Nakon maratonske rasprave o SDP-ovoj interpelaciji o Vladinu provođenju strukturnih reformi, Hrvatski sabor u petak ujutro izjašnjavat će se o amandmanima na nekoliko zakona, u podne će uobičajeno glasovati, a ovotjedni rad zaključiti raspravom o prijedlogu Živog zida da se izmijeni Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom
Po tom prijedlogu, od obveze fiskalizacije izuzela bi se prodaja roba i usluga na štandovima na otvorenom prostoru te na štandovima u sklopu tržnica i sajmova. Vrlo je nepraktično, argumentira Živi zid, koristiti fiskalne blagajne na takvim mjestima, tim više što konačna cijena robe na njima nije nužno fiksna jer se ljudi cjenkaju, internetska veza često je loša i nema pristupa stalnom napajanju električnom energijom, što otežava rad poslovnih subjekata.
Trenutni zakon izravno šteti malim trgovcima s malim i povremenim prometom jer moraju cijelu godinu imati fiskalnu blagajnu i plaćati pripadajući softver, a što im značajno poskupljuje samo poslovanje, navodi Živi zid.
Prije odlaska na vikend zastupnici trebaju dati svoje mišljenje o izmjenama koje je u Statutu Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) predložilo Upravno vijeće te agencije.
Maratonsku raspravu o SDP-ovoj interpelaciji Sabor je zaključio u drugom satu petka, pri čemu ni oporba ni HDZ nisu promijenili početne pozicije kad su u pitanju Vlada i reforme - prvi tvrde da je Vlada neuspješna i da zapravo nema ekonomke politike, drugi da je itekako uspješna u tome.
SDP proziva Vladu da nije provela ni ono što je sama najavila, da neke reforme odgađa, od drugih odustaje te da nema nikakvih naznaka da bi se išta moglo dogoditi do kraja mandata jer smo ušli u izborni ciklus.
Ta je stranka podnijela interpelaciju prije godinu dana, potaknuta izvješćem Europske komisije o provođenju reformi, u kojem je, navode, ocijenjeno da u Hrvatskoj uglavnom napretka nema ili je ograničen.
Suprotno onome što su kolege implicirale, Europska komisija je pronašla napredak u nekoliko područja, a u dva i značajan napredak, rekao je Tomislav Sokol (HDZ), spominjući mirovinsku i poreznu reformu.
Borić: Četiri godine u ništa
Napominjući kako 'ne zna koja je to po redu interpelacija', Josip Borić (HDZ) kolegama iz SDP-a uzvraća da su četiri godine njihove vlasti 'četiri godine u ništa'. 'Podijeljen narod, čuveno 'mi ili oni', nije vas bilo briga za pad BDP-a, rast javnog duga', rekao je kolegama iz SDP-a, spočitavajući im da ne priznaju nikoga te da misli da su čak i ljubomorni na aktualnu Vladu jer nemaju odgovor na njenu politiku.
Imao je poruku i za Most, koji je također kritizirao Vladu. 'Vama ništa nije dobro, to je refleks uvrijeđene stranke', rekao im je Borić. Dovoljna potvrdi reformi su podaci da smo nakon sedam godina ponovno povećali kreditni rejting, sa smeća na investicijski, BDP je lani porastao za 2,6 posto, porastao je izvoz roba, a tu su uspjesi i u turizmu, pobrojala je Branka Juričev Martinčev (HDZ).
Stranačka iskaznica tjera ljude iz zemlje
Reforme i njihove rezultate, o kojima govori HDZ, oporba ne priznaje.
U poljoprivredi nikad nismo imali veći uvoz i manji izvoz, u pravosuđu procesi traju po 10-15 godina, dvije trećine države su nam prazne, a stranačka iskaznica tjera ljude iz zemlje, pobrojao je Miro Bulj (Most).
Iako napominje da migracije nisu hrvatska specifičnost, Domagoj Hajduković (SDP) upozorava da ljudi, mahom mladi, odlaze iz Hrvatske jer su odustali od čekanja i jer nemaju povjerenja u institucije.
Ante Pranić (Most) reformom svih reformi označava onu javne uprave, pa kaže kako nije normalno da se godišnje iz države iseli 65 tisuća ljudi, a da javni sektor i dalje buja. Ona je važna, ali nije ključna - takva je reforma obrazovanja, kaže Joško Klisović (SDP).
Potpredsjednik Vlade Tomislav Tolušić ne spori to da je uprava problem, no dodaje da Most u rješavanju tog problema nije napravio ništa, ne zato što nije htio, nego jer nije imao vremena.
'Ne poštujemo vlastite zakone, pri zapošljavanju smo dali prednost stradalnicima i dragovoljcima, a imamo slučaj da se na natječaj javila dragovoljka, doktorica znanosti, no primljen je netko tko nema ni blizu takve uvjete', kazala je Ines Strenja, očito misleći na zapošljavanje u NP-u Krka. To je strašno, to razara ovu zemlju, upozorila je zastupnica, a Bulj je dodao kako je zaposlena ravnateljica imala dvije iskaznice, HDZ-ovu i HNS-ovu.
'Vidite s ravnateljicom, možda je ona višestranačje shvatila tako da mora biti u više stranaka', sarkastično mu je uzvratio potpredsjednik Sabora Milijan Brkić (HDZ).
O presudi Sanaderu na početku i kraju rasprave
Presuda Vrhovnog suda bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu u aferi Planinska, po kojoj je otišao na odsluženje šestogodišnje zatvorske kazne, obilježila je početak i kraj devetosatne rasprave.
Kratko poslije ponoći Ivan Pernar (ŽZ) pozvao je Sanadera da prestane šutjeti i progovori o HDZ-ovim crnim fondovima, da 'kaže istinu i bude pokajnik'. 'Vama je učinjena dvostruka nepravda, osuđeni ste, a oni koji su se s vama obogatili na slobodi su, uživaju u bogatstvu', poručio mu je Pernar, kojega je potpredsjednik Brkić u dva navrata opomenuo da se drži teme, no on se oglušio, pa je na koncu opomenut i udaljen sa sjednice.
Opomenu i zabranu govora do kraja rasprave o interpelaciji dobio je i Branimir Bunjac (ŽZ), koji je Brkića prozvao za povredu Poslovnika jer je 'kukavički' poslao stražu da izbaci Pernara. 'Kad to drugi put poželite, gospodine bajkeru, učinite to sami', rekao mu je, očito ciljajući na Brkićevu kupovinu motora.
Na Brkićevu konstataciju da ima repliku, Bunjac mu je uzvratio: 'Kome ću govoriti, svetom Petru, je li pametnjakoviću?', pa zaradio opomenu.
Kako prenosi HRT, straža je u nastavku sjednice krenula nositi Pernara iz sabornice, a Bunjac je izgubio živce. Počeo je vikati i naguravati se sa stražom. 'Dosta toga, sram vas bilo - nemate pravo na to. Mrš, još mi jednom uzmi nešto iz ruke, kunem ti se - nećeš živ izaći odavde! Mrš, smeće, mrš!', vikao je.
'Ovo je Hrvatski sabor, ovo su vam vrijednosti i EU-a i NATO-a, ovo je politika zapadnog imperijalizma kojem je sve podređeno, dame i gospodo...', vikao je Pernar dok ga je straža iznosila iz sabornice. Usput se snimao mobitelom.
Kako doznaje Nova TV, potpredsjednik Sabora Milijan Brkić zatražio je da se protiv Bunjca pokrene službena procedura zbog prijetnje smrću pripadniku saborske straže.