putinov izabranik

Ovaj čovjek će voditi ruski svemirski program: Ekonomist, 'srcelomac' i plagijator

10.02.2025 u 22:16

Bionic
Reading

Ruski predsjednik Vladimir Putin 6. veljače donio je odluku o smjeni glavnog direktora Roscosmosa, državne svemirske agencije Rusije. Jurij Borisov, koji je tu funkciju obnašao od srpnja 2022., morao je napustiti položaj, a na njegovo mjesto imenovan je 39-godišnji Dmitrij Bakanov. Do promjene na vrhu dolazi u trenutku kada Rusija nastoji ojačati svoju poziciju u svemiru, dok istovremeno zaostaje za vodećim svjetskim silama – SAD-om i Kinom

Smjena Borisova bila je iznenađenje čak i za same zaposlenike Roscosmosa. Prema izvorima bliskim agenciji, većina djelatnika saznala je za odluku tek idućeg jutra. "Sve se dogodilo u jednoj večeri", otkrio je neimenovani izvor za RBC, dodajući da su kadrovske promjene povezane s nesigurnošću oko parametara izgradnje Nacionalnog svemirskog centra u Moskvi, piše neovisni rusku portal Meduza.

Borisov je imao zadatak reformirati svemirsku industriju, no rezultati su bili daleko od očekivanih. Tijekom 2023. godine Rusija je lansirala tek 17 raketa, iako je Borisov početkom 2024. optimistično najavio čak 40 lansiranja. Njegova smjena, prema Kremlju, dio je "rutinske rotacije" kadrova. Glasnogovornik Dmitrij Peskov naglasio je: "Nemamo nikakvih pritužbi na Jurija Borisova. Ovo je rotacija – korporacija se mora dinamično razvijati."

Tko je Dmitrij Bakanov?

Dmitrij Bakanov, novi čelnik Roscosmosa, rođen je 1985. godine, a diplomirao je ekonomiju na Državnom ekonomskom i financijskom sveučilištu u Sankt-Peterburgu. Već ima iskustva u svemirskoj industriji – tijekom 2010-ih godina bio je na čelu satelitske komunikacijske podružnice Roscosmosa, Gonets. Do sada je radio kao zamjenik ministra prometa, a njegovo imenovanje sugerira pomak prema strategiji ubrzanog razvoja satelitskih kapaciteta.

Ruski vojni analitičar BBC-ja Pavel Aksjonov smatra da se imenovanje Bakanova uklapa u nove svemirske prioritete Moskve. "Moskva je fokusirana na izgradnju satelitske konstelacije prvenstveno za komunikaciju i daljinsko osmatranje", napisao je Aksjonov.

Unatoč velikim ambicijama, Rusija trenutno zaostaje za vodećim svjetskim svemirskim silama. "Početkom 2025. godine Moskovski svemirski klub procijenio je da se u orbiti nalazi 8.393 američkih satelita, 990 kineskih i samo 307 ruskih", istaknuo je Aksjonov.

Izazovi privatnog sektora i sankcije

Ruski svemirski sektor i dalje je u velikoj mjeri pod kontrolom države, dok privatne tvrtke teško pronalaze prostor za razvoj. Borisov je pokušao uspostaviti suradnju između privatnog i javnog sektora, no pomaci su bili minimalni. U srpnju 2024. Putin je potpisao zakon o javno-privatnim partnerstvima u svemirskim aktivnostima, no BBC-jevi izvori tvrde da Roscosmos nije spreman na stvarne promjene.

Vladimir Putin
  • Vladimir Putin
  • Vladimir Putin
  • Vladimir Putin
  • Vladimir Putin
  • Vladimir Putin
    +13
Vladimir Putin Izvor: Profimedia / Autor: Artyom Geodakyan / TASS / Profimedia

Borisov je u veljači 2024. izjavio: "Sateliti, uključujući one iz projekta Gonets, i dalje će se proizvoditi u državnim poduzećima, konkretno u kompanijama Information Satellite Systems i NPO Lavochkin."

Sankcije koje je Zapad uveo Rusiji od 2014. dodatno su otežale razvoj sektora, a situacija se dodatno pogoršala nakon početka invazije na Ukrajinu. "Bakanov će vjerojatno imati zadatak uspostaviti masovnu proizvodnju satelita – nešto što Borisov nije uspio ostvariti u dvije i pol godine", procjenjuje Aksjonov. "Ali to neće biti lako. Roscosmos je pod sankcijama od 2014., a one su se nakon 2022. dodatno pojačale, što je otežalo razvoj i onih malobrojnih privatnih kompanija koje još posluju."

Rasprava o izgledu i sumnje u obrazovanje

Dok ruski propagandni kanali na Telegramu raspravljaju o budućnosti Roscosmosa, dio njih se fokusirao na posve neobičnu temu – izgled novog šefa svemirske agencije. "Na internetu se vodi žestoka rasprava o izgledu Dmitrija Bakanova. Neki ga nazivaju pravim alfa-mužjakom, dok drugi ne razumiju čemu tolika buka", objavio je kanal Shot, pozivajući pratitelje da ocijene njegov izgled emotikonima.

Još veći problem mogao bi biti njegov akademski integritet. Prema istraživačkom projektu Dissernet, njegov diplomski rad možda nije autentičan. Direktor projekta Andrej Zajakin tvrdi da Ruska državna knjižnica posjeduje samo sažetak njegove disertacije, ali ne i cjeloviti rad, a gotovo polovica sažetka sadrži plagirane materijale. "Ako je sažetak kopiran, onda je vrlo vjerojatno da je i cijela disertacija plagijat", rekao je Zajakin.