Nakon što je jučer Matica umirovljenika zatražila da im HDS ZAMP smanji koja se plaća za zaštitu autorskih muzičkih prava oglasio se ZAMP s tvrdnjom da su 'sve umirovljeničke udruge u zemlji u 2013. ukupno su HDS ZAMP-u platile 12.500kn'
Reakciju ZAMP-a, kao što smo jučer i umirovljeničku, prenosimo u cijelosti.
'Uz veliko razumijevanje za težak položaj svakog umirovljenika u zemlji, željeli bismo otkloniti dojam da se preko pleća umirovljenika na ime autorskih naknada ubiru nekakvi silni novci – a upravo je to dojam kojeg pismo želi izazvati.
Sve umirovljeničke udruge, svi registrirani sindikati umirovljenika i svi ogranci Matice umirovljenika u zemlji za 2013. godinu ukupno su dosad platili oko 12.500 kn (+PDV) za sva glazbena događanja koja su prijavili HDS ZAMP-u.
Matica umirovljenika Hrvatske ima 280 tisuća članova, okupljenih u 355 udruga. Oko 160 tih udruga ima klubove zatvorenog tipa. Želimo ukazati i na činjenicu da niti jedno zbivanje na kojemu se sviralo ili pjevalo – tradicionalnu ili autorsku glazbu - u nekom od tih klubova, umirovljeničkih udruga ili sličnih prostora nije zaduženo niti naplaćeno.
Naime, za sva prijavljena i(li) registrirana zbivanja za koja je HDS ZAMP izdao zaduženja (spomenutih ukupno 12.500 kn + PDV) dogodila su se u restoranima, hotelima ili društvenim domovima – dakle, kao bilo koje drugo komercijalno okupljanje, za koje je trebalo platiti najam prostora, glazbenike izvođače, hranu, piće, konobare i sl.
Autorska naknada tu je samo još jedna stavka koju organizatori događaja, po zakonu, trebaju ukalkulirati u budžet.
Vezano uz navod MUH-a da „se naplaćuje čak i izvođenje narodne glazbe za koju se ne može kazati da je autorsko djelo“ ističemo da je to zakonska odredba (članak 8. stavak 3. Zakona o autorskom i srodnim pravima te članci 2. i 17. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima), ali i da se sve ono što se prikuplja kao naknada za tradicijsku i narodnu glazbu vraća putem natječaja HDS-a onima (KUD-ovima, pojedincima, zborovima i sl) koji takvu glazbu njeguju i izvode. U 2013. godini je tako 306.772,20 kuna podijeljeno na 34 projekta po cijeloj Hrvatskoj a sličan će iznos biti dodijeljen i za 2014.
I među članovima HDS-a, autorima, vrlo je velik broj umirovljenika (Ljubo Kuntarić, Zvonko Špišić, Drago Diklić, Miljenko Prohaska, Božo Potočnik ali i tekstopisci kao Jakša Fiamengo, Ivica Krajač, Stevo Cvikić…) Oni dobivaju tantijeme od kojih žive jer im se djela izvode na radiju i televiziji, ali i na priredbama kakve organiziraju umirovljeničke udruge. Jasno je da niti jedan od oko 8000 članova HDS-a neće zaraditi niti 1,5 kunu od svih umirovljeničkih udruga za cijelu godinu iza nas ali na to se nitko niti ne žali: samo bismo voljeli da se i ovoga puta zna točno stanje stvari.
HDS je uvijek otvoren za razgovore i ima sluha za teško stanje u kojemu se, kao i naši članovi, nalaze svi u zemlji – posebno umirovljenici. Spremni smo još jednom sjesti s čelnim ljudima umirovljeničkih udruga i pojasniti im što im se sve i zašto naplaćuje i razgovarati o mogućnostima dodatnih olakšica. Posebno bismo im voljeli još jednom dati do znanja i što se sve ne naplaćuje - taj je popis mnogo, mnogo duži i mislimo da svjedoči upravo suprotno od onoga što se otvorenim pismom željelo poručiti', zaključuje se u priopćenju.