Nakon pojave slučaja ospica u Dubrovniku, koji je posebno ugrožen zbog izuzetno slabe procijepljenosti stanovništva, u javnosti se počelo pričati o tome može li u Hrvatskoj, ili bar na njenom jugu, zavladati epidemija te zarazne bolesti
Ospice su lako prenosiva zarazna bolest, na svakih tisuću oboljelih jedan umre, a nekoliko ih ostane s trajnim posljedicama. Širenje te bolesti učinkovito se sprječava ako je procijepljenost stanovništva viša od 95 posto. U Hrvatskoj su dosad ove godine potvrđena tri slučaja zaraze ospicama.
U epidemiji koja je pogodila Srbiju krajem prošle i početkom ove godine, oboljelo je oko pet tisuća osoba, a čak 15 ih je preminulo. Epidemija ospica ovaj tjedan je službeno proglašena u Banjoj luci u BiH, a pojedinih slučajeva ima u različitim dijelovima BiH te u slovenskom Mariboru.
Zato smo čitatelje tportala pitali strahuju li od epidemije ospica u Hrvatskoj. Ogromna većina čitatelja, njih čak 74,5 posto od 827 koji su sudjelovali u anketi, odgovorila je kako ne strahuje od epidemije, što znači da panika nije uzela maha. Pojedinačni slučajevi pojave bolesti poput toga u Dubrovniku, kao i najnovijeg slučaja zaraze stjuardese Croatia Airlinesa, iako pozivaju na oprez i cijepljenje onih koji nisu cijepljeni, još uvijek ne predstavljaju epidemiju.
Unatoč tome nešto više od petine čitatelja, njih 21,6 posto, ipak strahuje od epidemije, dok ih je 3,9 posto odgovorilo kako ne zna.
Zanima li vas ova tema, pročitajte sljedeće članke:
- Dramatičan apel Europske unije: Cijepite djecu, ne vjerujte lažljivcima s društvenih mreža!
- Bunt protiv cijepljenja uspio, prijete nam epidemije ospica, rubeole, hripavca i zaušnjaka
- Zašto je Dubrovnik 1377. godine imao svijest o zaraznim bolestima, a danas je nema?
- U Banjoj Luci proglašena epidemija ospica, raste broj oboljelih u BiH, sudovi kažnjavaju roditelje
- Iz Zagreba stiže još cjepiva protiv ospica u Dubrovnik: Ne možemo garantirati da se još netko nije zarazio