'My Voice, My Choice'

Potpisuje se online peticija da EU pobačaj učini sigurnim i dostupnim, treba milijun potpisa

07.05.2024 u 10:26

Bionic
Reading

Europska građanska inicijativa "My Voice My Choice" kojom se planira prikupiti milijun potpisa za zahtjev da Europska unija učini sve što može kako bi osigurala siguran i dostupan pobačaj, predstavljena je u Zagrebu

Inicijativu je pokrenuo slovenski Institut 8. mart, a pridružilo joj se 18 organizacija iz 9 zemalja Europske unije. Nika Kovač iz Instituta 8. Mart naglasila je kako od EU zahtijevaju da donese zakonodavstvo kojim bi se stvorio financijski mehanizam koji pomaže državama članicama koje se dobrovoljno pridruže ovoj politici da osiguraju siguran i dostupan pobačaj.

"Ova predložena inicijativa važna je jer bi rezultirala mehanizmom na razini cijele EU koji bi ženama omogućio da otputuju u zemlje koje su se odlučile osigurati uslugu pobačaja, a trošak usluge u potpunosti bi pokrivala Europska komisija”, istaknula je Tea Vidović iz hrvatske inicijative.

Sanja Cesar iz hrvatske inicijative naglasila je kako je u Hrvatskoj pobačaj teško dostupan, no i da postoji problem sa sprječavanjem i prevencijom neplaniranih trudnoća te da nema sveobuhvatne znanstveno utemeljene seksualne edukacije.

Naglasila je niz faktora zbog kojih milijun žena diljem EU nema pristup toj medicinskoj usluzi kao što su odbijanje pružanja usluge radi zakonskih odredbi, priziv savjesti, visoka cijena postupaka te nedostupnost informacija.

"Iako se radi o medicinskom zahvatu, političke elite te struka o pobačaju najčešće govore iz moralne perspektive te stigmatiziraju žene koje traže pobačaj i zdravstvene djelatnike koje ga pružaju", kazala je Cesar.

My voice, my choice
  • My voice, my choice
  • My voice, my choice
  • My voice, my choice
  • My voice, my choice
  • My voice, my choice
    +5
'My voice, my choice' Izvor: Pixsell / Autor: Tomislav Miletic/PIXSELL

Istaknuli su podatke HZZO-a iz 2022. po kojima je pet bolnica imalo 0-2 pobačaja, a to su najčešće bolnice u kojima liječnici odbijaju obavljati pobačaje gdje bi bolnice trebale imati osiguran ugovor s vanjskim ginekologom za takvu uslugu.

Cesar je istaknula kao bi troškovi zahvata trebali biti pokriveni znanstvenim osiguranjem jer građanke ove zemlje financiraju sustav javnog zdravstva, no zahvat svejedno moraju platiti.

U 2022. godini Općoj bolnici Brežice u Sloveniji obavljeno je 207 pobačaja te je besplatan, a priziv savjesti u Sloveniji ulaže oko 3 posto ginekologa. U Hrvatskoj se na priziv savjesti poziva oko 60 posto ginekologa.

Na predstavljanju istaknuto je da su zahtjevi inicijative vrlo jednostavni: usluga prekida trudnoće na zahtjev mora biti sigurna, legalna i dostupna, bez kompromisa.

Prikupljanje potpisa počelo je u srijedu 24. travnja. Online peticija dostupna je na internetskim stranicama Europske komisije, a potpisi će se prikupljati uživo na događajima koji će se organizirati diljem Hrvatske.