Najavljeni prosvjedi protiv reforme mirovina u Francuskoj predstavljaju 'najveću mobilizaciju posljednjih godina', tvrde francuski sindikati koji predvode prosvjede. Prema podacima koje je objavilo Ministarstvo unutarnjih poslova, trenutno oko pola milijuna ljudi sudjeluje u uličnim prosvjedima, a svaki četvrti državni službenik je danas u štrajku
Zakonski prijedlog o podizanju minimalne dobi za odlazak u mirovinu sa 60 na 62 godine u Francuskoj izazvao je snažnu reakciju javnosti. Francuski sindikati, mahom iz državnih službi, odlučili su da se dan glavnog prosvjeda poklapa sa zakazanom sjednicom parlamenta koji raspravlja o usvajanju novog zakona.
Od pola milijuna prosvjednika u Francuskoj (podatak koji je danas u 13.30 objavilo Ministarstvo unutarnjih poslova), 80.000 ih je na pariškim ulicama. Dan velike sindikalne mobilizacije, kako ga nazivaju organizatori, najviše je problema izazvao u regionalnom javnom prometu (neke linije vlakova u pariškoj regiji uopće ne prometuju, dok druge prometuju dvostruko manjim intenzitetom). U štrajku su i službenici pošte, zdravstvenih ustanova te nastavnici.
Sjednica parlamenta također je poprište intenzivnih sukoba. Prije same sjednice Komunistička stranka PCF iznijela je pred govornicom u parlamentu peticiju s tisućama potpisa protiv reforme mirovinskog sustava, što je privremeno zaustavilo tijek sjednice.
Francuski mediji pomno prate prosvjede i donose direktne izvještaje s prosvjeda u francuskim gradovima koje prevode sindikalni čelnici, dok se, prema izvještajima s terena, politička opozicija (PS – Parti socialiste) nalazi uglavnom na začelju kolona.
Unatoč brojnim prosvjedima i unatoč činjenici da je zakonski prijedlog o podizanju minimalne dobi za stupanje u mirovinu danas na dnevnom redu u parlamentu, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy ujutro je dao optimističnu i samouvjerenu izjavu o novoj reformi kao da je zakonski prijedlog već usvojen.