Papa Franjo stigao je u petak u u Jubu, prvi posjet Južnom Sudanu kako bi odaslao poruku mira i pomirbe u najmađoj zemlji na svijetu teško pogođenoj građanskim ratom i velikim siromaštvom
To "hodočašće mira", nakon posjete Demokratskoj Republici Kongo, prvi je posjet nekog Pape u pretežito kršćanskom Južnom Sudanu od stjecanja nezavisnosti 2011. od većinski muslimanskog Sudana nakon višedesetljetnih sukoba.
Građanski rat između suparničkih plemena je od 2013. do 2018. dodatno uništio zemlju, s 380.000 mrtvih i nekoliko milijuna raseljenih.
Mirovnim sporazumom 2018. nasilje se posljednjih godina drastično smanjilo, no povremeno još uvijek znaju izbiti okršaji između suparničkih zajednica.
Papu je nakon slijetanja zrakoplova u Džubi dočekao predsjednik države Salva Kiir i ostali visoki dužnosnici i velikodostojnici.
Nekoliko sati prije dolaska Svetog Oca, uzduž ulica Džube kojima će se kretati povorka već se okupilo mnoštvo ljudi kako bi ga pozdravili.
Argentinski papa, Jorge Bergoglio, poslijepodne će razgovarati s vlastima i diplomatskim zborom.
Ovaj posjet pape Franje, peti po redu u Africi, bio je prvo najavljen za 2022, ali je morao biti odgođen zbog problema kojeg Papa ima s koljenom.
Papi će se u Džubi pridružiti i poglavari Anglikanske i škotske Prezbiterijanske crkve, nadbiskup od Canterburyja Justin Welby i moderator Opće skupštine Iain Greenshields koji predstavljaju dvije ostale kršćanske denominacije u zemlji s 12 milijuna stanovnika.
Crkva predstavlja veliku pomoć u zemlji, posebno u zonama bez ikakvih vladinih usluga i zonama sukoba u koje, zbog rizika od napada, ne odlaze humanitarne udruge.
U jednoj od najzapamćenijih epizoda tijekom svog papinstva, Franjo je u travnju 2019. u Vatikanu kleknuo kako bi poljubio stopala nekadašnjih zaraćenih ratnih vođa i preklinjao da ne dopuste povratak građanskog rata.