U strahu od eskalacije rata u Ukrajini, Poljska je pokrenula ambiciozan program obrambene pripreme koji uključuje plan obuke svakog odraslog muškarca za slučaj rata. Premijer Donald Tusk naglasio je kako se radi o dobrovoljnom modelu koji će državi omogućiti brzu i učinkovitiju reakciju u slučaju izravne prijetnje
„Do kraja godine želimo imati model prema kojem će svaki odrasli muškarac u Poljskoj biti obučen za rat, a pričuva pripremljena za moguće prijetnje“, rekao je Tusk, dodavši da su i žene dobrodošle u program.
Bez tampon zone
Plan dolazi u trenutku kada se Poljska nalazi u osjetljivoj geopolitičkoj poziciji – graniči s Rusijom i njezinim saveznikom Bjelorusijom, a ruska invazija na Ukrajinu dodatno je pojačala osjećaj opasnosti. Prema riječima načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Poljske, generala Wiesława Kukułe, zemlja nema stratešku dubinu poput nekih drugih europskih država.
'Graničimo s Ruskom Federacijom i njezinim saveznikom Bjelorusijom, što znači da nemamo tampon zonu i da imamo vrlo ograničeno vrijeme za pripremu i odgovor', upozorio je Kukuła.
Poljska je već sada vodeća članica NATO-a po udjelu vojne potrošnje u BDP-u – troši čak 4,7 posto – te planira više nego udvostručiti broj vojnika na 500.000 i uložiti milijarde u modernizaciju oružanih snaga. No fokus nove strategije nije samo na profesionalnim vojnicima, već i na jačanju pričuve i osposobljavanju običnih građana za krizne situacije.
Obuka za sve
Program koji se razvija uključuje kratke tečajeve u trajanju od nekoliko dana do mjesec dana, a obuhvatit će osnovne vještine poput prve pomoći, orijentacije na terenu, uporabe vatrenog oružja i osnova civilne zaštite. Poseban naglasak stavlja se i na specijalizirana znanja poput borbene medicine, upravljanja dronovima i kibernetičke sigurnosti, piše Politico.
„Prvi cilj je povećati broj i kvalitetu pričuvnika. Imamo ih mnogo, ali prosječna dob im je oko 45 godina. Ako se sukobi i pritisci na Poljsku nastave dulje vrijeme, bit će nam prijeko potrebni dobro obučeni pričuvnici kako bi djelovali uz profesionalne vojnike i Teritorijalnu obranu“, objasnio je general Kukuła.
Novac kao motivacija
Ambicija je do 2026. godine obučiti barem 100.000 građana. Vlada pritom razmatra mogućnost financijskih poticaja, poreznih olakšica i subvencija za poslodavce kako bi motivirala veći broj ljudi da se uključe.
Vojni analitičar Marek Kozubel smatra da će upravo ti poticaji biti ključni: „Ključne će biti financijske naknade, uz snažnu marketinšku kampanju koja će istaknuti koristi od sudjelovanja u obuci. Trebale bi se nuditi i vještine korisne u svakodnevnom životu, kao što su mehanika ili upravljanje dronovima.“
Građani podijeljeni
Dok su neki građani oduševljeni i spremni stati u obranu domovine, drugi u svemu vide povratak nečemu što su željeli ostaviti u prošlosti. „Stvarno želim proći obuku, a ako dođe do sukoba, vođen mržnjom prema Putinu, želim braniti svoj dom, pucati na njih i pretvoriti im život u pakao“, rekao je Marek, 37-godišnji medijski producent iz Varšave.
No, ne dijele svi takav entuzijazam. „Jesam li patriot? Jesam. Volim svoju zemlju. Ali to ne znači da moram poginuti za nju. Ne bih imao nikakvu svrhu u ratu — osim kao topovsko meso“, izjavio je jedan student za Gazetu Wyborczu. „Moja povezanost s ovom državom svodi se na poreze koje plaćam i na činjenicu da mi ne nudi pravu priliku da u pristojnim uvjetima zasnujem obitelj“, dodao je.
Novinarka Patrycja Wieczorkiewicz iz portala Krytyka Polityczna također je kritična: „Ako dođe do rata – što smatram malo vjerojatnim, ali ne i nemogućim – tada će se, suprotno onome što Tusk sada govori, ponovno uvesti regrutacija, a muškarcima, s malim izuzecima, biti zabranjeno napustiti zemlju.“
Školska reforma i šira priprema
Ministar obrane Władysław Kosiniak-Kamysz poručio je kako nitko neće biti isključen: „Neće svi postati vojnici, zbog godina i drugih razloga, ali mogu dobiti obuku iz civilne zaštite, prve pomoći i kriznog odgovora.“
Vlada planira proširiti slične oblike obuke i na školski sustav, pa bi tako nastava tjelesnog odgoja mogla od jeseni uključivati elemente civilne obrane.
„Ako budemo spremni, i ako Rusija to zna, to će djelovati kao snažno sredstvo odvraćanja“, zaključio je general Kukuła.