Izglasavanje Vlade Andreja Plenkovića u Saboru bilo je povod za to da se niz medija njemačkog govornog područja pozabavi aktualnom političkom situacijom u Hrvatskoj. Predviđa se da Hrvatska ulazi u stabilniji politički period, a Plenkovića se hvali što je neutralizirao desno krilo HDZ-a
'On će biti poput Merkel. Andrej Plenković svoju stranku tvrdoglavo vodi prema centru', piše bečki liberalni dnevnik Der Standard o novom hrvatskom premijeru te konstatira da je za svoju vladu pridobio i saborske zastupnike nacionalnih manjina, i tako ostvario stabilnu većinu u parlamentu. 'Odmah se primijeti i da je Plenković blokirao desno krilo HDZ-a', konstatira austrijski list te navodi da je za potpredsjednicu Vlade imenovao 'stranačku pobunjenicu Martinu Dalić koja je HDZ napustila 2014. iz protesta što stranka nema ekonomsku politiku koja bi zemlju izvela iz krize'.
Ističe se i kako je premijer Plenković u nastupnom govoru obećao kako će njegova vlada razgovarati sa svima te da je maknuo ministra vanjskih poslova Miru Kovača koji je blokirao pregovore EU-a sa Srbijom zamijenivši ga Davorom Ivom Stierom. Plenkovićeva vlada predstavlja kraj rabijatnog nacionalizma u Hrvatskoj, smatra Der Standard, a u tom kontekstu se spominje i protjerivanje Zlatka Hasanbegovića s pozicije ministra kulture. 'Plenković želi dugoročno držati kurs na političkom centru, ali za to mora reformirati HDZ, što bi moglo dovesti do unutarstranačkih sukoba', zaključuje Der Standard.
Konzervativni austrijski dnevni list Die Presse naglašava da je Plenković neutralizirao desno krilo HDZ-a te ostao hladan na nezadovoljstvo desničarskih braniteljskih udruga oko sastava svojeg kabineta. Plenković je promijenio dvije trećine HDZ-ovih ministara u odnosu na prethodnu vladu. Dodaje se i kako je Plenković orijentiran prema Berlinu, 'za razliku od predsjednice Kolinda Grabar Kitarović koja je bila u NATO-u i gleda više prema Washingtonu'. Desno krilo stranke zauzdao je time što je u stranku vratio neke koji su otišli za vrijeme Tomislava Karamarka, piše Die Presse te ističe da se iz Vlade riješio Kovača te 'zbog relativiziranja fašističkih ustaša kontroverznog ministra kulture Zlatka Hasanbegovića'.
Švicarski Neue Zürcher Zeitung (NZZ) piše da Plenkovićev izbor za premijera simbolizira kraj kulturnog rata i hvali ga što se riješio kontroverznih figura iz Vlade. 'Plenković je unutar stranke nadjačao nacionalističku desnicu, a na izborima jasno pobijedio socijaldemokrate', piše NZZ. Napominje se da je Plenković kao glavni cilj ove Vlade istaknuo gospodarski rast, ali i da će se uhvatiti u koštac s demografskim problemima Hrvatske, u kojoj se rađa sve manje djece, a radna snaga emigrira.
Plenkovićev je program više kršćansko-demokratski nego nacionalno-konzervativni te se očekuje da će HDZ s desnog ruba odvesti u centar. Kao primjer toga navodi se izostavljanje Zlatka Hasanbegovića iz Vlade, jer on je 'vodio opsesivni kulturni rat s lijevim i liberalnim dijelom društva, a njegove simpatije za ustaški režim su izazivale tenzije sa susjedima, ali i štetile imidžu Hrvatske u svijetu'. NZZ zaključuje da će Plenković u svojem vladanju inzistirati na diplomaciji, a ne provokacijama.
Njemački Der Spiegel pak piše da je Plenković osudio Karamarkovu politiku i poručio da HDZ treba vratiti vjerodostojnost, a 'njegova Vlada će se usmjeriti na političku stabilnost, pravnu državu, gospodarski rast i solidarno društvo'. Obećao je i da će provesti suočavanje Hrvatske s prošlošću, što uključuje i Drugi svjetski rat i komunistički režim nakon toga, konstatira Der Spiegel. Ističe se i da je 46-godišnji Plenković političku karijeru započeo tek prije pet godina, a da je prethodno dugi niz godina bio diplomat.