kritizirani predsjednik

Papa se nada da će Trump preispitati odluku o djeci imigrantima

11.09.2017 u 19:49

Bionic
Reading

Papa Franjo je rekao da se nada da će predsjednik SAD-a Donald Trump ponovno razmotriti svoju odluku da ukine program zaštite djece imigranata i naglasio da je za mlade ljude važno imati korijene

'Nadajmo se da će to biti donekle preispitano', rekao je Papa u nedjelju u zrakoplovu kojim se vraćao iz Kolumbije na pitanje o programu zaštite za mlade imigrante poznatom pod imenom DACA .

Papa je govorio o programu DACA, koji je ustanovio bivši američki predsjednik Barack Obama, i općenito problemu obitelji imigranata i dodao da bi htio saznati više o Trumpovoj odluci.

Trumpova odluka o ukidanju programa, koju je najavio u predizbornoj kampanji, dovela je 800.000 mladih u neizvjesnost. Ona je izazvala kritike vodećih poslovnih ljudi, vjerskih čelnika, gradonačelnika, guvernera, demokrata, sindikata i aktivista za građanska prava.

'Na kraju mladi se osjećaju beznadno. A tko im oduzima nadu? Droge, druge ovisnosti, samoubojstva, samoubojstva mladih vrlo su učestala, a to se događa kada ih se odvoji od njihovih korijena', rekao je papa Franjo.

'Odnos mlade osobe i njezinih korijena vrlo je važan. Mladi ljudi koji su 'iščupani' danas traže pomoć', rekao je.

Papa Franjo u Kolumbiji
  • Papa Franjo u Kolumbiji
  • Papa Franjo u Kolumbiji
  • Papa Franjo u Kolumbiji
  • Papa Franjo u Kolumbiji
  • Papa Franjo u Kolumbiji
    +9
Papa Franjo u Kolumbiji Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Federico Rios

'Predsjednik Sjedinjenih Država predstavlja se kao čovjek koji je za očuvanje života. Ako je on dobar zaštitnik života onda razumije da je obitelj kolijevka života i da se treba braniti njezino jedinstvo', rekao je Papa u, kako izgleda, kritici Trumpa.

Papa se već sukobio s Trumpom u pitajima imigracije, poput Trumpove odluke da izgradi zid na granici s Meksikom i deportira neprijavljene strance.

Američki predsjednik Donald Trump početkom mjeseca objavio je da ukida program kojim se dopuštalo da mladi imigranti dovedeni ilegalno u zemlju kao djeca ostanu u SAD-u. Programom je obuhvaćeno gotovo 800.000 ljudi koji su dosad bili zaštićeni od deportacije te im je bilo dopušteno da rade ili studiraju. 

Sudbina onih koji već imaju takav status, a poznati su kao 'Dreamers' (Sanjari), neće se mijenjati do 5. ožujka 2018., a administracija je odredila taj šestomjesečni rok kako bi Kongres mogao donijeti zakon o tome.