Premijer Andrej Plenković ne miri se s odlukama Povjerenstva za sukob interesa u kojima se konstatira da je prekršio načela savjesnog i transparentnog obnašanja dužnosti pa je pred Upravnim sudom u Zagrebu podigao dvije tužbe protiv odluke toga tijela, piše u petak Jutarnji list
Jednom tužbom pokušava osporiti odluku Povjerenstva vezanu uz imenovanje njegova kuma Igora Pokaza za veleposlanika u Ujedinjenoj Kraljevini Velike Britanije i Irske, navodi dnevnik.
Povjerenstvo je, podsjećaju, u listopadu prošle godine utvrdilo da je Plenković povrijedio načela savjesnog i transparentnog obnašanja dužnosti definirana člankom 5 Zakona o sprječavanju sukoba interesa, jer ni državna tijela koja su sudjelovala u postupku Pokazova imenovanja niti javnost nije upoznao s činjenicom da ga s Pokazom veže kumstvo.
Drugom tužbom Plenković pokušava osporiti odluku Povjerenstva koja se odnosi na famozni put visoke Vladine delegacije na godišnju skupštinu Europske pučke stranke u Helsinki.
Povjerenstvo je u studenome prošle godine utvrdilo da su Plenković i još četvero sadašnjih i bivših ministara u njegovoj Vladi povrijedili načela savjesnog obnašanja dužnosti jer su tom tijelu odbili dostaviti traženu dokumentaciju iz koje bi bilo vidljivo koji je dio troškova toga puta pokriven iz državnog proračuna, a koji iz HDZ-ove blagajne.
Na Upravnom sudu u Zagrebu potvrdili su Jutarnjem da je Plenković podnio dvije tužbe. Za jučer, 27. veljače, bile su zakazane rasprave u obje premijerove tužbe koje rješavaju dva različita suca. Međutim, 'na prijedlog stranaka', kako stoji u pisanom odgovoru suda, donesena su rješenja da se već zakazana ročišta neće održati već će daljnje odluke Upravnog suda uslijediti pisanim putem.
Iz odgovora koji je dnevnik dobio od Povjerenstva doznaje se da su se ročišta trebala održati na isključivi Plenkovićev zahtjev. Potvrđuju da su oba ročišta bila zakazana za 27. veljače, ali je sud o tome obavijestio Povjerenstvo samo tri odnosno sedam dana prije održavanja ročišta iako je zakonski rok najmanje 14 dana pa je Povjerenstvo zatražilo odgodu kako bi se moglo pripremiti za njih.
No, 24. i 25. veljače Plenković obavještava sud da je u obje tužbe odustao od zahtjeva za održavanjem ročišta i da traži da ih sud riješi bez ročišta pisanim putem, donosi Jutarnji list.