići glave i raširiti uši te eventualno njušiti u smjeru životinje ili objekta koji ih je uznemirio. Ove aktivnosti nerijetko će popratiti dubokim zvukom tutnjave i frktanja surlama. U tim situacijama može se javiti više pripadnika skupine dok će ostali slušati i eventualno komentirati upozorenje (zvuk komentara poslušajte na ovom linku, najbolje pomoću slušalica zbog niskih frekvencija).
Agresija - obrana
Kada skupina slonova naiđe na opasne predatore poput lavova, predvodnici znaju prijeteći potrčati prema njima i pritom glasno zatrubiti u znak upozorenja. Evo kako to zvuči.
Spolna komunikacija
Odrasli mužjaci koji još nisu spolno aktivni međusobno se odnose s kurtoazijom. Međutim kada su spolno aktivni, osobito u razdoblju parenja, postaju ratoborni i agresivni. Najdominantniji su obično veliki mužjaci u dobi između 45 i 50 godina. Kako bi bili uspješni, godinama pamte brojne osobine svojih suparnika, kao što su miris, glas, izgled, sposobnosti, snaga itd. U vrijeme parenja oni se glasaju i slušaju glasanje drugih spolno aktivnih slonova, a vrlo su razdražljivi, tako da ih svaka kretnja ili zvuk mogu uznemiriti i potaknuti na brundanje. Ovi glasovi su obično pulsirajući, a zvuče otprilike kao put, put, put ili glo, glo, glo (poslušajte ovdje).
Majke i djeca
Majke s mladuncima komuniciraju na brojne različite načine koji vrlo često uključuju milovanje surlama. Ponekad će mladunci zatrubiti u strahu i zatražiti pomoć, a ponekad će trubljenjem zahtijevati da se majka okrene kako bi mogli sisati. Evo kako zvuči traženje hrane i odgovor majke.
Ovako pak zvuči povik straha i utjeha majke.
Prosvjed
Kada dođe do sukoba, slonovi koji se nađu na udaru agresije drugog slona znaju vokalizirati svoj prosvjed. To uključuje tutnjavu, brundanje i trubljenje. Članovi skupine nerijetko će žrtvi priskočiti u pomoć. Evo kako slonovi prosvjeduju trubljenjem.
Ovako pak zvuči kada negoduju brundanjem.
Igra
Kada su razigrani, slonovi najčešće - opet trube. Ponekad će u igri izazivati i ganjati neke manje životinje poput zečeva, majmuna ili hijena. U takvim situacijama njihovo će trubljenje biti duljeg trajanja i zvučati ovako.