'U konsolidiranim demokracijama činjenica da se pravosuđe bavi nekolicinom ministara, a da neki od njih završe čak i u zatvoru, dovela bi do tektonskih poremećaja i u najmanju ruku sveobuhvatne rekonstrukcije vlade, ako ne i prijevremenih izbora', smatra politolog i komentator tportala Boško Picula u komentaru na vikend uhićenje ministra Darka Horvata
Takva je situacija u Hrvatskoj moguća, ali ne i vjerojatna, dodaje on.
'Po svemu sudeći, doći će do ograničene rekonstrukcije u kojoj će osim Horvata biti zamijenjeno još nekoliko ministara, a zapravo se radi o dobroj prigodi premijeru Andreju Plenkoviću da osvježi kadar i dovede ljude za koje smatra da mogu izdržati do kraja mandata. Vladajuća većina još je uvijek stabilna, a čak i da dođe do prijevremenih izbora, nisam siguran da bi njihovi rezultati doveli do značajne promjene odnosa snaga', drži Picula.
U javnosti se spekulira o novim uhićenjima nekih ministara, a sugovornik tportala tumači da je to samo dokaz da se ne radi o pojedinačnom, nego o kolektivnom problemu.
'Dakle zapravo nije problem u pojedincima, nego u sustavu koji je već desetljećima naštiman tako da podržava ili u najmanju ruku ne prepoznaje malformacije kojima se javnim novcem financiraju privatni interesi. Radi se o pogubnoj političkoj praksi koja u drugim sredinama automatski izaziva nove izbore, no kod nas sustav naprosto ne funkcionira', dodaje Picula.
Plenkovićevu subotnju konferenciju za novinare, na kojoj se žestoko obrušio na Državno odvjetništvo i USKOK zbog 'tajminga' Horvatova uhićenja, baš u tjednu u kojem je on navodno ostvario spektakularne rezultate na svim frontama, Picula također tumači kao barem suptilan pritisak na tužitelje.
'Takve izjave ni na koji način ne pomažu pravnoj sigurnosti u Hrvatskoj: svatko, od Vlade i parlamenta do pravosuđa, svoj posao naprosto mora obavljati potpuno neovisno. Takva situacija možda može biti neugodna za Plenkovića i Vladu, što očito i jest, ali i u njihovom interesu je da se ovakvi problemi što prije razriješe. Kada se uhićuje ministre, nijedan tajming ne može biti dobar i povoljan ni za njih, ni za cijelu državu. Loše je, gotovo nevjerojatno to da Hrvatska već desetljećima ne uspijeva prevenirati skandale ove vrste', kaže Picula.
'Što se tiče Državnog odvjetništva, ono ni zakonski ni praktično ni na koji način ne smije biti kontrolirano i mora uživati potpunu autonomiju u svome radu. Ovakve situacije, koliko god bile neugodne i za Vladu i za cijelo društvo, ipak daju nadu da pojedine grane vlasti zaista funkcioniraju u skladu s Ustavom i zakonima', zaključuje Picula.