Hrvatska elektroprivreda u cijeloj zemlji provodi projekt ugradnje pametnih brojila za očitavanje električne energije. Do 2029. godine, njih bi trebali imati svi potrošači
Investicija HEP-a vrijedna je 86,5 milijuna eura. Njome će se eliminirati plaćanje računa za struju po procjenama, akontacijama, pa čak i razlikama u potrošnji. No, da bi sve profunkcioniralo, građani će nakaratko ostati bez struje.
'Znači, imamo iskapčanje, iskopčamo zgradu, promijenimo ljudima brojilo, traje nekih 5 do 10 minuta po svakom brojilu i to je to', opisao je za HRT postupak ugradnje pametnih brojila Dujam Grgat iz Elektrodalmacije Split.
Jeftinija struja ostaje
Ugradnja pametnih brojila za struju trenutno se provodi na dijelu splitskog Žnjana. Za razliku od klasičnih brojila, ova nemaju crvenu lampicu koja označava uključivanje niže tarife. No, to ne znači da više neće biti 'jeftinije struje'.
'Što se tiče potrošača da im se olakša praćenje, dobivat će mjesečne račune umjesto onih starih akontacijskih rata i šestomjesečnog obračuna, a što se tiče nas, to nam utječe na racionalizaciju poslovanja, smanjenje gubitaka u mreži te lakše pronalaženje eventualnih krađa u sustavu', objasnio je Ivo Babić, pomoćnik direktora Elektrodalmacije Split.
Dosad je u cijeloj Hrvatskoj zamijenjeno 36 posto brojila, a u Dalmaciji je ta brojka na 40 posto. Plan je da za pet godina svi u Hrvatskoj imaju pametna brojila. Nije zgorega reći da su ona za građane potpuno besplatna.